środa, 28 lutego 2024

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 11915 wyświetleń

Powiat walczy o pociągi

STANOWISKO RADY POWIATU GRAJEWSKIEGO z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie likwidacji połączeń kolejowych na trasie Białystok – Ełk.       

W związku z decyzją o likwidacji pięciu par osobowych połączeń kolejowych w Województwie Podlaskim na trasie Ełk - Białystok, wnosimy niniejszym stanowczy protest.
 
Powiat Grajewski jest ogarniętym wysokim bezrobociem. Tutejsza ludność ubożeje. W tej dramatycznej sytuacji podejmujemy szereg działań zmierzających do poprawy tej sytuacji. Ożywienie gospodarcze jest naszym priorytetem. Zmniejszenie liczby kursów łączących Grajewo z Ełkiem i Białymstokiem odbije się negatywnie głównie na uczniach i studentach z Powiatu Grajewskiego, którzy dojeżdżają na zajęcia do Ełku i Białegostoku. W czasach, gdy zdobycie wykształcenia niedostępnego na terenie powiatu jest szansą na poprawę startu w dorosłe życie dla młodych mieszkańców naszego powiatu, odcięcie komunikacji Grajewa z Ełkiem i Białymstokiem ograniczy szanse edukacyjne młodzieży.
 
Rozumiejąc, że dla PKP oraz dla organu odpowiedzialnego za przewozy – Urzędu Marszałkowskiego, liczy się opłacalność przewozów pasażerskich, ale też liczyć się powinno przede wszystkim dobro mieszkańców naszego regionu. Uważamy, że uniemożliwienie dojazdu studentom i młodzieży do szkół oraz osobom udającym się do zakładów pracy, przychodni lekarskich jest nie do przyjęcia i dlatego też apelujemy o zmianę decyzji w tej sprawie. Likwidowane połączenia są niejednokrotnie jedyną możliwością dla wielu osób dotarcia do miejsc pracy, szkół. W dzisiejszych czasach mobilność ludzi jest sposobem na wychodzenie z bezrobocia oraz na poprawę szans edukacyjnych młodzieży. Takie działania sprowadzają się również do ograniczenia rozwoju naszego regionu – Polski północno-wschodniej. Nie chcemy, aby ten region stał się „Polską klasy C”. Likwidacja połączeń przyczyni się do degradacji znaczenia Miasta Grajewa i całego powiatu grajewskiego.

Uważamy, że likwidacja większości osobowych połączeń kolejowych na trasie Ełk-Białystok jest niedopuszczalna ze względów społecznych, dlatego wyrażamy zdecydowany sprzeciw i apelujemy jednocześnie do parlamentarzystów i wojewodów o pomoc w tak ważnej sprawie. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o przywrócenie dotychczasowych połączeń kolejowych lub też wypracowanie alternatywnych rozwiązań.

Prosimy o zwrotną informację o zajętym przez Państwa stanowisku.


Przewodniczący Rady

Powiatu Grajewskiego.


Komentarze (13)

Zobaczymy czy coś pomoże. ..

Adresatami stanowiska są: Wojewoda Podlaski i Warmińsko-Mazurski oraz Marszałkowie Województw (Zarządy Województw), PKP i inni.

Ja bardzo przepraszam ale co to jest "para połączeń"? Zrozumiałam juz żew Grajewie można kupić jajka na pary ale para połączeń?

Najbardziej lubię następujące określenia: [...] podejmujemy szereg działań [...] i ta końcówka: [...] zwracamy się z prośbą [...] To jest PROTEST? to proście dalej. Mam pomysł podejmicie uchwałę o zmianie nazwy miasta, na: Hajnówka, Czeremcha, Sokółka, Supraś, lub inne "bliższe" Białegostoku i tym "podlaskim himerom, a jeszcze lepiej by była u nas mniejszość Białoruska, Litewska i .....

Ubolewam nad tym . nie mam samochodu ; nie dojadę koleją już do Prostek bo stąd blżej do Bogusz i nad jezioro Toczylowskie.Pewnie jużi żródła przy torach w Boguszach nie ma a taka dobra woda tam byla !

mam nadzieję, że pociągi osobowe znowu będą kursowały na trasie Ełk-Białystok

Chciałbym wiedzieć co piszacy to oświadczenie mieli na myśli używając sformułowania "... szereg działań ..."?

Ja bardzo się cieszę , że pociągi nie muszą już przejeżdzać obok tej zabytkowej ruiny do której doprowadziły kolejne rządy..Ten opłakany Stan Starego Dworca i śmierdzący baraczek gdzie można kupić bilet jest wizytówką

para polaczen znaczy ze bialystok-ełk i w drugą strone. tak myślę. proscie, proście, na pewno pomoże. w zębach im to najlepiej zanieście. JA CHCE POCIAGI!!

obudzili się. trochę za późnio na protest...

ciekawie co to pomoze

Panowie Radni dajcie im 6mln zł na rok to napewno znowu zwrócą nam piociągi... i wszystko będzie okiej;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.