Wiadomości

  • 33 komentarzy
  • 10190 wyświetleń

Tomasz D. został aresztowany, przewoził busem 36 obywateli Iraku

Tomasz D. usłyszał zarzut dotyczący m.in. organizowania innym osobom przekroczenie polskiej granicy wbrew przepisom. Mężczyzna przewoził busem 36 obywateli Iraku. Śledztwo nadzoruje grajewska prokuratura.


Prokuratura Rejonowa w Grajewie nadzoruje śledztwo prowadzone przeciwko Tomaszowi D., któremu przedstawiono zarzut tego, że dnia 14 października 2021 roku w Grajewie, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, organizował innym osobom przekroczenie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ten sposób, że przewoził samochodem typu bus 36 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Białorusią - mówi nadany komunikat.

Sąd Rejonowy w Grajewie uwzględnił wniosek prokuratora i aresztował mężczyznę na okres 3 miesięcy.


- Osoby (obywatele Iraku) zostały zawrócone do linii granicy. Wszyscy deklarowali chęć wyjazdu do Niemiec. Nikt nie ubiegał się o ochronę międzynarodową w Polsce. Wszyscy byli w dobrym stanie zdrowia - poinformowała e-Grajewo.pl mjr SG Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

____________
524 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią i 10 zatrzymanych cudzoziemców - to najnowszy raport polskich służb o sytuacji w strefie stanu wyjątkowego.


Opanowanie kryzysu migracyjnego zajmie wiele miesięcy - mówi Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodaje, że będzie to wymagało czasu i presji międzynarodowej.
Strażnicy graniczni udaremnili do tej pory ponad 18 tysięcy prób przekroczenia zielonej granicy z Białorusią. Do ponad 7 tys. takich prób doszło tylko od początku października. 


Ponad półtora miliarda złotych ma kosztować mur na granicy polsko-białoruskiej. Tak wynika z szacunków rządu, który przymierza się do tej kontrowersyjnej inwestycji. Projekt ustawy w tej sprawie został już przesłany do Sejmu. Oprócz kosztów, rząd unika podawania szczegółów dotyczących samego muru.

 

Więcej materiału wideo dostępne w e-TV

Komentarze (33)

Oj ten katolicki naród! Na wiosnę nie zapomnijcie pozbierać trupy z tych lasów.

Kazik: nie siej propagandy lewackiej, bo ta przez ten twój wpis przebija. Poza tym mur jest jak najbardziej potrzebny a jak nie chcesz tych trupów oglądać, to jedź tam i zabierz paru do swojej chałupy i okaż te swoje niekatolickie serducho.

@Kazik: Kto nie chce pracowac a zyc jako pasozyt na koszt innych:
6 Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który postępuje wbrew porządkowi, a nie według tradycji, którą przejęliście od nas. 7 Sami bowiem wiecie, jak należy nas naśladować, bo nie wzbudzaliśmy wśród was niepokoju 8 ani u nikogo nie jedliśmy za darmo chleba, ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu, we dnie i w nocy, aby dla nikogo z was nie być ciężarem. 9 Nie jakobyśmy nie mieli do tego prawa, lecz po to, aby dać wam samych siebie za przykład do naśladowania. 10 Albowiem gdy byliśmy u was, nakazywaliśmy wam tak: Kto nie chce pracować, niech też nie je!1 11 Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. 12 Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli. 13 Wy zaś, bracia, nie zniechęcajcie się w czynieniu dobrze!

Stanley i Darek. Jestem chrześcijaninem i mój Bóg nakazuje głodnego nakarmić, itd... oczywiście, że nie można wspomagać w lenistwie. Jednakże 85 % z 2 mln. Syryjczyków..., którzy przybyli do Niemiec już pracuje i zarabia na siebie. Zatem Darek Twoja sugestywna ocena jest nieprawdziwa. 6 tys. Polaków obecnie siedzi w Berlinie na socjalu. Zabierzmy ich jak najszybciej bo psują imię polski za granicą.

Dlaczego wyborcy PIS zapewne meldujący sie co niedziela na mszy w kościele zakładają że każdy uchodźca/migrant nie chce pracować, jest z natury leniwy, roznosi choroby zakazne itp.....

stanley wyprowadź się do USA tam mur już jest , trzeba być skończonym debilem aby popierać takie pomysły , polecam poznać teren , część to bagna , puszcza białowieska , wiec migracja zwierząt , na rzekach też mury postawić bo przepłyną , a katolicy za dwa miesiące usiądą do stołów w pustym nakryciem , wiara ale w co , w mamone

"Kto nie chce pracowac a zyc jako pasozyt na koszt innych"- nie musze zgadywac , to przeciez - caly kler w Polsce prowadzi zycie pasozytnicze - prowadzac bogaty i nadzwyczaj wykwintny tryb zycia na koszt panstwa. "Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi "- i znow pasuje jak ulal w stosunku do kk , ktory ingeruje w polityke panstwa zamiast sie modlic w kosciele- o prowdzeniu rozwiezlego zycia juz nie wspomne.

Granice są po to żeby ich bronić! Kazik jak jesteś taki mądry to jedź do Gołdapi, przekrocz granice z Rosją i powiedz że jesteś głodny i chcesz tylko przejechać do Chin przez ich terytorium. Zobaczysz czy są tacy otwarci jak My.

Jedź na granicę i wtedy zobaczysz co tam się dzieje szkoda tylko dzieci bo oni służą jako tarcza przetargowa jakoś Unia Europejska nie czepia się Polski o to że nie wpuszcza ich do kraju bo wiedzą co się będzie działo zobacz co się dzieje w Stanach Zjednoczonych i nikt tego nie komentuje a więc się ogarnij i Boga w to nie mieszaj

....halllo, ci z lewa i prawa, obrońcy uchodźców - dlaczego oni-uchodźcy nie stawiają się na przejście graniczne , by LEGALNIE przekroczyć granicę naszego państwa ???>....dlaczego uciekają się do bezprawia???? ..kto im za to płaci ???...i komu na tym zależy?????......odpowiedzcie sami !!!...parę dni temu był w Grajewie nielegalny transport ponad 30 uchodźców, hej, lewacy - trzeba było ich zabrać pod swój dach a nie mędrkować i jeszcze ubliżać katolikom ........

arab pracuje? Gdzie u brata, a brat pracy szuka

Rafał, o jesli chodzi o Rosjan, to sa bardzo goscinni ludzie.
Moja mama wraz z rodzina byla skazana na tulaczke syberyjska i wyobraz sobie , ze na swojej drodze spotkala bardzo wiele zyczliwych i pomocnych ludzi , ktorzy przyjmowali mame wraz z rodzina i dzielili sie wszystkim co mieli!
Rosjanie, tzn. zwykli ludzie nie zwiazani z polityka- to nie sa ci ludzie z pisowskiej chorej propagandy i nie ma powodu by postrzegac ich jako wrogow. Zeby mowic o wszystkich zle- to poprostu trzeba byc bezmyslnym glupcem !

kazikkk, juz sobie wyobrazam , gdyby ktos zabral uchodzcow do siebie,a jakis dobry katolik by doniosl na "milicje"- wtedy byla by kara za nielegalne przechowywanie uchodzcow- cos na wzor jak ukrywanie zydow podczas II wojny swiatowej.
Odnoszac sie do twojego wrzasku, odpowiedz jest prosta, przechodza nielegalnie przez granice , poniewaz zdaja sobie sprawe , ze leganie pisowska straz i wojsko ich nie wpusci.
Jak myslisz, czy duzo jest ludzi wsrod tych uchodzcow, ktorzy chcieli by pozostac i ubiegac sie o azyl w kraju w ktorym ich nienawidza i nie chca ??
Jesli chcesz szukac odpowiedzi na twoje wrzaskliwe idiotyczne pytania wybierz sie na Bialorus- tam sie dowiesz z pewnoscia wiecej !

Polskie dzieci zostały przyjęta przez Irańczyków - muzułmanów w czasie II wojny. Utworzono dla nich szkoły , świetlice, sklepy. My z "wdzięczności" muzułmańskie dzieci odsyłamy do lasu. Wniosek jest chyba co najmniej dziwny: muzułmanie są lepsi niż polscy katolicy (przecież to katolicki kraj - chyba jednak na niby). Obłuda panuje powszechnie.

Gary Muur: Może byś tak wziął paru do siebie na kwadrat? No weź, chociaż z jednego. Nie będziemy na nikogo donosić.

Służyłem na granicy to wiem że granica musi być strzeżona tak żeby nikt beż pozwolenia jej nie przekroczył . jeśli zapora w małym nawet stopniu poprawi skuteczność to musi tam być i żadne chrześcijańskie formułki i zasady nie mają tu zastosowania.A arab i praca to ich dwóch
. umieją strzelać i gardła podrzynać.jak takie pracowite to niech u siebie pracują przecież na ropie i gazie mieszkaja

Proszę administratora o usuwanie rasistowskich wpisów , o ile ksenofiobie, szowinizm mogę zrozumieć i nie reagowac to wpis rasistowskie nie powinny być publikowane Dla ewentualnych prawdziwych Polaków radzę przed napisaniem posta zapoznać z definicja w w słów i ewentualnie poczytać Ewangelię moze najdzie was chwila refleksji...... Ps umiem odróżnić sprawiedliwe traktowanie od miłosierdzia.

Kazik- masz racje- to prawda historyczna. Z tego tylulu w ramach podziekowanie Polska wydala znaczek pocztowy.
Przytocze tylko niektore fakty , ktore wsakzuja wyraznie na bardzo pozytwyne kontakty, przyjazn i owocna wspolprace - pomiedzy Polska Persja - dziejszym Iranem:
Wielu Polaków złączyło swe losy z Persją, pracując na jej terenie, podróżując lub prowadząc badania naukowe. Warto wymienić w tym miejscu Franciszka Mienińskiego (1623?1698), autora 3-tomowego słownika języków perskiego, arabskiego i tureckiego; Ignacego Pietraszewskiego (1797?1869), lektora języków wschodnich w Petersburgu i Berlinie, potem tłumacza Poselstwa Pruskiego w Persji, autora wielu dzieł o stosunkach polsko-perskich; Aleksandera Chodźkę (1804?1891), konsula rosyjskiego w Persji, potem profesora literatur słowiańskich w Paryżu, orientalistę; Wojciecha Kazimirskiego-Bibersteina, orientalistę, tłumacza Koranu na język francuski.

"Godzi się także wspomnieć Karola Bohdanowicza, profesora Akademii Górniczej w Krakowie, geologa i geografa, który badania naukowe w Persji prowadził w latach 1886?1887; dr. Hieronima Jawłowskiego, zoologa, kustosza Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, badającego faunę Persji w 1915; dr. Adama Ulanowskiego, ornitologa, który w latach 1883?1884 zebrał w Persji bogatą kolekcję ptaków, za którą w 1885 otrzymał w Wiedniu złoty medal, prof. Seraja Szapszała (1878?1961), hachana eupatoryjskiego, wychowawcę jednego z młodych książąt dynastii Kadzar, autora wielu cennych prac o Persji, a także geologa Witolda Zglenickiego, ojca nafty bakijskiej oraz polskiego Nobla, który ok. 1900 został uhonorowany przez szacha Muzaffara ad-Dina za dokonane odkrycia w tym kraju Orderem Lwa i Słońca."Również w dwudziestoleciu międzywojennym wyjechało do Persji kilkudziesięciu polskich inżynierów, lekarzy i innych specjalistów. Perski przemysł przędzalniczy i papierniczy zawdzięcza wiele inż. Tadeuszowi Rosińskiemu i prof. Antoniemu Mokrzyckiemu, przemysł drzewny ? Wacławowi Konopackiemu, przemysł garbarski ? Zygmuntowi Tillingerowi i inż. Stefanowi Brzezińskiemu (dzięki wybudowanej fabryce obuwia ?Iran? Armia Irańska została nareszcie obuta, jak stwierdził sam szach). Nadwornym dentystą szacha był dr Adam Mielczarski, a dyrektorem szpitala w Teheranie ? chirurg dr Andrzej Zapłatyński. Inż. Albert Czeczott i inni Polacy byli zatrudnieni przy budowie kolei transirańskiej, gdzie użyto około 50 tys. ton szyn kolejowych z polskich hut górnośląskich. W Persji powstała także polska spółka budowlana. Popularne stały się w tym państwie wyroby platerowane warszawskiej firmy Norblin (tzw. Varsho) oraz gięte krzesła polskie.

W 1926 powstało w Teheranie Stowarzyszenie Polaków w Persji ?Polonia?, które nie przerwało pracy także po wybuchu wojny. Już w listopadzie 1939 nawiązało ono kontakt ze Światowym Związkiem Polaków z Zagranicy w Paryżu, zawiadamiając, że na jego apel podjęto akcję pomocy polskim ofiarom wojny, jeńcom itp. Przy ?Polonii? istniała polska szkoła, biblioteka i kasa samopomocowa. Stowarzyszenie starało się objąć działalnością Polaków nie tylko w Teheranie, ale i na prowincji kraju oraz poza jego granicami, np. w sąsiednim Afganistanie.
W 1919 Persja uznała Polskę. 19 marca 1927 został podpisany w Teheranie traktat o przyjaźni pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Cesarstwem Perskim. Ambasada RP w Teheranie akredytowana była wówczas także na Irak. W latach 1928-31 funkcjonował Konsulat RP w Tebrizie. Wizyty w Warszawie składali w tym czasie perscy ministrowie spraw zagranicznych (1928, 1932), wojny (1926) oraz dworu Szacha (1932).
Podczas II wojny światowej.
W wyniku ewakuacji żołnierzy Armii Polskiej z ZSRR w obozach dla wojskowych i ich rodzin, utworzonych w Iranie, znalazło się około 116.000 Polaków (w tym 45.000 osób cywilnych, wśród nich 13.000 dzieci do lat 14). Do Meszhedu przybyły m.in. dzieci z polskiego sierocińca w Aszchabadzie w Turkmenistanie; z obozu w Bandar-e Anzali (zmarło tu 650 osób) kierowano wojskowych do Iraku, a ludność cywilną do obozów w Teheranie lub poza granice Iranu (przez obóz przejściowy w Ahwazie ? do Afryki brytyjskiej, Palestyny i Indii).

3 kwietnia 1942 w Teheranie powstała Delegatura Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej Polskiego Rządu na czele z Wiktorem Styburskim. W ramach Delegatury działał m.in. Wydział Społeczny (z referatem szkolnym i kulturalno-oświatowym). W tym samym miesiącu powołano Ekspozyturę Delegatury w Isfahanie, w lipcu 1942 ? w Ahwazie, a w listopadzie 1942 ? w Meshhedzie.

Dziećmi uchodźców polskich, które kierowano do sierocińców w Teheranie i Isfahanie (wysyłano tu głównie dzieci do lat 7) zajęły się różne europejskie zgromadzenia zakonne lub misje protestanckie. W Teheranie ss. urszulanki polskie utworzyły trzy szkoły polskie, a ss. nazaretanki prowadziły Ochronkę im. Saperów Karpackich i szkołę powszechną dla 70 polskich sierot (w maju 1944 nastąpiła ewakuacja sióstr i dzieci do brytyjskiej Afryki).

Do Isfahanu, zwanego miastem polskich dzieci, w latach 1942?1945 przybyło 2590 polskich sierot (w dowód wdzięczności zostały ufundowane dwie tablice pamiątkowe ? w 1943 w kaplicy ss. szarytek, w 1944 ? w kościele ormiańsko-katolickim Matki Boskiej Różańcowej na Dżulfie). Dla polskich dzieci utworzono tu 21 placówek opiekuńczych, pedagogicznych i zdrowotnych, m.in. przedszkola, szkoły powszechne, dwa gimnazja, sanatorium. Organizował je m.in. ks. Franciszek Tomasik, opiekun dzieci, duszpasterz i katecheta; działał on wspólnie z urszulankami Marią Aleksandrowicz i Anną Tobolską, które pracowały w sanatorium dla dzieci do 1944, a następnie wyjechały z dziećmi do Nowej Zelandii.

W 1942 w Teheranie powstało Towarzystwo Studiów Irańskich, które miało na celu zapoznanie przebywających tu polskich pracowników naukowych z historią i kulturą Iranu. W latach 1942?1944 Towarzystwo przeprowadziło 90 wykładów iranoznawczych[4]. W wydawnictwie Towarzystwa znajduje się zestawienie druków polskich, które ukazały się w tym czasie w Iranie[5].

Jesienią 1941 podczas przejazdu gen. Władysława Sikorskiego przez Teheran, miejscowa kolonia zgotowała mu serdeczne przyjęcie. W siedzibie Stowarzyszenia ?Polonia? odbyła się uroczystość, podczas której prezes Andrzej Walczak powiedział m.in.: Staramy się działać jak najowocniej, byle przyjść z pomocą braciom, którzy potrzebują najprymitywniejszej pomocy.
Po II wojnie światowej kolonię polską w Iranie tworzyły prawie wyłącznie Polki, które zawarły związki małżeńskie z Irańczykami (w 1958 tylko 10 osób miało obywatelstwo polskie). Duszpasterzem polskim w Iranie został ks. Jan Kot, sprawujący funkcję zastępcy proboszcza prokatedry w Teheranie. Od maja 1963 odprawiał on co niedzielę mszę świętą z kazaniem dla Polaków, zorganizował też opiekę nad polskim cmentarzem w Teheranie, gdzie znajdują się groby 2000 osób.

Stosunki gospodarcze z Iranem po II wojnie światowej nie były zbytnio ożywione. Dopiero na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku zintensyfikowano wzajemne stosunki, kontynuując je w latach 90. Polskie przedsiębiorstwa budowały tam przede wszystkim zakłady przemysłu cementowego, hutniczego oraz energetycznego. Powstały m.in. elektrownia w Bakhtaranie, cementownia i walcownia gorących blach, dwa kompleksy petrochemiczne oraz stalownia Mobarekhu.

W okresie PRL dochodziło do szeregu wizyt, w Polsce m.in. szacha Mohammada Rezy Pahlawiego (1966), premiera Iranu Amira Abbasa Howejdy (1973), ministra spraw zagranicznych Alego Akbara Welejati (1988), premiera Mir-Hosejna Musawiego (1989); zaś w Iranie ministra spraw zagranicznych Adama Rapackiego (1965), przewodniczącego Rady Państwa Mariana Spychalskiego (1968), wicepremiera Kazimierza Olszewskiego (1972), premiera Piotra Jaroszewicza (1974), I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka (1977), ministra spraw zagranicznych Mariana Orzechowskiego (1987)[3]."
Historia stosunkow polsko-iranskich jest b. dluga i siega daleko wstecz ,az do okresu siedemnastego wieku . Nasz kraj staral sie zawsze pielegnowac przyjazn z Iranem- niestety kiedy pojawil sie PiS- zaczal niszczyc te dobre relacje b. skutecznie.
Mam nadzieje ,ze moderator opublikuje moja wypowiedz- za co z gory serdecznie dziekuje !

Choop - Ty to z głowy napisałeś ? Czy Kopiuj / wklej ze słynnej światowej przeglądarki ?

"Nikt nie ubiegal sie o ochrone miedzynarodowa w Polsce". To konczy wszelkie dyskusje. SG postepuje zgodnie z prawem. Dlaczego niektorzy domagaja sie dzialan ze strony SG wojska policji niezgodnych z prawem?

Do Rafał - przeczytaj jeszcze raz, tylko ze zrozumieniem to co ja napisałem. Nic nie wspominałem o cywilach Rosjanach, tak samo jak o cywilach Polakach. Pisałem o granicach państwa, bo gdyby każdy mógł sobie chodzić gdzie chce to te granice nie były by potrzebne.

Czy to grajewiak Dudziński? :)


InspektorGadzet, mozesz rowniez kopiowac i wklejac, ale faktow historycznych ani ty ani twoja partia wraz z kosciolem nie zatrze- glupia ,chora propaganda nienawisci !
Do wszystkich skrajnych prawicowcow Unia Europejska byla zawsze kolorowa, mimo to spoleczenstwo nasze wiekszoscia zaglosowala za wstapieniem do niej!
Nie podoba sie wam ,to niech wasza swieta partia was z Unii wyprowadzi , zbudujcie wielki mur i wlasny kolchoz w ktorym bedziecie odizolowani od Swiata zyc bezpiecznie i sczczesliwie !

InspektorGadzet, ty napewno nie wpadlbys na to ,ze taka historia i b, dobre relacje miedzy Polska a i Iranem w ogole mialy miejsce!

Państwo to, wg nauki, naród zamieszkujący ściśle określone granicami terytorium, posiadający swoje niezawisłe władze i najczęściej posługujący się jednym językiem. Zatem obcy usiłujący nielegalnie dostać się na to terytorium powinni być traktowani jako przestępcy lub agresorzy i z całą bezwzględnością wyeliminowani z tego terytorium. Obcy chcący uzyskać azyl powinni pojawiać się na legalnych przejściach granicznych i tam starać się o niego.

Corleone, takich "przestepcow" i "agresorow" z Polski , ktorzy uciekali przekraczajac nielegalnie granice innych panstw podczas II wojny swiatowej i w czasie rozruchow solidarnosciowych byly cale masy !

Czemu chęć niesienia pomocy jest w większości naszego społeczeństwa kojarzona z lewactwem?

Corleone oj głupiś ty. Opowiadasz jakieś bajki pozbawione człowieczeństwa.

Corleone, to znaczy , ze wedlug twojej bzdurnej teorii np. Szwajcaria i Belgia nie zaliczaja sie do panstw, poniewaz w pierwszym kraju mowia dziwnym jezykiem "szwicer deutsch" i dodatkowo francuski i wloski sa jezykami urzedowymi- a to oznacza , ze nie ma jezyka szwajcarskiego-tylko dialekt niemiecki (podobnie jak w Austrii - austriackiego). Belgia natomiast dzieki strefie szengen -pozbawiona jest granic, jezykiem-( ma dwa )urzedoweym jest jezyki francuski i flamandzki ; malo tego bylo - to poczytaj sobie na temat historii Walonczykow i Flamandow,a zauwazysz ,ze Belg- Belgowi jest nie rowny i mentalnie i kulturowo sie bardzo rozni. Malo tego kazdy Flamand wlada dwoma jezykami ,ktore sa w Belgii jezykami urzedowymi. Natomiast trudno jest znalesc wsrod frankonskich Walonow podobne przypadki !

Corleone, a chcialbym zapytac , jak sie ma twoja teoria wzgledem panstwa watykanskiego ?

Ooo, grajewskie??? lewactwo zaszczekuje Corleone, ooo....

Dlaczego skrajnych prawicow cechuje zawsze chamstwo?
Poniewaz uzywaja zawsze tego samego jezyka w ktorym sa zawarte tradycyjnie powtarzajace sie slogany, epitety i bezmyslne brednie !
"haffciarka"- to ty zaczynasz "szczekac", dlatego ,ze nic madrego nie masz do powiedzenia ! Czy te jeki w stylu "Ooo" sluza tobie zawsze za argumenty ? Ahh.... pod jakim jestem wrazeniem kreatywnosci pisowskiego elektoratu, ktory zaczyna szczytowac glupota, ktorej nazaloby raczej sie wstydzic - a nie ja obnazac !

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.