Siła obozów językowych bierze się z tego, że pozwalają zrealizować trzy różne cele w tym samym czasie. Jest to forma wakacji, ale także sposób na zdobycie wiedzy. Poza tym na takim wyjeździe formuje się umiejętność posługiwania językiem. Te trzy filary tworzą spójną platformę umiejętności językowych. A jak dokładnie to działa?
Podstawowa znajomość języka jest tu punktem wyjścia. Wprawdzie oferta obozów językowych jest opracowana zawsze tak, żeby można było wybrać grupę o odpowiednim poziomie zaawansowania, ale wszystko i tak zasadza się na znajomości teorii, gramatyki i słownictwa na określonym poziomie. Zajęcia o charakterze wykładów czy lektoratów są na obozie ważne, ale nie przesądzają jeszcze o wzroście realnych umiejętności komunikacji. Są o tyle skuteczne, że odbywają się w niedużych grupach, ale przede wszystkim chodzi tu o stymulujące otoczenie. Nawet różne badania naukowe wskazują, że nauka jest skuteczniejsza, jeśli odbywa się w nowym, pasjonującym miejscu. Prawdopodobnie, kiedy tworzono pierwsze obozy językowe, nie był to fakt ogólnie znany, ale nie zaszkodzi dziś tej wiedzy wykorzystać. W ten sposób buduje się w uczestnikach obozu teoretyczne i słownikowe zręby umiejętności językowych. Ważne, ale niewystarczające.
Forma obozu znakomicie sprzyja nabyciu praktycznych umiejętności językowej oraz pewnej biegłości, której nie można wypracować na zajęciach tradycyjnych. Już samo to, że mieszka się z rodziną goszczącą, naprawdę wiele zmienia. W codziennych sytuacjach często pojawiają się problemy z posługiwaniem się nawet ojczystym językiem, choć tam się bezwiednie omija. I tu właśnie widoczna jest największa przewaga obozu językowego nad zajęciami szkolnymi: trzeba tę samą płynność i lekkość, z jaką posługuje się językiem ojczystym, wykształcić do posługiwania się językiem obcym. Znów: na gruncie badań naukowych jest to możliwe dzięki zadziałaniu stresora, jakim jest umieszczenie w przyjaznym, ale jednak przecież obcym otoczeniu. To bezpieczne warunki, w których można język ćwiczyć i zdobywać pewne umiejętności, które zasadniczo nie mieszczą się w ramach wiedzy teoretycznej i słownikowej.
Obozy językowe organizowane w innych krajach pozwalają też wypracować kontekst kulturowy języka. Dzieje się to zupełnie mimochodem i w sposób całkowicie nieuświadomiony, ale proces ten jest bardzo skuteczny. A jego istotność wynika z tego, że język nie jest do końca abstrakcyjny – ma formę, która pozwala opisywać określone otoczenie, również kulturowe. Zatem i to, co na obozie wydaje się wypoczynkiem, jest w istocie forma nauki. Bardzo przyjemną, ale i bardzo skuteczną – o tym warto pamiętać, ponieważ między innymi właśnie z tego powodu obozy językowe nie są organizowane w losowych miejscach, ale odbywają się najczęściej rok po roku w tych samych miejscach, często wręcz ikonicznych dla konkretnego języka. To oczywiście w niczym nie ogranicza możliwości czerpania przyjemności z „wakacyjnego” wypoczynku, ale warto wiedzieć, że wybór miejsca na obozy językowe żadną miarą nie jest przypadkowy. Tu jeszcze warto dodać, że właśnie wyjście poza salę lektoratu i poza środowisko rodziny goszczącej jest tym czynnikiem, który pozwala spoić wiedzę książkową i czysto praktyczną umiejętnością posługiwania się językiem.
Na obóz językowy warto zapisać się zawsze. I w czasie pobytu na miejscu nie ma sensu zastanawianie się, jakie cele edukacyjne ma każde z zadań realizowanych na kursie zagranicznym. Warto jednak mieć świadomość tego, że obozy językowe nie są po prostu „szkołą na wyjeździe”, tylko zaawansowaną formą nauki. Te, które są najlepiej zorganizowane, nie pozwalają nawet tego odczuć – różnicę widać przed i po wyjeździe, ale na samym obozie wszystko sprowadza się do przyjemnego wypoczynku zorganizowanego. Choćby dlatego też warto poszukać naprawdę dobrego organizatora, który też będzie miał świadomość, że obóz językowy to więcej niż kurs językowy na miejscu.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024