poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

Pola Negri - legenda kina

Grajewska Izba Historyczna
oraz
Muzeum Kinematografii
serdecznie zapraszają
na
otwarcie wystawy

Pola Negri - legenda kina
połączone z prezentacją filmu dokumentalnego

 

Pola Negri
- życie jest snem w kinie

w dniu 13 lipca 2012 r. o godz. 17.00

w siedzibie Grajewskiej Izby Historycznej
(Grajewo, ul. Ełcka 30)

 

Wystawa “Pola Negri - legenda kina” została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jest to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Ekspozycja przybliża sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Pola Negri (Apolonia Chałupiec) to największa gwiazda pochodzenia polskiego, która podbiła Hollywood. Tam zrobiła oszałamiającą karierę i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w „fabryce snów”. Zagrała w 63 filmach, w Polsce tylko w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych. Dzięki zagranicznym partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA zawiera także archiwalia, który po raz pierwszy  mogą obejrzeć miłośnicy kina. Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z   życiem i twórczością Poli Negri.

Wystawa „Pola Negri. Legenda kina” ma charakter objazdowy. Została przygotowana także w wersji angielskiej i niemieckiej. Od sierpnia 2007 roku fragmenty wystawy były prezentowane w Düsseldorfie, Wilnie, Bratysławie, Odessie, Stuttgarcie i Norymberdze. Towarzyszy jej projekcja filmu dokumentalnego o Poli Negri w reżyserii Mariusza Kotowskiego  „Life is a dream in cinema”, nakręconego w 2005 r.

 

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

 

 

 

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

"W starym kinie" Grajewskie Centrum Kultury

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Morsy w wiosennych warunkach zakończyły sezon

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.