piątek, 8 grudnia 2023

Kraj

  • 2 komentarzy
  • 1177 wyświetleń

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia obchodzona jest 61 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jako godzinę W – wyznaczoną na początek powstania wybrano 17.00.

W 1944 roku przez 63 dni Warszawa stała w płomieniach. Najbardziej dramatyczne i bohaterskie dokonanie Armii Krajowej i cywilnych mieszkańców, mimo mizernego uzbrojenia pokazało światu olbrzymią wiarę i nadzieję oraz potrzebę wolności. Po podpisaniu aktu kapitulacyjnego 2 października, Niemcy w zemście zrównali miasto z ziemią.

W powstaniu zginęło około 16 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych, ponad 15 tys. dostało się do niewoli. Ogromne straty poniosła ludność cywilna. W gruzach, ogniu, w masowych mordach straciło życie około 180 tys. osób. Około 50 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych, a 150 tys. na przymusowe roboty do Rzeszy.

e-Grajewo.pl

Komentarze (2)

a jeszcze niedawno niemcy nam mowili ze to nasza wina gdyz na ziemiach polskich byly a nawet sa zachowane obozy koncentracujne ale nikt nie bierze pod uwage tego ze wtedy ziemie polskie byly okupowane przez niemcow, ciesze sie ze obchodzona jest 61 rocznica pozstania styczniowego, powstania w ktorym polacy chcieli pokazac o co walcza czyli o swoja ojczyzne

Coś ci się wszystko pomieszało

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.