Warto przeczytać

Outsourcing programistyczny dla współpracy projektowej i stałej

Outsourcing programistyczny kojarzy się przede wszystkim z jednorazowymi zleceniami, które programiści realizują dla firm. Jednak jest to rozwiązanie, które jest ekonomicznie uzasadnione także w przypadku współpracy stałej. Dlaczego?


Czy jeden specjalista poradzi sobie ze wszystkimi zagadnieniami?


Można na chwilę przyjąć, że zamiast decydować się na outsourcing, firma chce realizować wszystkie usługi programistyczne siłami własnych pracowników. Problemy związane z tym podejściem są przynajmniej dwa:

  • poszczególne rozwiązania mogą wymagać zastosowania zupełnie różnych technologii, a nawet najlepszy specjalista zajmujący się pewnymi językami programowania lub zagadnieniami, może nie mieć kompetencji na tym samym poziomie przy realizacji innych zdań, co by oznaczało konieczność zwiększenia zatrudnienia;

  • dobrych programistów na rynku brakuje już teraz i to praktycznie w każdej dziedzinie, co przekłada się na wzrost ich oczekiwań finansowych, a więc i drastyczny wzrost kosztów po stronie firmy.
    W przypadku outsourcingu to po stronie realizatora leży obowiązek zapewnienia właściwej obsługi, więc całość powinna odbywać się szybciej, sprawniej i do wykonania konkretnych zdań zawsze powinien być delegowany człowiek o odpowiednich kompetencjach. Taką ofertę znaleźliśmy np. na stronie https://www.innotion.pl/outsourcing


Swoboda działania i lepsza wydajność


Jakakolwiek forma kontraktu z programistą jest ograniczeniem swobody działania przedsiębiorcy. Usługi informatyczne w outsourcingu są korzystniejsze, ponieważ taką umowę zdecydowanie łatwiej jest renegocjować i zwykle już na wstępie zawiera ona pewne mechanizmy elastycznej wyceny. Skalowanie działalności – i w górę, i w dół – jest dzięki temu zdecydowanie łatwiejsze.

Taki schemat działalności pozwala na utrzymanie w firmie minimalnego działu informatycznego, zajmującego się bieżącą działalnością czy integracjami, natomiast najbardziej skomplikowane, a więc i generujące najwyższe koszty oraz najbardziej czasochłonne zadania można wtedy zlecić na zewnątrz, zachowując funkcjonalny margines wewnątrz organizacji.


Mniejsze wątpliwości w rozliczeniach


Obowiązujące obecnie formalne rozwiązania w zakresie kontraktów o pracę kompletnie nie przystają do rzeczywistości i sposobu pracy specjalistów IT. Usługi informatyczne rzadko wycenia się za godzinę, z kolei od strony księgowej opanowanie rozliczeń usługowych tylko wewnątrz organizacji bywa kwestionowane przez różne instytucje rządowe. 

Outsourcing rozwiązuje ten problem, bo zostaje tylko jedna faktura za usługi informatyczne – żadnych dwuznaczności, pełna jasność sytuacji i prostsze księgowanie. Właśnie dlatego na zlecanie zadań informatycznych na zewnątrz decydują się także te firmy, które korzystają ze wsparcia w tym zakresie praktycznie w trybie ciągłym.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.