Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 5012 wyświetleń

Najwyższe i najniższe emerytury w regionie

Przeciętna emerytura brutto wypłacana w kraju obecnie wynosi blisko 4 tys. zł miesięcznie. Najwyższa emerytura przekracza 48,6 tys. zł., a najniższa to zaledwie 2 grosze. A jak kształtują się maksymalne i minimalne świadczenia seniorów w Podlaskiem?

 

 

„Mieszkańcy województwa podlaskiego nie mogą pochwalić się aż tak wysokimi emeryturami. Rekordzista z najwyższym świadczeniem, otrzymuje obecnie emeryturę w wysokości blisko 25 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na świadczenie w wieku 73 lat i ma za sobą ponad 53 lata pracy. Piastował  kierownicze stanowiska w resorcie energetyki” - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa w województwie podlaskim. 


Ten mniej chlubny rekord, czyli najniższą emeryturę w naszym regionie pobiera również mężczyzna w wysokości 15 groszy. Na świadczenie przeszedł w wieku 65 lat, a jego staż pracy to zaledwie 26 dni umowy zlecenia na stanowisku betoniarz/zbrojarz. 

Nasz region w obu przypadkach reprezentują mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że Panie z naszego województwa nie pobierają tak wysokich, jak równie bardzo niskich świadczeń. Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie wynosi blisko 20 tys. zł. Seniorka przeszła na nią w wieku 82 lat, legitymując się 49-letnim stażem pracy. Piastowała  stanowisko lekarza. Najniższe świadczenie w wysokości 45 groszy otrzymuje kobieta, która skorzystała z praw emertytalnych w wieku 60 lat i 9 miesięcy, udowodniła 1 miesiąc 15 dni pracy, i była zatrudniona na umowę zlecenia. 

 


Dłuższa praca się opłaca

„Każdy z nas sam wybiera moment przejścia na emeryturę. Decyzję tę warto dobrze przemyśleć, pamiętając o tym, że im dłużej będziemy pracować przed przejściem na zasłużony odpoczynek zawodowy, tym więcej odprowadzimy składek i świadczenie będzie wyższe. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Jeden rok dłuższej pracy to nawet 15 proc. wyższe świadczenie. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę powoduje, że statystyczne średnie dalsze trwanie życia przyjęte do wyliczenia emerytury jest coraz mniejsze. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę” – wyjaśnia rzeczniczka.


Przed podjęciem decyzji o przejściu na świadczenie i zakończeniu aktywności zawodowej warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. Pełna wiedza na temat naszego przyszłego świadczenia pozwoli w przemyślany sposób zdecydować o właściwym momencie skorzystania z uprawnień emerytalnych.

 

ZUS

Komentarze (3)

Wychodzą lata 90 i 00. Przy ponad 40% bezrobociu ludzie łapali się wszystkiego, praca na czarno, na umowy pozakodeksowe, wyjazdy za granicę. Jak mieli odkładać na emeryturę jak państwo przymykało oczy na takie praktyki. Więc zanim ktoś zacznie rzucać kamieniami niech wpierw pomyśli, że myślano wtedy jak przeżyć, a nie co będzie na emeryturze, bo mogli jej nie doczekać.

Wilqu!... że myślano wtedy jak przeżyć, a nie co będzie na emeryturze, bo mogli jej nie doczekać." Teraz jest rok 2024 i dalej tak jest z tą pracą na czarno. To nie to było, jest i będzie przyczyną o której piszesz. Jaka? Każdy wie.

A jaką emeryturę , jak tu człowiek pracy nie ma . Mieszkam w Grajewie i ludzie pracy nie mają chyba że po znajomości. Sama poroznosiłam cv po szkołach, zakładach i do tej pory nikt się nie odezwał.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.