sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 21 komentarzy
  • 14343 wyświetleń

Podrożały opłaty cmentarne

Cmentarz to święte miejsce spoczynku zmarłych. W sensie prawno - administracyjnym jest wyodrębnionym i oznaczonym terenem, przeznaczonym do grzebania ciał, a zlokalizowane na nim są mogiły w zwyczajowo przyjętej formie wizualnej. 

Ta świadomie organizowana przestrzeń podlega opłatom. Obowiązujące od 2008 r. stawki na usługi cmentarne i korzystanie z cmentarza komunalnego, położonego w Grajewie przy ul. Pułaskiego zostały obecnie zmienione – niestety jest drożej.


Według nowego cennika:
(podane poniżej opłaty nie zawierają podatku VAT)

1. Opłata na okres 20 lat za miejsce grzebalne pod grób ziemny osób zmarłych:

a) dziecięcy jednoosobowy o długości do 1,20 m i na urnę z prochami – 200 zł (było 125 zł)
b) pod grób osoby dorosłej (jedno miejsce grzebalne) – 400 zł (było 250 zł)

2. Opłata na okres 20 lat za miejsce rezerwowane dla osób żyjących - tylko w przypadku dokonywania pochówku osoby zmarłej, za każde rezerwowane miejsce (przyległe bezpośrednio lub rezerwowane w tym samym grobie) pod grób osoby dorosłej – 800 zł (było 500 zł)

3. Opłata za umożliwienie pracy podmiotom gospodarczym oraz za wytyczenie i dopilnowanie prawidłowości usytuowania pomnika na grobie:

a) dziecięcym i urnowym – 200 zł (było 160 zł)
b) jednoosobowym dla dorosłych - 400 zł (było 300 zł)
c) dwuosobowym dla dorosłych – 600 zł (było 480 zł)
d) większym niż dwuosobowym, za każde następne miejsce – 300 zł (było 200 zł)

4. Opłata za umożliwienie pracy podmiotom gospodarczym oraz za wytyczenie i dopilnowanie prawidłowości usytuowania grobowca murowanego na kwaterze:

a) jednoosobowej – 1 000 zł (było 530 zł)
b) dwuosobowej – 1 200 zł (było 950 zł)
c) większej niż dwuosobowa, za każde następne miejsce - 800 zł (było 400 zł)

5. Opłata za kwatery "za życia" wyłącznie w sektorze D1 i D2 na nowej kwaterze cmentarza

a) pod groby rodzinne murowane (powyżej dwóch osób) – 2 000 zł
b) pod groby pojedyncze murowane – 1 000 zł
c) opłata za miejsce rezerwowane - niszę w kolumbarium "za życia" – 2 500 zł

6. Opłata za odnowę miejsca, po okresie 20 lat za kwaterę pod:

a) grób pojedynczy ziemny – 400 zł (było 220 zł)
b) grób dziecięcy jednoosobowy ziemny o długości do 1,20 m - 200 zł (było 110 zł)
c) grób dwuosobowy ziemny osoby dorosłej – 800 zł (było 430 zł)
d) grób ziemny rodzinny za każde dodatkowe miejsce – 400 zł (było 220 zł)

7. Opłata za udostępnienie niszy w ścianie urnowej – 1 800 zł
 

Cmentarz parafialny rządzi się innymi cenami, tą częścią nekropolii zarządza parafia Trójcy Przenajświętszej. Tu za wykopanie grobu trzeba zapłacić 600 zł. Cena wzrośnie o 100 zł – 150 zł, gdy złożenie ciała nastąpi w grobie z pomnikiem (grabarz musi zdjąć płytę). Przy wykonaniu lub wymianie nagrobka jednoosobowego pobierana też jest kwota 250 zł, dwuosobowego - 500 zł.

Śmierć jest nieunikniona, a każdy zmarły zasługuje na szacunek i godny pochówek. Niestety zarządzanie nekropolią kosztuje coraz więcej. Ceny rosną, opłaty za wywóz śmieci, prace porządkowe, naprawy, nadzór i eksploatacja odzwierciedlają rzeczywiste koszty utrzymania tego miejsca. Bez względu na poniesione wydatki, grzebanie zmarłych jest naszym obowiązkiem.

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (21)

A po dwudziestu latach detem zepchnąć i postawić bloki .miejsce pochówku powinno być wykupywane na wieczność.

nawet umrzeć się nie opłaca

nic tylko się kremować :D

Podamy to do tv bo to jest komedia. ..

To i tak najtańszy czynsz w mieście.

to jest szok bedziemy kopac groby przed brama

Nawet po śmierci trzeba płacić i jak pow ze ksiądz jest uczciwy.?

Zmarli utrzymują caly zakład o jakich pracach porządkowych i inwestycjach piszecie .Wywóz nieczystości zgadzam się .Ale reszta nic nie jest robione stary beton na bocznych alejkach wykruszony, ja od 8 lat kilka razy w tygodniu jestem na cmentarzu a utwardzenia alejki się nie doczekam ,na jesieni po blocie w zime po siegu .W miesiącu srenio 40 pogrzebów pomnozyc to przez nowe stawki sporo pieniędzy.BRAMY wjazdowe zamknięte Brak bocznego wejścia przy parkingu na ,,górce,,aby dojść do grobu przy niszy urnowej trzeba urzadzac spacer od głównego wejścia przy parkanach .

W ubiegłym roku stawiałam pomnik przed godziną 15 miałam opuścić teren cmentarza samochodem który dostarczył materiały Za co te opłaty?

Najdroższy hektar ziemi w Europie 1m kwadratowe 1000złx10 000 m=10000000zl,, 1000 zl wykupienie kwatery i postawienie pomnika

dlaczego nie podpisał się autor tego ogłoszenia tak śmierć jest nieunikalna to jedna prawda ale to nie znaczy że na tym żerować do takiego stopnia to jest nieszczęście czasami nagle to było i tak drogo a te ceny to chyba z kosmosu wzięte takie podwyżki szok powiem swoim dzieciom nich moją urnę w domu postawią to tę 1800 złotych nich dadzą na msze rozumiem za wesele można drzeć ale nie tu w KOŚCIELE na szczęście na leże do M B N P gdzie dostaliśmy wspaniałego proboszcza on wszystko rozumie

Po prostu żerowanie na tym co nieuchronne. Dlaczego w Polsce nie mogę pochować się we własnej ziemi na swojej posesji, na własnym polu? Choć właściwie i ta ziemia nie jest moja, państwo w każdej chwili może w majestacie prawa mnie z niej usunąć pod pretekstem wyższej konieczności. Ach to życie, im więcej postępu i cywilizacji tym bardziej do d..py.

proszę aby biorąc taką kasę za wszystkie usługi , toalety postawić przy parkingach, poza ogrodzeniem a nie przy mogiłach zmarłych, przykro temu co się obok modli przy mogile a głupio temu co musi iść tam za potrzebą

Brawo pis nawet zmarli musza placic na 500+

Brawo fircyk nawet mozg ci sie wyfircykowal.

a co oni tam sprzataja,przeciez kazdy sprzata przy swoich mogilach,nawet drzewa wycina i za to placi,co ONI tam sprzataja,jedyne co robia,to przygotuja miejsce do pochowania zmarlego,kuuupa smiechu,nawet spokojnie staruszek umrzec nie moze w grajewie,bo martwi sie,czy bedzie mial na to pieniadze

Co z komentarzy jak wszyscy nadal wierzycie w Panów w sukienkach i im nosicie kasę w workach.
Takich cmentarzy nie powinno być-ciało spalone jest bardziej przyjazne dla środowiska.

a może zmiana dyrektora czy jest PiS ?jak nie to do zwolnienia

Z tacą umieją księza latać miedzy grobami, a kostki nie ułozy, tylko trzeba do puszki wrzucac,żeby jakieś stowarzyszenie zadbało i chodnik nowy ułozyło. Ksiadz na samochód i dla rodziny musi nazbierac.

Żyć nie umierać !

Jakby nie było można skremować i prochy rozrzucić, bo pewnie jak przestanie się płacić to i jak urnę rozwalą.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.