środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 11352 wyświetleń

Nie będzie regionalnego lotniska!

Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Województwa Podlaskiego jednogłośnie podjął decyzję w sprawie wykreślenia projektu budowy lotniska regionalnego z projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Pierwotnie budowa lotniska regionalnego została ujęta w projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 jako propozycja projektu strategicznego z perspektywy rozwoju Województwa. Okoliczności zmieniły się na tyle , że zarząd stanął przed koniecznością podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie rezygnacji z realizacji zadania. Kwota, która była zaplanowana na realizację tego projektu, to jest minimum 80 mln Euro, zostanie przeznaczona na budowę i modernizację sieci transportu drogowego zgodnie z bieżącymi potrzebami samorządów. – wyjaśniał na dzisiejszej konferencji prasowej marszałek Jarosław Dworzański .

Na posiedzeniu zarządu zostały przedstawione wyniki konsultacji społecznych dotyczących Programu Operacyjnego Województw Podlaskiego. Dominowały uwagi dotyczące interwencji w zakresie poprawy dostępności komunikacyjnej regionu, w tym również budowy lotniska regionalnego. Wynika z nich jasno, że zmieniło się nastawienie mieszkańców regionu, w tym także  przedstawicieli  biznesu, którzy podczas ostatnich rozmów i spotkań nie upierali się przy konieczności budowy lotniska regionalnego, raczej podtrzymywali stanowisko w sprawie budowie krótkiego pasa startowego dla małych samolotów i lotniska o charakterze dyspozycyjnym. Materiał, który został przedstawiony przez departament rozwoju regionalnego wskazuje, że część mieszkańców  województwa jest negatywnie nastawiona do tego projektu. W uwagach podkreślano lokalny charakter tego lotniska.  Samorządowcy,  jaki i przedstawiciele największych organizacji zrzeszających przedsiębiorców, wskazali na konieczność budowy mniejszych lotnisk.
Podjęliśmy tę decyzję mając nadzieję, że małe lotnisko ma szansę na realizację na białostockich Krywlanach, jest dla tego pomysłu prawomocna decyzja środowiskowa. – pokreślił Marszalek. 

Zmieniły się też okoliczności  w zakresie sytuacji finansowej lotnisk regionalnych w całej Europie. Związane jest to z sytuacją finansową w sensie globalnym, ponieważ nie można tego problemu rozpatrywać w oderwaniu - poinformował Jarosław Dworzański

W ostatnich miesiącach KE zaostrzyła stanowisko w stosunku do budowy i eksploatacji portów lotniczych. Niewątpliwie wpływ na ten fakt miały liczne przypadki nagłaśniane przez media, lotnisk które stają się poważnym problemem finansowym dla lokalnych władz w tym linii lotniczych, które utrzymują połączenia jedynie dzięki pomocy samorządów. Jednocześnie wprowadzane są obostrzenia, które zdecydowanie ograniczają możliwość finansowania budowy lotnisk z wykorzystaniem środków UE.

Rezygnacja z budowy lotniska zrekompensowana zostanie rozbudową infrastruktury komunikacyjnej. Dotychczas opracowane dokumenty, w tym dokument implementacyjny do Strategii Rozwoju Transportu, zapisy krajowych programów operacyjnych na lata 2014-2020, wskazują na znaczne szanse zwiększenia dostępności zewnętrznej regionu, m.in. poprzez wykonanie dróg ekspresowych S8 Warszawa-Białystok, S61 od Ostrów Mazowiecka do granicy państwa oraz linii kolejowej RailBaltica - informują wrotapodlasia.pl

 


wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (15)

Posiadanie regionalnego lotniska mialoby wplyw na rozwoj regionalny, tak jak budowa basenu w Grajewie wplynie na rozwoj tego miasta.Roznica jest taka, ze w Bialymstoku zrozumieli wczesniejsza glupote, a w Grajewie jeszcze nie.

Zaraz zaraz, a ta wierza która stoi jadac od szosy 61 w kierunku płyt tuz przed rądem po prawej stronie to nie miała być przypadkiem do obsługi ów lotniska???????????????????????????????????/

ta wierza to jest stacja meteo ,

@Radek,

"wierza" "ów lotniska"...

ty to chyba radnym jesteś...

Wiesław dobrze to ujął.Ja tylko dodam że to "mądrzy"urzędnicy UE zablokowali .Ponieważ "nasi " urzędnicy liczyli na to, że nowe lotniska powstaną głównie z funduszy europejskich, brak możliwości takiego wykorzystania tych pieniędzy oznacza, że tam gdzie jest ściernisko, będzie ściernisko .Czyli Białystok zostanie bez lotniska jak Grajewo za parę miesięcy bez połączeń kolejowych z Białymstokiem

No i nie będę miał gdzie polatać ;( A Krywlanom przyszłości bez betonki nie wróżę, poza tym chyba nie ma drugiego województwa z tak małą liczbą lotnisk, nawet tych małych z pasami trawiastymi.

Ale za to biznesmeni będą mogli wystartować ze swego pasa reszta ich nie interesuje że ponad 3000 mieszkańców Grajewa migruje po świecie za pracą a najbliższy port Warszawa.

warszawa nie taka straszna, kowno 30 km blizej

W Szymanach jest lotnisko, motolotnie tam widziałam, na łące u chłopa. Jak zbudujemy basen, to i lotnisko możemy - dwa miliony rocznie czy dziesięć długu w budżecie na utrzymanie, co to za różnica ?

Niech bedzie i male lotnisko na Krywlanach, byle pas startowy byl dluzszy od wybiegu dla krowy!. Minimum 1800 m

Dziwny ten naród mieszkający w Grajewie.Z jednej strony domagają się nowych miejsc pracy,z drugiej cieszą się jak karpie na wigilię.Przecież potencjalny inwestor który swoje pieniądze chciałby tu zainwestować nie będzie tłukł się kilka godzin samochodem do Grajewa.Miasta które takie lotniska posiadają niby narzekają ,że drogie jest ich utrzymanie ale nie słyszałem, żeby któreś z nich zamkneło swoje lotnisko.Po co ta hipokryzja w sprawie budowy i porównywanie z budową basenu.Taka elizka(osoba) siedzi sobie przed kompem i wymyśla herezje. I myśli że błysnęła intelektem

Basen jest konieczny w Grajewie. Muszę jeździć 2 razy w tygodniu do Ełku i wydawać kasę na przejazdy. Dzieci z Grajewa w większości też nie umieją pływać. Jak w Ełku widzę zajęcia WF na basenie to aż zazdrość bierze. Koszty są do przeżycia a korzyści wielkie. Pozdrawiam Miron.

niko, daj jeden przykład miasta, gdzie do basenu się nie dokłada z budżetu (moim zdaniem, przy 22 milionowym debecie w kasie miasta- to głupota i populizm). I oczywiście nie pomoże to Twojemu pryncypałowi w wyborach, szanse widzę w ew. przemeldowaniu i ..... na sołtysa w starych juchach. Nie, pomyliłam się, chłopi są pragmatyczni i to nie przejdzie. buziaczki :*

Elizka basen to to poszerzenie bazy i zwiększenie możliwości poprawy zdrowia dzieci i młodzieży.Podaj mi jeden przykład gdzie nie dokłada się do szkolnictwa,sportu i kultury.Gdyby nie splot sprzyjających wydarzeń Grajewo mimo licznych petycji mieszkańców w poprzednich latach nigdy by się basenu nie doczekało.Elizka chyba Stare Juchy to gmina a więc ma wójta nie sołtysa.Uwierz mi znam większych populistów.A budowa basenu jest realną inwestycją.A ten jak piszesz 22 milionowy debet to jest wielkie uproszczenie.Życzę więcej optymizmu,całuski.

"postaw się i zastaw się", Niko - porsche to szybsze dotarcie do pracy i bezpieczeństwo, wszyscy dokładają do samochodów.Że z torbami pójdę ? ale to potrzebne, prestiż itd. i podobne *dolenie. Kto spłaci i utrzyma ? Poszerzenie kredytów i zwiększenie długów, a nie możliwości !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.