8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Dokładnie 81 lat temu, o godzinie 22:30 czasu środkowoeuropejskiego, w berlińskiej dzielnicy Karlshorst podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Działania wojenne przerwano tego samego dnia, tuż po godzinie 23:00.
Dla uczczenia tej wyjątkowej w dziejach Polski daty przedstawiciele lokalnych samorządów, służb i placówek uczestniczyli w miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa. Równo o godzinie 12:00 zabrzmiał sygnał syreny, po którym odtworzono hymn Polski.
Wspólną wiązankę złożyła delegacja złożona z przedstawicieli Powiatu Grajewskiego – Wicestarosty Marii Gwiazdowskiej, Miasta Grajewo – Skarbnika Grzegorza Kurzątkowskiego oraz radnych Miasta Grajewo, a także Gminy Grajewo z Wójtem Grzegorzem Górskim na czele.
Wśród delegacji byli również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, a także Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie – Wojciech Cybulski.
Uroczystość prowadził Sekretarz Miasta Grajewo Ryszard Wolwark.
czwartek, 11 czerwca 2026
czwartek, 11 czerwca 2026
Tylko przedstawiciele miejscowych władz, a gdzie zwykli obywatele miasta, młodzi i starzy, nie wiedzieli, zapomnieli, nic ich to nie obchodzi?
Może trafniej byłoby nazwać to Dniem Zakończenia Wojny.
JanekM.A ty to który na fotografii?
Może młodzi wolą żyć przyszłością niż wciąż żyć martyrologią narodu, te święta nie służą nikomu. Tu akurat celebracja "wyzwolenia/zniewolenia" naszego kraju przez ZSSR. Zastanawiam się dlaczego nie ma obchodów innych zdarzeń historycznych np. Zwycięstwa bitwy pod Wiedniem w 1683 czy Bitwy pod Cedynia w 972r. Wciąż celebrują zdarzenia z czasów IIWŚ, młodzież ma dość ????
9 maja to swieto u sowietow. Pakt byl podpisany 8 maja 1945.
Zwycięska bitwa pod Wiedniem to działania chrześcijańskiej armii sprzymierzonych w skład której wchodziła wyprawa Sobieskiego. Polacy odegrali decydującą rolę, ale ważniejsze były bitwy pod Parkanami, gdzie w pierwszej omal nie zginął uciekający w popłochu Jan III Sobieski. Uratowało Polaków nadejście z pomocą oddziałów księcia Lotaryńskiego Karola V Leopolda. W drugiej bitwie wspólnymi siłami pokonali Turków.
Co zyskaliśmy na tej pomocy Austriakom? 100 lat później rozebrali nas wspólnie z Prusakami i Rosjanami.
Czym tu się chwalić?
Dzień zwycięstwa? Polska przegrała te wojnę. Przed byliśmy wolnym krajem, po staliśmy się wasalem sowietów.
"do Obserwator". Idąc tym tokiem, można byłoby oskarżyć jeszcze Sobieskiego o brak prawa szariatu i pozbawienie nas poligamii. Masz rację nie ma się czym chwalić:)