Kultura i rozrywka

Nie żyje Andrzej Korzyński - kompozytor muzyki do "Kochaj albo rzuć"

Kompozytor Andrzej Korzyński spoczął (11.05) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Artysta zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat

 

 

Artysta skomponował wiele przebojów lat 60-tych. Jego rozrywkowe utwory śpiewali wybitni artyści: Grupa ABC, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen, Ada Rusowicz, Katarzyna Sobczyk czy Piotr Szczepanik. Korzyński komponował piosenki również m.in. dla Zdzisławy Sośnickiej, Ireny Jarockiej, Testu, Andrzeja i Elizy, zespołu Dwa Plus Jeden, Maryli Rodowicz oraz Violetty Villas. To właśnie Korzyński stworzył w 1983 r. kultową postać Franka Kimono, którego odgrywał Piotr Fronczewski. Jak można się domyśleć - on także był twórcą i kompozytorem utworów, które Fronczewski śpiewał jako Kimono.

 

Andrzej Korzyński przez wiele lat współpracował z reżyserem Andrzejem Żuławskim, skomponował ścieżkę dźwiękową do takich jego filmów jak Pieśń triumfującej miłości, Trzecia część nocy, Na srebrnym globie, Opętanie i Kosmos.

 

Skomponował także muzykę do filmów Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, Ocalenie Edwarda Żebrowskiego, Pierścień i róża Jerzego Gruzy i Akademia pana Kleksa Krzysztofa Gradowskiego

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.