Coraz więcej mówi się o znaczeniu światła w naszym życiu. Równie ważne jak to naturalne okazuje się to sztuczne montowane we wnętrzach, które spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale coraz częściej również estetyczną. Odpowiednio dobrane światło wpływa na nasze dobre samopoczucie, ładując pozytywną energią, a także koi nasze nerwy wprowadzając do wnętrza spokój i harmonię. Nasi specjaliści przygotowali poradnik, w którym podpowiadają na co zwrócić uwagę wybierając elementy oświetlenia wewnętrznego. Miłej lektury!
Odpowiedni dobór poszczególnych elementów oświetlenia warto zaplanować już na etapie budowy domu. Warto wiedzieć jak będzie wyglądał układ pomieszczeń, aby odpowiednio poprowadzić przewody, rozmieścić gniazdka oraz poszczególne źródła światła. Wszystkie zmiany, których będziemy dokonywać w późniejszych etapach mogą się okazać niezwykle kłopotliwe. Przemyślane rozmieszczenie źródeł światła pomoże nam powiększyć lub podwyższyć optycznie pomieszczenie, zakryć niedoskonałości, a także podkreślić kluczowe punkty naszej stylizacji. Funkcjonalne rozlokowanie źródeł światła to także nieoceniona pomoc w pracy. Oświetlenie strategicznych miejsc w kuchni czy gabinecie jest na wagę złota. Ułatwia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie niezbędnych czynności. Mocne iluminacje nad kuchennym blatem lub listwy przysufitowe z ukrytym delikatnym źródłem światła to rozwiązania, które dodatkowo wprowadzą do wnętrza wyjątkowy nastrój podkreślając aranżację.
Urok dyskretnej elegancji
Najnowsze trendy w stylizacji wnętrz przywiązują ogromną rolę do odpowiednio dobranego oświetlenia wewnętrznego, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń niewystarczająco doświetlonych naturalnym światłem słonecznym. Szczególnie nowoczesne stylizacje, w których odchodzi się od przerostu formy stawiają na przemyślane, minimalistyczne choć niezwykle gustowne rozwiązania. Niewidoczne lampy wpuszczane, a także listwy przypodłogowe LED to doskonała opcja na dodatkowe rozproszone źródło światła, które stworzy w pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Nienarzucające się swoją formą nie przytłoczą stylizacji wprowadzając niepotrzebny chaos. To rozwiązanie wbrew pozorom spełnia również ozdobną rolę, podkreślając to, co najważniejsze. Zaletą minimalistycznego i dyskretnego oświetlenia jest fakt, że nie przytłoczy on małego wnętrza takiego jak łazienka czy przedpokój. Warto, więc rozważyć jego wybór w przypadku naprawdę małego metrażu.
Światło jako dopełnienie stylizacji
Nie zapominajmy o tym, by dobierać oświetlenie pod kątem jego przeznaczenia. Zupełnie inny rodzaj światła potrzebny będzie w miejscu pracy, salonie czy kuchni, a zgoła inne wybierzemy do garderoby, piwnicy czy łazienki. Jeśli pomieszczenia pozbawione są okien musimy zadbać o źródło mocnego, górnego światła. W miejscu, w którym chcemy się zrelaksować istotna jest delikatna i nastrojowa iluminacja. Lampy o innych parametrach technicznych zastosujemy w łazience, w której panują specyficzne warunki. Harmonijnie dobrane oświetlenie wewnętrzne powinno być także spójne z wystrojem wnętrza. Klasyczne abażury nie sprawdzą się w loftowych stylizacjach, a metalowe klosze w aranżacjach w stylu boho. Ogromna ilość dostępnych produktów pozwoli bez trudu wybrać coś, co idealnie będzie współgrać z naszą stylizacyjną wizją.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)