środa, 26 stycznia 2022

Warto przeczytać

  • 2 komentarzy
  • 856 wyświetleń

Nowy ład a pozwolenia na budowę domu

Okazuje się, że wkraczamy w całkiem nową erę budownictwa. Wszystko dzięki nowym przepisom, które będą gwarantować nam postawienie domów bez pozwolenia. Warunkiem jest 70 m². Mamy tu też zapewnione bardzo uproszczone formalności. Na te przepisy zresztą od wielu lat czekało bardzo dużo osób. 


Czy nowe przepisy to rewolucja?

Jeżeli chodzi o nowe prawo, to rzeczywiście możemy tu mówić o prawdziwej rewolucji. Nie ma w tym żadnej przesady. Zauważmy, że przez wiele lat mało kto spodziewał się, że w końcu każdy z nas będzie mógł sobie wybudować dom bez specjalnych pozwoleń. Tego typu inwestycje zawsze wiązały się z bardzo dużymi kosztami. Chodziło przecież o opłacenie nie tylko projektantów przygotowujących projekty architektoniczne, ale także budowlane. Trzeba także zawsze wynająć instalatorów i właśnie uzyskać odpowiednie pozwolenia. Kluczową kwestią była tutaj też szerokość działki, na której może być postawiona nieruchomość mieszkalna. Jeżeli jednak rzeczywiście domki bez pozwolenia staną się rzeczywistością, to wszystkie te kwestie przestaną praktycznie być problemem. Wystarczy więc wówczas tylko zebrać tę minimalną kwotę, która będzie nam umożliwiała rozpoczęcie inwestycji budowlanej. Może to być także w praktyce dom, który będzie mieć dwie kondygnacje. Wszystko będzie zależeć od projektu, który wybierzemy. A przecież prezydent już podpisał odpowiednią ustawę. Poza tym w praktyce nie będziemy tutaj potrzebowali kierownika książki budowy. Wystarczy tylko zgłosić naszą inwestycję. Proces budowlany skróci się tutaj do zaledwie kilku tygodni. 


Czy domki bez pozwolenia nie będą wymagać działki?

Podstawową zmianą jest tutaj właśnie to, że nie będziemy musieli posiadać własnej działki budowlanej. Co jednak w praktyce będą oznaczać takie przepisy. Otóż chodzi głównie o to, że będziemy mogli wybudować dom, w przypadku którego powierzchnia zabudowy po obrysie będzie wynosić maksymalnie 70 m kwadratowych. Poza tym tego typu dom będzie można postawić tylko jeden na obszarze 500 m². Dodatkowo takie domki bez pozwolenia będą mogły być wykorzystywane tylko i wyłącznie na nasze własne potrzeby. Nie będzie więc można tutaj zająć się wynajmem. Co jeszcze mówią nowe przepisy i co jest najważniejsze dla przyszłych użytkowników? Przede wszystkim takie nieruchomości muszą być wolnostojące i mogą mieć maksymalnie 2 kondygnacje. Biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania, będziemy mogli zastosować dach płaski lub pochyły i niewielkie poddasze.

 

Komentarze (2)

Dużo propagandy,ponieważ taki domek trzeba zgłosić ,a zgłoszenie to prawie to samo co pozwolenie z tą różnicą ,że na pozwolenie w przyszłości można dokonywać przeróbek.Przerabiałem już zgłoszenie i nie takie to proste jak jest propagowane,chyba,że urzędnik prześpi co się rzadko zdarza.Po to jest urzędnik żeby utrudniać - słowa urzędnika

od tego ładu to ciekawe kogo będzie stać na postawienie domu

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.