Kultura i rozrywka

Patron patronowi nierówny


     Ze strony tegoz portalu dowiedziałem się, że ostatnia już grajewska szkoła uzyska imię, czyli będzie miała swojego patrona. Chodzi, oczywiście, o grajewskie Gimnazjum nr 3. Jaka była moja reakcja na tę wiadomość? Postanowiłem napisać poniższy felieton, żeby w nim trochę nawydziwiać i powymądrzać się (liczę na komentarze utrzymane w takiej stylistyce).
     Patrona wypada mieć. Ma go np. grajewski szpital, noszący imię Witolda Ginela, jednego z najlepszych lekarzy w naszym mieście. Wprawdzie doktora Ginela nie miałem okazji poznać osobiście, ale słyszałem wiele dobrego, uważam zatem iż dobrze się stało, że grajewski szpital nosi imię jednego z grajewskich lekarzy.
     Teraz weźmy na warsztat szkoły. W Grajewie do tej pory mamy patronów indywidualnych i zbiorowych. Do tych pierwszych należy zaliczyć Jana Pawła II patronującego Szkole Podstawowej nr 3. To dobry patron, który wielkim Polakiem był, nawet dla polskich antysemitów jest wielki, mimo że w swoich wystąpieniach często twierdził, że antysemityzm jest grzechem.
    
    Inny patron indywidualny to Mikołaj Kopernik, którego wizerunek zobaczymy przed grajewskim ogólniakiem, też wielkim Polakiem był, choć niektórzy Niemcy również się do niego przyznają, a niektóre feministki są ponoć skłonne twierdzić, że Kopernik była kobietą. Mikołaj Kopernik napisał po łacinie dzieło naukowe De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), którą to publikację ówczesny Kościół umieścił na ponad 200 lat w spisie noszącym piękną łacińską nazwę Index librorum prohibitorum. Nazwisko patrona Szkoły Podstawowej nr, Adama Mickiewicza, też znajdowało się w tym pięknym spisie. O Mickiewiczu można powiedzieć tylko tyle, że wielkim poetą był, choć z Grajewem, podobnie jak dwaj poprzednio wymienieni panowie, raczej nic go nie łączyło. Jako ciekawostkę podam jedynie, że jeden z moich znajomych twierdzi, iż jego praprababka mogła znać Mickiewicza osobiście, bo często spędzał wakacje w posiadłości Franciszka Malewskiego, a tam i wspomniana praprababka mieszkała…
     Szkoła Podstawowa nr 4 nosi imię Henryka Sienkiewicza. Ten patron nie tylko że wielkim pisarzem i noblistą był, to jeszcze akcja jego Potopu rozgrywa się między innymi na terenie powiatu grajewskiego i w pobliżu. Patronat logiczny ze wszech miar, w przeciwieństwie do poprzedniego, gen. Świerczewskiego – Waltera, o którym nawet mi się pisać nie chce.
    
   Natomiast zupełnie nie rozumiem, dlaczego Szkole Podstawowej nr 1 patronuje Konstanty I. Gałczyński. Ogromnie lubię jego poezję, ale nie był to człowiek pokroju Kopernika czy Mickiewicza, poza tym nic nie słyszałem o jego związkach z Grajewem. A tak przy okazji, skoro rok nadchodzący ma być rokiem Czesława Miłosza, może warto sprawdzić, co Miłosz napisał o Gałczyńskim, który w książce występuje pod pseudonimem Delta.
     To już chyba wszyscy patroni indywidualni. Jak widać, nie ma wśród nich żadnej kobiety, bo przecież Kopernik kobietą raczej nie był, mimo że nosił długą szatę… Osobiście nie mam nic przeciwko temu, żeby na przykład grajewskie przedszkola nosiły imiona patronek
     Patronat zbiorowy jest reprezentowany przez IX Pułk Strzelców Konnych, PCK oraz Sybiraków. Sprawdzałem w Internecie, są w Polsce szkoły imienia Polskiego Czerwonego Krzyża. To nie żadna ekstrawagancja. IX Pułk oraz Sybiracy są jak najbardziej związani z    Grajewem.
    Biebrzański Park Narodowy z Grajewem jest zaś o tyle związany, że część parku znajduje się na terenie grajewskiej gminy wiejskiej. I co sądzę o pomyśle takiego patronatu? Wydaje mi się nieco ekstrawagancki. Chyba żadna szkoła w Polsce nie nosi imienia parku narodowego, przynajmniej w Internecie nie znalazłem. Przyszłość pewnie pokaże, czy moje zastrzeżenia wobec takiego patronatu okażą się słuszne. W Ełku Szkoła Podstawowa nr 2 przy ulicy Małeckich tak naprawdę nosi taką nazwę: Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku imienia I Dywizji imienia Tadeusza Kościuszki. Po jakimś czasie zauważono dziwaczność takiej nazwy i dziś jest to szkoła Imienia I Dywizji Tadeusza Kościuszki. A to z kolei mija się z prawdą historyczną, bo nie było I Dywizji Tadeusza Kościuszki, a jedynie I Dywizja imienia Tadeusz Kościuszki. I tak przy okazji: mówi się zawsze „szkoła imienia tego czy tamtego, nie zaś szkoła imieniem…
     Gimnazjum nr 3 czeka także ufundowanie sztandaru. Ciekawi mnie, czy będzie na nim rzeka Biebrza, biebrzańskie bagna, a może ze zwierzyny coś, ma przykład łoś? I potem to już tylko uroczystość nadania imienia. Z obowiązkową mszą i poświęceniem sztandaru. O oczywistej obecności biskupa może nawet nie warto wspominać.
     Nauczycielom i uczniom Gimnazjum nr 3 życzę, żeby ich szkoła nie przejmowała się jednak za bardzo wybranym patronem. Bo Park Narodowy to miejsce. Warte poznania.  Myślę, że uczniowie nie będą się tłumaczyć, że podczas wagarów odwiedzali patrona szkoły…


Adam Stodolny

tylko w e-Grajewo.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.