Warto przeczytać

Pierwszy kask motocyklowy - czym wyróżnia się dobry kask motocyklowy?

Rozpoczynając swoją przygodę z jazdą na motocyklu, oprócz odpowiedniego pojazdu należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w bezpieczny kask. To absolutna podstawa wyposażenia motocyklisty - warto zadbać o korzystanie z produktów dobrej jakości, które będą dopasowane do indywidualnego stylu jazdy.


Rodzaje kasków dostępnych na rynku

Kaski motocyklowe od 4ride.pl możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Wyróżniamy przede wszystkim kaski integralne, szczękowe (nazywane także modułowymi), otwarte i terenowe. Wszystkie z nich cechują się nieco inną konstrukcją, przez co sprawdzą się w innych sytuacjach.

Chcąc kupić swój pierwszy kask motocyklowy, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad stylem jazdy, do którego powinien być przystosowany. W zależności od tego, czy zamierzamy bić rekordy prędkości na zamkniętych torach, pokonywać długie i malownicze trasy, omijać korki w mieście, czy przemierzać bezdroża, potrzeby będą zupełnie inne.


Kask integralny - uniwersalne rozwiązanie dla początkujących

To najczęściej wybierany rodzaj kasku zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych motocyklistów. Charakteryzuje się zwartą budową, która gwarantuje wysoki stopień zabezpieczenia twarzy oraz skuteczną ochronę przed wiatrem.


Kask szczękowy (modułowy)

Tego typu modele są w pewnym stopniu zbliżone parametrami do kasku integralnego. To w zasadzie swego rodzaju kompromis pomiędzy powyższym rodzajem a kaskiem otwartym, który omówimy za chwilę. Konstrukcja kasku szczękowego pozwala na odsłonięcie części szczękowej, dzięki czemu można swobodnie prowadzić rozmowę na postoju bez konieczności zdejmowania całego kasku. Jego waga jest nieco większa niż w przypadku kasku integralnego; przeważnie za model tego typu zapłacimy również trochę więcej. Z tego względu cieszą się nieco mniejszą popularnością niż kaski integralne, jednak wciąż spełnią potrzeby początkowych motocyklistów.


Kask otwarty

Ten typ kasku nie ma dolnej części, czyli szczęki – twarz użytkownika chroniona jest jedynie za pomocą szyby, o ile dany model jest w nią wyposażony. Będzie to dobry wybór dla osób, które poruszają się głównie za pomocą na przykład skutera i nie planują rozwijać zbyt dużych prędkości. Dla niektórych osób plusem będzie unikatowy wygląd – można wyposażyć się na przykład w modele utrzymane w stylu retro, które będą świetnie pasować do motocykli o klasycznym designie.


Kask terenowy

Kask terenowy to w zasadzie jedyny wybór dla osób zainteresowanych jazdą enduro lub off-road. Jest to odpowiednia opcja dla motocyklistów, którzy chcą pokonywać trasy poza utwardzonymi drogami. Kaski off-road mają charakterystyczny wygląd, który cechuje się obecnością daszka i wysuniętą częścią podbródka.


Jak rozpoznać dobry kask motocyklowy?

Przed zakupem swojego pierwszego kasku warto także dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by podjąć właściwą decyzję. Czym więc wyróżnia się dobry kask motocyklowy? Najważniejsze kwestie to przede wszystkim zgodność z normami bezpieczeństwa ECE R22.05 oraz wykonanie z odpowiedniego materiału. Najczęściej stosowane tworzywa to termoplastik, technopolimer, poliwęglan, włókno szklane. Pod względem bezpieczeństwa zaleca się przede wszystkim dwa ostatnie rozwiązania.

Wraz z jakością użytego materiału, odpornością na uderzenia oraz bezpieczeństwem zapewnianym przez dany kask, rośnie także jego cena. Każdy z wymienionych materiałów wyróżnia się także inną specyfikacją. Z tego względu przed zakupem pierwszego kasku należy zapoznać się także z charakterystyką poszczególnych tworzyw – dzięki temu będziemy w stanie wybrać idealną opcję pod kątem swoich potrzeb i oczekiwań.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.