poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Kraj

PIT-12 tylko do 8 I

Nasz pracodawca może nas wyręczyć w złożeniu zeznania PIT!

Jeżeli chcemy żeby to pracodawca rozliczył się z fiskusem za nas to musimy się pośpieszyć. Najbliższy piątek to ostatni dzień w którym możemy złożyć u niego PIT-12, czyli nasze oświadczenie, że chcemy, żeby pracodawca zrobił to za nas.


Z takiego ułatwienia może skorzystać każdy podatnik, który cały 2009 rok przepracował u jednego pracodawcy i nie miał żadnych innych dochodów oraz nie zamierza korzystać z jakichkolwiek odliczeń.


Cały czas o takiej możliwości wie niewielu podatników, a wybierający taką formę rozliczenia się z fiskusem podatnik może mocno ułatwić sobie życie.
Po pierwsze, nie musi fatygować się do urzędu skarbowego ani w celu pobrania formularzy, ani w celu złożenia wypełnionego formularza PIT.
Po drugie, Zamiast wypełniać bardziej skomplikowany PIT-37 podatnik musi wypełnić PIT-12 w którym wpisuje jedynie swoje dane i nazwę urzędu skarbowego w którym się rozlicza. Po trzecie wreszcie, podatnik nie ponosi konsekwencji za błędne wypełnienie zeznania, ponieważ dopilnowanie rzetelności zeznania spoczywa na pracodawcy.
Jeśli z rozliczenia wynika, że podatnik musi dopłacić zaległy podatek to nie będzie się on musiał osobiście fatygować do urzędu skarbowego ponieważ dopłatę uiści za niego pracodawca zmniejszając mu o jej wysokość wynagrodzenie za najbliższy miesiąc.
W przypadku wykazania nadpłaty pracodawca zmniejszy zapłaconą w naszym imieniu do urzędu skarbowego, zaliczkę na poczet podatku dochodowego za następny miesiąc. 

Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Białymstoku

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.