sobota, 28 maja 2022

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 10196 wyświetleń

Opłata "nocna" w aptekach


W naszym życiu nie brakuje sytuacji kiedy wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna i przyjęcie lekarstw - nagłe zachorowania, wypadki losowe, brak niezbędnego specyfiku, bądź konieczność podania leku dziecku. Czasami nie możemy czekać do rana, dlatego tak ważne są dyżury nocne aptek.

W Grajewie jest 12 aptek, wszystkie pełnią dyżury nocne lub świąteczne (na zmianę wg ustalonego grafika). Kupując medykamenty nocą, w niektórych placówkach do rachunku może być doliczona kwota za usługę - 3,20 zł. Zezwala na to prawo - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości dopłat pobieranych przez aptekę za ekspedycję produktów leczniczych w porze nocnej oraz określenia produktów leczniczych, za których wydanie w porze nocnej nie pobiera się opłaty.

- Wymieniona kwota to opłata jednorazowa, niezależnie od ilości wydanych produktów leczniczych lub realizowanych recept. Może być pobierana w godz. 21.00 – 7.00, ale tylko w wybranych z tego okresu ośmiu godzinach (np. 21.00 – 5.00, 22.00 – 6.00 lub 23.00 – 7.00) – powiedział nam mgr farm. Jarosław Mateuszuk, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku.

W nocy pacjenci najczęściej kupują antybiotyki przepisane przez lekarza całodobowej opieki, leki na przeziębienie oraz przeciwbólowe. Za niektóre grupy produktów nie można pobierać dodatkowej kwoty. Bez dopłaty pacjent wykupi w aptece antybiotyki, środki odurzające, leki przepisane na recepcie z adnotacją „cito” pod warunkiem, że jej realizacja następuje w porze nocnej w dniu jej wystawienia lub w dniu następnym. Powyższej opłaty nie pobiera się również za wydanie suplementów diety, dermokosmetyków, wyrobów medycznych – dodał p. prezes.

Środowisko aptekarskie w tej kwestii jest podzielone. Ci, którzy pobierają opłatę podkreślają, że w ten sposób rekompensują sobie prowadzenie nieopłacalnych dyżurów nocnych, dodatkowe pieniądze zostają bowiem w aptecznej kasie. Farmaceuci, którzy zrezygnowali z taksy nocnej argumentują swoją decyzję wysokimi kosztami leków, dodatkowymi opłatami nie chcą obarczać pacjentów.


e-Grajewo.pl

 

zobacz:
Dyżury aptek - Grajewo

 

piątek, 27 maja 2022

Dzień targowy 27.05.22 r.

piątek, 27 maja 2022

"Kleszczowa" mapa

Komentarze (4)

Według mnie jest 14 aptek

to masz błędne dane.na komunalnej apteki nie ma , nie wiem czy otwarta w dawnej Panoramie - nie ma jeszcze ujętej w harmonogramie pracy nocnej. I tak znaczenia nie ma bo z treści artykułu wynika że sedno dotyczy opłaty za leki kupowane w nocy a nie liczby aptek.

Aptek jest 11 lub 12: 1 na Kolejowej, 1 na Piłsudskiego, 1 na Ełckiej, 2 na W. Polskiego, 5 na Konst. 3-go Maja, 1 na Os. Południe/przy ul. Koszarowej. 1 na Komunalnej, ale zamknięta powinna być już.

jak nie podatki to teraz apteki beda platne a nie dlugo doczekamy sie ze jaj bedziemy wchodzic do sklepu to zeby nam drzwi sie otworzyly to bedzie trzeba wzucic 2zl lepszego cyrku nie trzeba

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.