poniedziałek, 4 grudnia 2023

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 10114 wyświetleń

Otwarcie oczyszczalni

10 listopada br. odbyło się uroczyste otwarcie

MIEJSKIEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W GRAJEWIE

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Białymstoku - G.Stelmaszek, I.Jasionowski; Zarządu Ekofunduszu - J.Ostapiuk; Radni Sejmiku Podlaskiego - M.Bagińki, J.Kowalski; Władze Powiatu, Miasta oraz Gminy Grajewo; Pracownicy oczyszczalni.

Pierwsza oczyszczalnia w Grajewie została wybudowana w latach 70 okazało się, że jest niewystarczająca. W 1994 roku oddano do użytku nową oczyszczalnie o wydajności 2000m³/na dobę i te instalacje, których części do tej pory są wykorzystywane. Modernizacja wykonywana w ostatnich dwóch latach polegała m.in. na tym, żeby nowe elementy odpowiednio zgrać i zsynchronizować z istniejącymi.

W krótkim czasie okazało się, że problemem, parametrem niezgodnym z nowymi normami jest zawartość fosforu w ściekach surowych. Za zbyt dużą zawartość fosforu Zakład Wodociągów płacił systematycznie kary i poprzedni zarząd w 2000r. zdecydował, poprzez ogłoszenie przetargu na wykonawcę dokumentacji o podjęciu kolejnej modernizacji. Dokumentację przygotowano, a dwa lata trwało zabezpieczenie finansowe przedsięwzięcia. W końcówce kadencji (2002r.) przeprowadzono przetargi. Zawarta został umowa z Ekofunduszem, Wojewódzkim Funduszem i inwestycja ruszyła. W zasadzie została ona zrealizowana już w listopadzie minionego roku i założony cel ekologiczny został osiągnięty. Świadczą o tym raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Poziom fosforu został zbity. Zlewnia Biebrzy i Biebrzański Park Narodowy również na tym zyskały - zostało wyeliminowane jedno z ekologicznych zagrożeń.

Celowo opóźniono uroczystość otwarcia, aby była pewność, że ten efekt jest trwały. Uznano, że inwestycja wymaga jeszcze dodatkowego szlifu, bo dokumentacja pierwotna nie zakładała m.in. docieplenia reaktora, co okazało się zdaniem technologów konieczne. Obiekt od roku praktycznie funkcjonuje w tym kształcie.

Wykonano poważną rzecz przy ogromnym zaangażowaniu władz miasta, samego zakładu, pracowników i przy dużym wsparciu zewnętrznym, bez którego zapewne inwestycja nie miałaby szans realizacji.

Ekofundusz dofinansował inwestycję o wartości ok. 4mln 400tys. zł dotacją przekraczającą 44% wartości (ok. 2mln zł). Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - dotacja 400tys. zł i pożyczka 1mln 200tys. zł.
Takie zasilenie przeważyło o tym, że miasto w ogóle podjęło się realizacji.

Nie wszystkie zagadnienia z zakresu gospodarki wodno – ściekowej są już uporządkowane. Potrzeby infrastrukturalne miasta są ogromne. Ważną sprawą jest modernizacja ujęcia wody Stacji Uzdatniania Wody. W ubiegłym roku przygotowano odpowiednie dokumenty. Jest komplet pozwoleń i Grajewo aplikuje o zewnętrzne środki dofinansowujące, zadanie jest niesłychanie istotne - jakość wody jest sprawą podstawową.

Szerokie też są plany innych spółek komunalnych. PEC – kompleksowa wizja rozwoju firmy na kolejne lata, założenie wymiany sieci na wysokoparametrową i wprowadzenie biopaliw. PUK również ambitne plany modernizacyjne.


e-Grajewo.pl

foto7 - dyr. ZWiK G.Purwin, firma wodno-kanaliz. Zambrów - S.Piszczatowski, Wiceprezes Zarządu Ekofunduszu J.Ostapiuk, kier. MOŚ Grajewo - J.Korycki

NOWY KONKURS...

Komentarze (4)

Przepraszam a czy Pani Ala Rutkowska vice starosta była ? Jeśli nie to Skandal!

To jest ciągłość władzy samorządowej. Nie oszołomstwo, a zrozumienie problemów. Dla LPR jet to problem ponad zdolność rozumienia.

To jest ciągłość władzy samorządowej. Nie oszołomstwo, a zrozumienie problemów. Dla LPR jet to problem ponad zdolność rozumienia.

A czy ksiądz poświęcił oczyszczalnię? Bo jesli nie, to może się zatkać...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.