Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 8168 wyświetleń

Pożar płynącej gondoli

26 sierpnia 2016 r. około godziny 10:50 na pokładzie gondoli płynącej po jeziorze Rajgrodzkim wybuchł pożar. W chwili powstania zdarzenia gondolą płynęło 9 osób, w tym stermotorzysta  i 8 pasażerów. W niewielkiej odległości od gondoli przepływała łódź wiosłowa z 2 turystami, którzy widząc wydobywający się z pokładu dym wezwali pomoc dzwoniąc z telefonu komórkowego na numer alarmowy 998. W wyniku paniki wywołanej pożarem gondola z pasażerami wywróciła się na bok. Część osób przebywających w wodzie służby ratownicze podjęły na pokład łodzi i ewakuowały na brzeg, natomiast 2 osoby zniknęły pod powierzchnią wody. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej włączona zostaje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego "Biebrza".

Tak w skrócie można opisać scenariusz przebiegu ćwiczeń, które odbyły się w miniony piątek w Rajgrodzie.

Część teoretyczną ćwiczeń, która stanowiła wstęp do części praktycznej przeprowadzono w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie przedstawili główne założenia do ćwiczeń, cele do osiągnięcia oraz siły i środki, które przewidziano do udziału w akcji ratowniczej. Następnie głos zabrali przedstawiciele poszczególnych służb i instytucji, którzy przybliżyli potencjał ratowniczy, którym dysponują i odpowiedzieli na pytania dotyczące udzielenia ewentualnej pomocy i wsparcia. 

Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele władz powiatowych i gminnych ze starostą grajewskim na czele, funkcjonariusze wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach oraz Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Wśród obserwatorów ćwiczeń nie zabrakło również przedstawicieli mediów. 

Siły i środki uczestniczące w ćwiczeniach:
 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie – zastępy GBA 2,5/24, SRW z łodzią hybrydową oraz SLOp z łodzią aluminiową – 11 funkcjonariuszy, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego w składzie 5 nurków;
 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach – zastęp SLRW z łodzią aluminiową w sile 5 strażaków nurków;
 Ochotnicza Straż Pożarna w Rajgrodzie, Rydzewie i Woźnejwsi – 2 x GBA 2,5/16 i GLM 8;
 Komenda Powiatowa Policji w Grajewie – patrol prewencji i łódź policyjna z obsadą;
 Państwowe Ratownictwo Medyczne – zespół złożony z ratowników medycznych;
 Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku – łódź ratownicza z obsadą oraz skuter wodny;
 Związek Strzelecki "Strzelec" OSW JS 1011 w Grajewie – 8 pozorantów.

Za pomoc i użyczenie sprzętu do przeprowadzenia ćwiczeń dziękujemy Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Białymstoku, właścicielom Pensjonatu "Raj" w Rajgrodzie, Związkowi Strzeleckiemu "Strzelec" OSW JS 1011 w Grajewie, Stowarzyszeniu Yacht Club Arcus oraz Urzędowi Miejskiemu w Rajgrodzie.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota 
fot. KP PSP Grajewo

 

Komentarze (6)

Za zorganizowanie ćwiczeń i obecność Pana Burmistrza Rajgrodu prosimy o podwyżkę i dla Niego i jego z Zastępcy, oraz o zaasfaltowanie drogi Zabród za co dziękujemy.

Im wyzszy stopien tym wiekszy brzuch.

Jaki pożar czy nie można w tytule napisać że to były ćwiczenia.

Rajgród to ruina, nic tam się nie dzieje poza ćwiczeniami. Modelowy przykład bezradności władz.

@As A ostatnie Dni Rajgrodu to co?

As za ten wpis masz u mnie 100 punktów smutek mnie ogrania a tak niedawno 10 lat wstecz było to piękne miasto które obecnie umiera. Nie widzę na to szans aby było kiedykolwiek lepiej

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.