piątek, 8 grudnia 2023

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 10371 wyświetleń

Na pomoc potrzebującym

Problemy rodzinne, niepełnosprawność, bieda to coraz częstsze zjawiska, które spotykamy. Nie raz staramy się o tym nie pamiętać, bo jak utarło się mówić, każdy ma swoje życie, a przecież nieszczęście może dosięgnąć i tych, co z zaznaczonymi problemami się nie utożsamiają.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) i Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w Grajewie przy ulicy Mickiewicza 3 są jednostkami, których celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Wspomniane Centrum wykonuje zadania powiatu w zakresie pomocy społecznej i rehabilitacji „sprawnych inaczej”, natomiast PZON orzeka niepełnosprawność dzieci i osób starszych do celów pozarentowych.

- Organizujemy opiekę, udzielamy pomocy pieniężnej wychowankom rodzin zastępczych i ośrodków opiekuńczo – wychowawczych na usamodzielnianie się i kontynuację nauki – informuje Pani Anna Świderska, pełniąca obowiązki Kierownika w PCPR w Grajewie – Warunkiem otrzymania dofinansowania przez osoby niepełnosprawne jest aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Natomiast w przypadku rodzin zastępczych o przyznaniu pomocy materialnej decyduje Starostwo Powiatowe – dodaje.

Jeśli chodzi o rehabilitację, PCPR jest w posiadaniu środków pieniężnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, likwidację barier architektonicznych np. podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich. Centrum udziela również porad. Mieszkańcy, którzy są poszkodowani lub mają problemy rodzinne, zostają skierowani do odpowiednich osób, które mogą im pomóc. PCPR współpracuje także ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Społecznych na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Grajewie, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej. Uczestniczy w nich obecnie 30 osób niepełnosprawnych.

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców powiatu grajewskiego np. w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do kontaktu z nami w celu porady i możliwości otrzymania dofinansowania ze środków PFRONu – apeluje Pani Anna Świderska.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Mickiewicza 3 (wejście od ul. Strażackiej)
19-200 Grajewo
tel. (086) 273 87 09

Magdalena Kosobudzka e-Grajewo.pl

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (2)

bardzo dumnie brzmi nazwa POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE. Dlaczego pomaga tylko rodzinom z osobami niepełnosprawnymi lub zastępczym a nie rzeczywiście rodzinom najbardziej potrzebującym? Dlaczego dzieci zdrowe i normalne rodziny są dyskryminowane? NIe jedna rodzina nie osiąga dochodu w wysokości przyznawanej przez Was pomocy materialnej. Te wszystkie pomoce finansowane są i tak ze środków szarego podatnika.Czas skończyć z tą patologią.

To nie jest patologia!!.jeśli ktośpisze w ten sposob nie ma pojęcia, jak bardzo może pomóc ta placówka.To nie jest Opieka Społeczna,tylko prlacówka pomagająca osobom z przejściami życiowymi. Dla ludzi biednych żyjących w normalnej rodzinie pomaga MOPS i tam trzeba się żalić. Uważam,że mało ludzi wie, jak tak naprawdę może pomoc PCPR..U mnei nei było różowo,a dzięki tej pomocy mogłam skończyć technikum i studia.To jest pomoc na kontynuację nauki i mozna coś takiego dostać, trzeba tylko się uczyć,a nie jak to większość osób.Mysli,że weźmie pieniądze za darmo.A, jak się ktoś nie chce uczyć to nei ch nie kłapie tyle,tylko sięwexmie do roboty.jest wiele możliwości,tylko mało kto się tym interesuje,a potem najwięcej ma pretensji.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.