Pinczer miniaturowy pochodzi z Niemiec. Prawidłowa wielkość dorosłego osobnika to 4 do 5 kg. Natomiast wysokość w głębie do 30 cm. Posiada on lekko szpiczaste uszy w kształcie trójkąta. Kufa jest lekko wydłużona, oczy wystające. Sierść jest krótka i przylegająca do ciała, bez podszerstka. Fakt ten sprawił, że jest popularny wśród alergików. Posiada kilka rodzajów umaszczenia. Jego usposobienie jest bardzo radosne i przywiązujące się do swojego właściciela. Pinczer uwielbia znajdować się w kręgu zainteresowania. W chwili zagrożenia bez wahania stanie w obronie swojej ludzkiej rodziny. Pomimo małego rozmiaru jest bardzo odważny. Pies z pewnością będzie głośno alarmował o przybyciu nieproszonych gości. Dorosły pinczer miniaturowy musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, gdyż jest on bardzo żywiołowy. Jeśli chodzi o szkolenie to dość łatwo się uczą, ale wymagają konsekwentnego prowadzenia. W przypadku, gdy właściciel pozwoli mu na zbyt wiele, pies to wykorzysta. I będzie chciał dominować.
Żywienie pinczera miniaturowego powinno opierać się na składnikach wysokiej jakości. Istnieją dwa sposoby odżywiania. Można samodzielnie przygotowywać posiłki psu lub kupić wysokiej jakości karmę. W pierwszym przypadku ważne są odpowiednie proporcje i zawartość witamin. Mięso powinno stanowić przynajmniej 60% posiłku a reszta to warzywa i ryż. Dodatkowo można dodawać niewielką ilość oleju lnianego, który bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy oraz poprawia jakość sierści. Witaminy raczej są niezbędne w takim sposobie żywienia. Braki witaminowe mogą mieć bardzo złe skutki. Zwłaszcza w wieku szczenięcym, kiedy to organizm potrzebuje niezbędnych składników dla mocnych kości i prawidłowego rozwoju całego organizmu. W drugim sposobie odżywiania się wystarczy zakupić dobrej jakości karmę dostosowaną do wieku oraz wagi psa. Karma zawiera wszystkie niezbędne składniki, które zapewnią psu witalność i długie życie w zdrowiu.
W przypadku szczeniaków należy im podawać około 6 posiłków dziennie. Natomiast psy dorosłe zjadają ich około 4. Pinczer miniaturowy ma mały żołądek, dlatego musi jeść częściej, niż psy ras dużych. Na każdej karmie jest zamieszczona tabelka, która wyjaśnia w jaki sposób dawkować zwierzakowi posiłki. Na rynku jest bardzo duży wybór karm. Dobrej jakości karma sucha czy też mokra powinna zawierać przynajmniej 60% mięsa, witaminy, minerały i zioła. W składzie nie powinny znajdować się tak zwane zapychacze, czyli zboża. U piesków tej rasy może wystąpić reakcja alergiczna na gluten, więc tym bardziej jest to nie wskazane. Zwierzak powinien mieć stały dostęp do wody. Można mu podawać wodę mineralną lub przegotowaną ostudzoną. Ostatni posiłek powinien być podany około godziny 21 a pierwszy około 6 lub 7. Psy bardzo wcześnie wstają. Pierwszą czynnością po przebudzeniu powinno być wyprowadzenie psiaka na toaletę.
Pinczer miniaturowy nie jest psem drogim w utrzymaniu. Ze względu na niewielkie rozmiary zjada mało. Miesięczne wyżywienie wynosi około 100 zł, wliczając w koszt przysmaki. Oczywiście dochodzi jeszcze pielęgnacja, czyli zakup kosmetyków i szczotek do czesania. Pies nie jest bardzo wymagający w utrzymaniu i jest idealnym przyjacielem dla każdego. Szybko się uczy i jest bardzo wierny. W przypadku posiadania małych dzieci trzeba pamiętać o tym, by nie zrobiły mu przypadkiem krzywdy. Wskazany jest nadzór osoby dorosłej podczas zabaw. Więcej informacji na temat pinczera miniaturowego można zasięgnąć na blogu "https://blog.piesotto.pl/zywienie-pinczera-miniaturowego/".
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)