środa, 1 maja 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 4224 wyświetleń

PGE otworzyła nowe farmy fotowoltaiczne

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV – Gutki i Gutki 2 – o łącznej  mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.

– Powstanie nowych elektrowni fotowoltaicznych na Podlasiu to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. To przedsięwzięcie od podstaw rozwijane było przez PGE Energia Odnawialna. Zostało ono zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 540 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Przygotowania do realizacji inwestycji zostały zapoczątkowane przez PGE Energia Odnawialna wydzierżawieniem gruntu w 2020 roku. Pod koniec 2021 roku uzyskano pozwolenia na budowę, a sama budowa rozpoczęła się w połowie 2022 roku.

 

Instalacje PV Gutki i Gutki 2 składają się z około 22 tys. paneli monokrystalicznych. Powstały na działce o powierzchni 15,7 ha. Panele zamontowane na nowych farmach PGE o łącznej mocy 12 MW będą w stanie wyprodukować według szacunków ponad 14 GWh rocznie. Dzięki temu energia elektryczna trafi do blisko 7 tys. gospodarstw domowych.

 

 

Budowa farm fotowoltaicznych Gutki i Gutki 2 jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Każda z farm otrzymała 13 908 506 PLN preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoliło na sfinansowanie ponad 60 proc. wartości inwestycji. Pożyczki spłacane będą przez 15 lat, z możliwością umorzenia 20 proc. wartości.

 

 

 

Łącznie do końca 2023 roku Grupa PGE będzie posiadać w eksploatacji lub w budowie elektrownie PV o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o łącznej mocy ponad 2 GW.

 

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 29 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2478 MW.

Komentarze (6)

Agdzie ten prąd tanszy do PGE?

Ciekawe jest to, że mamy tyle wiatraków i farm fotowoltaicznych w okolicy a prąd jest coraz droższy. Jak to się dzieje? Do tego co chwila jakieś awarie. Wczoraj w okolicznych wsiach była 2 awaria w przeciągu 2 tygodni.

Czy aby przypadkiem te farmy nie wykupiła pewna pani M?

U nas się ludzi zdrowo w balona robi z tą całą fotowoltaiką, co z tego, że mamy tyle farm wiatrowych i foto skoro nie mamy magazynów energii, elektrowni jądrowej jeszcze nie ma, a świnie przy korycie już masę chajsu na nią wydały, dlatego m.in. prąd u nas nie tanieje, a wręcz jest najdroższy w Europie.

Hawk ma rację najpierw zachęcali namawiali jak dużo ludzi się zdecydowało raptem ceny poszły w górę. Powinno być rozpisane czarno na białym ile wydali kasy jaki będzie zwrot ile energii będzie gromadzone....a sorry nie macie gdzie tego gromadzić. Przykre że pod przykrywką ekologii i dbania o środowisko nadal doi się naiwny naród polski.

I dla tego panele dachowe straciły prawie o pół swojej wydajności przez te farmy a miało być tak cacy a teraz Dupa i pieniądze w błoto i dziury w dachu

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.