Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 13685 wyświetleń

Powódź w Czarnej Wsi

 – to tylko ćwiczenia.


      W wyniku kilkudniowych opadów deszczu doszło do znacznego podniesienia się poziomu wody w jez. Rajgrodzkim, która nie mogąc spłynąć rzekami zaczyna przelewać się przez wał i zagrażać budynkom mieszkalnym. Dochodzi do przerwania wałów zalania terenów zamieszkałych w miejscowości Czarna wieś. Ze względu na gwałtowny rozwój sytuacji oraz brak ostrzeżeń o możliwości przerwania wałów zaskoczeni mieszkańcy ewakuują się na wyższe kondygnacje w budynkach mieszkalnych, osoby znajdujące się poza budynkami zostają porwane przez wodę.
     W następstwie przejścia fali powodziowej na dachach budynków mieszkalnych, kominach, drzewach, dryfujących elementach konstrukcji budynków oraz w wodzie znajdują się osoby wymagające natychmiastowej ewakuacji.
     W wyniku powstałej fali powodziowej zostaje zalanych ok. 150 ha terenu, 30 gospodarstw rolnych, bezpośrednio zagrożonych było 125 osób w tym: 120 miejscowych mieszkańców i 9 osób postronnych. Łącznie ewakuowano 29 osób w tym: 17 do szpitala, jedna ofiara śmiertelna.
     W trakcie prowadzonych działań 86 osób ewakuowało się samodzielnie, natomiast 14 odmówiło ewakuacji.
      Takie założenia taktyczne zawierały ćwiczenia pod kryptonimem „Czarna Wieś 2011”, które przeprowadzono w dniu 18 listopada na terenie powiatu grajewskiego.
    

W działaniach brało udział 16 zastępów – 47 osób
  w tym:
-16 zastępów PSP z KP PSP Grajewo, KP PSP Sejny, KP PSP Mońki, KP PSP Wysokie Mazowieckie, KP PSP Bielsk Podlaski, KP PSP Siemiatycze, KM PSP Łomża, KM PSP Suwałki,
- 1 zastęp OSP Rajgród 
     Koordynacją działań zajmowali się funkcjonariusze KW PSP w Białymstoku.
     Drugim epizodem praktycznym ćwiczeń była budowa wału przeciwpowodziowego, prowadzona przez słuchaczy Ośrodka Szkolenia PSP w Łapach oraz uczestników ćwiczeń epizodu ewakuacyjnego.


     Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Grajewie.

Komentarze (11)

fajnie jest sie pobawic za pieniadze podatnikow !!! Poziom jez Rajgrodzkiego jest o ponad metr nizszy niz zazwyczaj o tej porze roku !! Rownie dobrze jednostki mogły by przeprowadzić Cwiczenia ratowania ludzi w razie ataku marsjan Co rownierz dawałoby spore mozliwosci na wyprowadzenie duzych funduszy Gratuluje pomyslowosci i od sierpnia modle sie o deszcz!!!

'' bezpośrednio zagrożonych było 125 osób w tym: 120 miejscowych mieszkańców i 9 osób postronnych"---- Chociaż do szkoły chodzilem całe osiem lat to według mnie cztery osoby to naciagacze którzy chcieli wyłudzic odszkodowanie za skutki powodzi albo ktos tu nie umie liczyć!!!

hmmm, mała literówka-zamiast 129 wyszło 125. Ewakuowano 29 osób+86 samodzielnie się wydostało+ 14 odmówiło ewakuacji= 129

Aaaaa, i jeszcze coś: w działaniach brało udział 16 zastępów: w tym 16 PSP i 1 OSP :) hmmm......

"marsjanin" po pierwsze jaks zukasz deszczu toszukaj go na Marsie a nie na Ziemi. Zaś po drugie proste jest lepiej zapobiegać niż leczyć, więc lepeij jest szkolić się w razie czego. Więc jak nie znasz się na tym "ufoludku" to nazywaj tego jako "zabawa za pieniądze podatników".

AndrzejkuW ty powinienes swoja riposte zaczac od słow naszeo Wieszcza " I ja tam bylem " piwo i wodke piłem ,paliwo spuszczalem - samochod zatankowalem !! Piszesz ze lepiej zapobiegac niz leczyc to trzeba było wziasc łopaty i umacniac wały przeciw powodziowe a pozorować działania polegajace na walce z powodzia kiedy wszyscy odczuwamy skutki suszy!!!

Niech ktoś w końcu mie oświeci: Czy na Jez. Rajgrodzkim jest strefa ciszy czy jej nie ma? Jeżeli jest to co robią tam strażacy ze swoim hałasliwym sprzętem ???

do marsjanina. Wracaj ty lepiej na Marsa i tam pleć takie bzdury. I mam nadzieję że nie wszyscy marsjanie to debile.

Szkoda gadac.. Tylko jezeli ciebie marsjaninie dotknie nieszczescie (czego tobie nie zycze) zaczniesz myslec inaczej. Wtedy nie bedziesz zalowal pieniedzy na szkolenia, sprzet itd.

"marsjaninku" wybacz to nie jest moja działka by tam być piwsko pić itp co pisałeś. Człowieczku weź swój zielony kuperek w rączke i spadaj na Marsa, Powiedziałem co powiedziałem a jak słów nie rozumiesz to sorry, proponuję na uniwerek z wieżyczką w Grajewie pójść po edukację
PS. alkoholi żadnych nie piję

Kupię oszczędnosci od strażaków,na takim sprzęcie to przy oszczędnej eksploatacji trochę ropy można zaoszczędzic.Taki jeden strażak z ęłku wykazywał dosyć spore.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.