Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 9122 wyświetleń

Pożar w miejscowości Okół

2 grudnia 2017 roku o godzinie 22:53 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Okół gm. Grajewo. Z uzyskanych informacji wynikało, że 4-osobowa rodzina ewakuowała się na zewnątrz i nikt nie wymaga pomocy medycznej. Z uwagi na charakter zdarzenia i niekorzystne warunki  atmosferyczne profilaktycznie powiadomiono o pożarze pogotowie ratunkowe.

W chwili przybycia na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej paliła się przybudówka przeznaczona na kotłownię oraz częściowo dach budynku mieszkalnego. Cała rodzina (2 osoby dorosłe i dzieci w wieku 7 i 11 lat) przebywały na zewnątrz bez widocznych obrażeń zewnętrznych. W związku z tym, że budynek nie nadaje się do zamieszkania pogorzelcy otrzymali tymczasowe zakwaterowanie u sąsiadów, natomiast docelowo władze gminy Grajewo zapewnią rodzinie lokal zastępczy.

W pierwszej fazie działań strażacy zabezpieczyli, oznakowali i oświetlili miejsce zdarzenia oraz odłączyli dopływ energii elektrycznej od budynku. Następnie wprowadzono 4 prądy gaśnicze wody do kotłowni i na palący się dach oraz 1 prąd wody w obronie sąsiedniego drewnianego budynku gospodarczego.

Po częściowym stłumieniu ognia, przy użyciu podnośnika hydraulicznego i piły do cięcia wielowarstwowego wykonano kilka otworów w dachu w celu odprowadzenia dymu i dotarcia do ukrytych ognisk pożaru. Jednocześnie wyniesiono na zewnątrz budynku 2 butle 11 kilogramowe z gazem propan-butan, z których jedna była przegrzana. Po całkowitym ugaszeniu pożaru wszystkie pomieszczenia oddymiono i dokładnie sprawdzono kamerą termowizyjną.

Działania ratowniczo-gaśnicze przez ponad 8 godzin i 30 minut prowadziły 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej – 8 strażaków i 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Grajewo – 20 druhów. Na miejsce zdarzenia przybył wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter, który zadeklarował pomoc pogorzelcom.        

Włączając się w kampanię MSWiA pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność” i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu grajewskiego zachęcamy do zakupu i montażu w budynkach mieszkalnych czujników dymu i tlenku węgla, które w porę ostrzegą przed potencjalnym zagrożeniem wydając głośny dźwięk. Inwestycja w tego typu urządzenia będzie nie tylko doskonałym prezentem pod choinkę, ale przede wszystkim może uratować nasze życie.

Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
st. kpt. Arkadiusz Lichota
fot. KP PSP Grajewo

 

Komentarze (4)

Cała rodzina by się spaliła, gdyby nie reakcja sąsiadów, którzy wybili szybę, pobudzili domowników, wynieśli dzieci z zadymionego pomieszczenia na zewnątrz. Brawa dla takiej postawy!!! Chłopaki na prawdę świetna robota!!!

Podziękowania dla tych co uratowali tą rodzin3

cczy można jakos pomoc rodzinie? jest jakas zbiorka?

Podziekowan nie uslyszeli

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.