piątek, 19 sierpnia 2022

Szczuczyn

OSP Szczuczyn. Z życia Bolesława Makuszewskiego

Album „Książka pamiąt[ka] z życia B. Makuszews[kiego] Szczuczyn”, udostępniła do Archiwum Społecznego Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie Pani Anna Maria Żurawska, wnuczka autora Albumu Pana Bolesława Makuszewskiego.

 

Zawarty jest w nim unikatowy, większości nigdzie dotąd nie publikowany, materiał źródłowy – zdjęcia i dokumenty ilustrujące oraz opisujące barwne, bogate w wyzwania, przygody w tym pasje i życie bohatera albumu B. Makuszewskiego.

 

Album „Książka pamiąt…” jest w całości niezwykle wartościowym źródłem historycznym, obejmującym lata: od 1926 r., kiedy nasz bohater służy w Pułku Piechoty Legionów w Wilnie do 1982 r., kiedy to obchodzono 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

 

Prezentowane źródło zawiera również pokaźną ilość fotografii i dokumentów z życia rodzinnego, a przede wszystkim służby w szczuczyńskiej OSP. Przygodę swą ze strażą Pan Bolesław rozpoczął w 1920 r., przez całe swoje życie realizował się w swej pasji, awansując od strażaka do Naczelnika, a następnie Prezesa OSP w Szczuczynie.

Można stwierdzić, że Album jest swoistą kroniką szczuczyńskiej jednostki OSP. Wartość całego materiału źródłowego jest tym bardziej cenna wręcz unikatowa, gdyż znajdujące się w nim opisy to efekt obserwacji i doświadczeń Pana B. Makuszewskiego.

 

 

Powyższe materiały można oglądać w całości lub nawet pobrać z poniższych linków: Centrum Archiwistyki Społecznej – Zbiory Społeczne.pl

 

 

 


Tekst i materiał: Janusz Siemion/Andrzej Szabelski
BCK Szczuczyn

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.