niedziela, 26 maja 2024

Wiadomości

Nowy projekt edukacyjny skierowany do szkół średnich

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa uruchamia nowy projekt edukacyjny pt. „Akademia podatkowa podlaskiej KAS". Właśnie startuje jej pierwsza pilotażowa edycja, którą chcemy przeprowadzić jeszcze w roku szkolnym 2023/2024.

 

Czym jest „Akademia" i dlaczego powstała?
„Akademia podatkowa podlaskiej KAS" powstała z kilku powodów. Głównym było rosnące zainteresowanie szkół ponadpodstawowych lekcjami, podczas których przedstawiciele podlaskiej KAS opowiedzieliby młodzieży o podatkach oraz pokazali ich wpływ na codzienne życie, a także przedstawili rolę i zasady działania Krajowej Administracji Skarbowej.

Jako KAS chcemy zwiększyć wiedzę i świadomość młodych ludzi, którzy niebawem wejdą w dorosłość, w zakresie zagadnień podatkowych i finansowych. Chcemy pokazać w jaki sposób korzystać z ułatwień w rozliczaniu się z podatków, czy w jaki sposób najprościej kontaktować się z urzędami skarbowymi. Chcemy także przestrzegać przed zagrożeniami jakie są związane z szarą strefą czy nieuczciwymi działaniami podmiotów, które np. z nieświadomej osoby próbują zrobić „słupa" w swojej nielegalnej działalności.

O czym opowiemy podczas lekcji?
„Akademia" jest więc programem edukacyjnym w ramach którego chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby klas w szkołach średnich po to, by w ciągu 45-minutowej lekcji opowiedzieć uczniom o najbardziej kluczowych zagadnieniach w zakresie podatków, ich roli w państwie oraz roli KAS w ich obsłudze.

Podczas lekcji opowiemy o tym czym są podatki i dlaczego musimy je płacić. Pokażemy na co wydawane są pieniądze zbierane w formie podatków. Porozmawiamy o roli paragonów – dlaczego warto je brać i co się dzieje, jeżeli sprzedawca nie wydaje ich klientowi. Omawiając przykłady pokażemy, jakie działania podejmuje KAS żeby wspierać uczciwych podatników, a także jakie kroki podejmujemy żeby walczyć z szarą strefą i oszustami podatkowymi. Opowiemy także o pracy w KAS oraz o korzyściach, jakie daje korzystanie z elektronicznych usług udostępnianych przez KAS tj. usługa Twój e-PIT, e-Urząd Skarbowy czy e-Korespondencja.

 

Do kogo kierujemy „Akademię" i jak się zgłosić?
Propozycję przeprowadzenia lekcji w ramach „Akademii podatkowej podlaskiej KAS" kierujemy do szkół ponadpodstawowych. W pierwszej kolejności chcielibyśmy spotkać się z uczniami klas trzecich i czwartych, a w technikach także klas piątych. W zależności od zainteresowania projektem i możliwościami naszych edukatorów w drugiej kolejności będziemy się spotykać z klasami drugimi. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to pierwsza edycja projektu, którą uruchamiamy w roku szkolnym 2023/2024 z planami jej kontynuacji w przyszłych latach, z młodszymi klasami chętnie spotkamy się w kolejnych latach szkolnych. Nie wykluczamy także wizyt na uczelniach wyższych, jeżeli pojawi się takie zainteresowanie.

 

W związku z tym, serdecznie zapraszamy dyrektorów i przedstawicieli szkół ponadpodstawowych do kontaktu z podlaską KAS na adres e-mail: rzecznik.ias.bialystok@mf.gov.pl  

Indywidualny harmonogram spotkań będziemy uzgadniać z zainteresowanymi szkołami uwzględniając zasadę kolejności zgłoszeń.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.