Jak wynika z badania „Barometru zawodów” na rok 2020, praca Białystok czeka na fachowców takich jak betoniarze i zbrojarze, inspektorzy nadzoru budowlanego, kierownicy budowy, murarze i tynkarze, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie czy spawacze. Sektor przemysłowy cierpi na niedobór operatorów maszyn do przetwórstwa i produkcji papieru oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracowników produkcji odzieży czy pracowników poligraficznych. Z kolei w branży motoryzacyjnej zatrudnienie powinni znaleźć m.in. diagności samochodowi, blacharze i lakiernicy, a także mechanicy pojazdów samochodowych. Pracodawcy z sektora transportowego poszukują również kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, a także spedytorów i logistyków.
Kto jeszcze znajdzie pracę w Białymstoku? Z badania wynika, że zapotrzebowanie jest wysokie również na personel medyczny i opiekuńczy. Zatrudnienie w mieście powinni zatem znaleźć lekarze, operatorzy aparatury medycznej, fizjoterapeuci i masażyści, farmaceuci, logopedzi i audiofonolodzy, pielęgniarki i położne, a także pracownicy ds. techniki dentystycznej. Z uwagi na postępujące starzenie się społeczeństwa, przyszłościowym zawodem jest opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej, który może pracować nie tylko w Polsce, ale również za granicą - w Niemczech czy Szwecji.
Braki kadrowe odczuwane są również w branży edukacyjnej - szczególnie, jeśli chodzi o nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, a także nauczycieli przedmiotów zawodowych.
W badaniu przewidziano również zawody nadwyżkowe, czyli takie, w których znalezienie zatrudnienia może być utrudnione ze względu na bardzo dużą liczbę chętnych, którzy spełniają wymagania pracodawców przy jednoczesnej niewielkiej liczbie wolnych miejsc. Kłopoty ze znalezieniem pracy w Białymstoku mogą mieć zatem absolwenci kierunków popularnych na białostockich uczelniach, na przykład pedagogiki, socjologii, filozofii, historii, politologii, kulturoznawstwa, filologii i ekonomii. Zdobycie zatrudnienia może być także wyzwaniem dla techników mechaników, techników informatyków, specjalistów ds. badań ekonomiczno-społecznych, pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej, plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków. Dobrym pomysłem dla osób, które mają trudności ze znalezieniem pracy może być skorzystanie z ofert staży, uczestnictwo w kursach doszkalających, samodzielne podnoszenie swoich kompetencji zawodowych lub przekwalifikowanie się na inną branżę.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnie zarobki w Białymstoku w 2018 roku wynosiły około 4 396 złotych brutto. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę zarabiał wówczas 3 173 złote na rękę, na umowie zlecenie - 3322 zł, a na umowie o dzieło - 3 789 zł. Na największe pensje w tym mieście mogą liczyć w szczególności pracownicy zatrudnieni w bankowości, handlu, budownictwie czy IT na stanowiskach kierowniczych, dyrektorskich czy specjalistycznych. W roku 2019 wzrosły również zarobki pracowników w województwie podlaskim, którzy zatrudnieni są w sektorach górniczym i wydobywczym oraz wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)