sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

  • 26 komentarzy
  • 10099 wyświetleń

Nie ma chętnych na kremację

Pierwsze w regionie kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Grajewie powstało w ubiegłym roku. W polu grzebalnym nekropolii usytuowano 3 segmenty, każdy posiada czterdzieści nisz na urny z prochami. Do chwili obecnej wszystkie miejsca są puste. Mieszkańcy nie mogą się przekonać do tej formy pochówku. Wybierają tradycyjną metodę grzebania ciał zmarłych.


Opłata za udostępnienie niszy w ścianie urnowej wynosi 1 800 zł (bez konieczności odnawiania). Dla porównania za grób ziemny dla jednej osoby na 20 lat zapłacić trzeba 400 zł, za  miejsce rezerwowane przyległe bezpośrednio lub w tym samym grobie – 800 zł. Do tego dochodzi opłata za umożliwienie pracy podmiotom gospodarczym, wytyczenie i dopilnowanie prawidłowości usytuowania pomnika na grobie jednoosobowym dla dorosłych - 400 zł, dwuosobowym – 600 zł. Odnowienie miejsca, po okresie 20 lat za kwaterę pod grób pojedynczy ziemny wynosi 400 zł, grób dwuosobowy – 800 zł, za każde dodatkowe miejsce w grobie ziemnym rodzinnym zapłacić należy 400 zł.

W wielu miastach w Polsce kolumbaria są powszechnie spotykane. Praktyka kremacji ciał powoli staje się bardziej popularna. Idziemy naprzód, a to jest nowocześniejsza metoda. Mimo, że zainteresowanie kremacją zwłok stale rośnie wątpliwości nie brakuje. Mała popularność kremacji wynika przede wszystkim z trudnych doświadczeń historycznych — przypomina II wojnę światową i krematoria w obozach zagłady. Część osób nie chce pogrzebu "drugiej kategorii". Mimo, iż Kościół rzymskokatolicki pozwala na kremację, to jej nie zaleca. Ponadto łatwiej nam uwierzyć w zmartwychwstanie ciała złożonego do grobu niż w zmartwychwstanie z popiołów.

Czy się to zmieni?

Na co dzień nie myślimy o śmierci, ale czasem przychodzi nieoczekiwanie. Zapewne nie ma nic  złego w tym, że jeszcze za życia zdecydujemy w jaki sposób wyruszymy w "ostatnią podróż".

 

e-Grajewo.pl

zobacz:
Kolumbarium na cmentarzu

 

Komentarze (26)

a gdzie mozna kremowac ciałow naszej okolicy???
moze tu jest problem....

w tym pasudztwie? 1800 za czyjś brak wyobraźni? haha ludzie 1800 to cały ten bubel kosztował!!

Kto przy zdrowych zmysłach na to się zgodzi. Nikt nie skremuje swojego Partnera, Matki, Ojca czy dzieci. Wybijcie to z głowy sobie. Żyjemy ze sobą w rodzinie, codziennie się widzimy i mamy tak postąpić. Nikt na kremację nie zgodzi się. Szkoda było tylko na to kasy, aby to wybudować.

Piękne są pomniki, a to kolumbarium wygląda dziadosko. Cóż ktoś nie potrafił zrobić ładnie.

do R co ty opowaiadasz!!!! jak nikt sie nie zgodzi? otóż moja rodzina jest za tym aby ich ciała skremować ja osobiście też jestem zaty wolę być skremowana niż mieliby po smierci żreć mnie robaki!!!ludzie mało wiedza o kremacji i dlatego nie podejmują takiej decyzji!!! z prochu powstałeś i w proch się obrucisz!!

wydaje mi sie,ze lepsza kremacja od gnicia i rozkladania sie ciala w ziemi,robactwo i tym podobne zywi sie tym cialem,a przeciez mowi sie,ze z prochu powstales,wiec w czym problem,to jest bardziej estetyczne niz gnicie w ziemi

Za kilka lat z pewnością będą chętni. Teraz często umierają ludzie starsi, którzy nie wyobrażają sobie innej formy pochówku, niż grób. Młodsi, którzy ich chowają, liczą się z wolą rodziców, dziadków. Jeżeli z kolei umierają młodzi, a są chowani przez swoich rodziców, to nie mają nic do powiedzenia. Rodzice (starsi) chowają ich tak, jak sami uważają. Z całą pewnością młode pokolenie, dla którego kremacja będzie czymś normalnym, swoich bliskich będzie kiedyś tak właśnie chowała. Moi rówieśnicy, czyli ludzie po czterdziestce, często twierdzą, że chcą być skremowani, ja też.

z Grajewa kilka osob zostalo skremowanych ale sa pochowani do tradycyjnych grobow.Kto by chcial spoczac w tej scianie cegiel.

"[Część osób nie chce pogrzebu drugiej kategorii, pomimo, że Kościół rzymskokatolicki pozwala na kremację, to jej nie zaleca. Ponadto łatwiej nam uwierzyć w zmartwychwstanie ciała złożonego do grobu niż w zmartwychwstanie z popiołów. ]" Więc skąd mówi się w Środę popielcową z prochu powstałeś i w proch się obrócisz?

Podzielam zdanie Antoniego ze to paskudztwo kto to zrobił projekt brzydkie. Uważam ze to nie potrzebne w Grajewo

A ja się skremuję. Zastrzegłam sobie to na piśmie.

A czy po kremacji, urne można zabrać do domu?

R wytlumacz mi dlaczego nikt przy zdrowych zmyslach sie na to nie zgodzi? Sama wolalabym ten rodzaj pochowku , przy tym godzac sie na transplantacje. Dlaczego paskudztwo? Fakt. U nas , w Grajewie da sie zauwazyc jakas dziwna mode na cmentarzu na zasadzie kto jaki pomnik komu postawil i ile za niego zaplacil , tylko zastanowmy sie czy to jest naprawde wazne?

Prędzej po kremacji zazyczylabym sobie urne w ziemi zakopać i mini tabliczkę z krzyżem niż postawić swoje prochy w tym czymś może dzikie gołębie zamieszkaja albo inne ptaszki znajdą schronienie

Kazio w d. Byles. G. Widziales

Budowla tak jest okropna. Autor tego projektu najyrazniej ma ciasne i ograniczone pole wyobraźni i estetyki. Powinien chociaż troszeczkę poogladac jak to buduja na zachodzie, a nie od razu zaprojektować takie pokractwo. A może szkoda ze przy każdym okienku nie ma balkoników - a wtedy sprawialo by wrazenie domku dla ufoludków. TOTALNE BEZGUSCIE !!!!

wcale nie dziwię się ,że nikt nie chce tego robić . Mieszkam za granicą kilka lat i to jest już powszechnie tu znane od bardzo dawna , ludzie się na to zgadają bo te pomniki na urny są postawione , wyglądają z godnością a nie jak budki dla zwierząt .. chociaż ja bym tam nawet zwierzątka nie zamknęła :)
Brak szacunku do zmarłych , pochować ich w takiej ,,budce "

Ani to kwiatka, ani znicza nie postawi na tym. Wymysł Amerykanów. Amerykanie są grubi to nie było komu ich nosić i temu to powstało. W Polsce ludzie szczuplejsi to i tradycyjny pochówek. Ale odnosząc się do waszych wypowiedzi. Skremują was to już nie wstaniecie. A jak tradycyjnie to może jeszcze obudzicie się i wstaniecie.

Lepsze robaczki niż smażenie się w piekarniku. A kremacja kojarzy mi się z Piekłem. Będziesz smażył się w Piekle.

1800, tanio jak diabli. A brzydkie toto!
Taniej wychodzi rozsypać prochy w lesie, koszt 0 zł.

Nie dziwię się że nie ma chętnych skoro miejsca pochowania wyglądają jak budowa osiedlowych śmietników.

Taki pochówek to brak szacunku dla zmarłego.

Osobiście uważam ze wygląda to trochę jak niektóre smietniki q naszym mieście na osiedlach blokowych, tyle że tu wsypać jest z przodu :( Projektant powinien zastanowić się czy sam chciałby być potraktowany zwykła cegła, a wystarczyło dogadać się z kamieniarski i zrobić piękny marmurowe kolumbarium i wtedy znaleźliby się chętni. Osobiście jestem za kreacją ale miejsce tez musi być postawione z szacunkiem.....

bardzo się cieszę bo od dawna jestem za kamacją i takie miejsce mi odpowiada

tak kiedyś myślałam ze to nowe kosze na śmieci na cmentarzu i dziwilam sie ze tak blisko grobów.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.