PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV – Gutki i Gutki 2 – o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
– Powstanie nowych elektrowni fotowoltaicznych na Podlasiu to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. To przedsięwzięcie od podstaw rozwijane było przez PGE Energia Odnawialna. Zostało ono zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 540 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.
Przygotowania do realizacji inwestycji zostały zapoczątkowane przez PGE Energia Odnawialna wydzierżawieniem gruntu w 2020 roku. Pod koniec 2021 roku uzyskano pozwolenia na budowę, a sama budowa rozpoczęła się w połowie 2022 roku.
Instalacje PV Gutki i Gutki 2 składają się z około 22 tys. paneli monokrystalicznych. Powstały na działce o powierzchni 15,7 ha. Panele zamontowane na nowych farmach PGE o łącznej mocy 12 MW będą w stanie wyprodukować według szacunków ponad 14 GWh rocznie. Dzięki temu energia elektryczna trafi do blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
Budowa farm fotowoltaicznych Gutki i Gutki 2 jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Każda z farm otrzymała 13 908 506 PLN preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoliło na sfinansowanie ponad 60 proc. wartości inwestycji. Pożyczki spłacane będą przez 15 lat, z możliwością umorzenia 20 proc. wartości.
Łącznie do końca 2023 roku Grupa PGE będzie posiadać w eksploatacji lub w budowie elektrownie PV o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o łącznej mocy ponad 2 GW.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 29 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2478 MW.
poniedziałek, 28 kwietnia 2025
poniedziałek, 28 kwietnia 2025
Agdzie ten prąd tanszy do PGE?
Ciekawe jest to, że mamy tyle wiatraków i farm fotowoltaicznych w okolicy a prąd jest coraz droższy. Jak to się dzieje? Do tego co chwila jakieś awarie. Wczoraj w okolicznych wsiach była 2 awaria w przeciągu 2 tygodni.
Czy aby przypadkiem te farmy nie wykupiła pewna pani M?
U nas się ludzi zdrowo w balona robi z tą całą fotowoltaiką, co z tego, że mamy tyle farm wiatrowych i foto skoro nie mamy magazynów energii, elektrowni jądrowej jeszcze nie ma, a świnie przy korycie już masę chajsu na nią wydały, dlatego m.in. prąd u nas nie tanieje, a wręcz jest najdroższy w Europie.
Hawk ma rację najpierw zachęcali namawiali jak dużo ludzi się zdecydowało raptem ceny poszły w górę. Powinno być rozpisane czarno na białym ile wydali kasy jaki będzie zwrot ile energii będzie gromadzone....a sorry nie macie gdzie tego gromadzić. Przykre że pod przykrywką ekologii i dbania o środowisko nadal doi się naiwny naród polski.
I dla tego panele dachowe straciły prawie o pół swojej wydajności przez te farmy a miało być tak cacy a teraz Dupa i pieniądze w błoto i dziury w dachu