czwartek, 6 października 2022

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 11309 wyświetleń

Mundurkowe referendum ?

Z dyrektorem ZS nr 1 w Grajewie Andrzejem Jasińskim o bezpieczeństwie uczniów w szkole, rozmawia Adam Mazurek.  

 - Czy Pana zdaniem ZS nr 1 jest placówka bezpieczną, czy często dochodzi do bójek i kradzieży ? Czy nauczyciele mają problemy wychowawcze z młodzieżą ?  

A.J. - Zależy, jak rozumieć pojęcie bezpieczeństwo- jeśli uznać, że przebywanie w zadymionej toalecie sprawia dyskomfort- to jest niebezpieczna. Jeśli mierzyć to ilością bójek, kradzieży , wymuszeń - to albo występują sporadycznie, albo o nich nie jesteśmy informowani, a szkoda bo w takich wypadkach jestem zdecydowanie za informowaniem policji.

- W jaki sposób szkoła „walczy” z nieproszonymi gośćmi, czy w szkole są ochroniarze, którzy legitymują obce osoby wchodzące do szkoły ?  

A.J. - W szkole nie ma ochroniarzy, w przypadku wtargnięcia do szkoły informujemy policję. Jeśli zauważymy, że osoby z zewnątrz zaczynają stanowić zagrożenie - szkoła będzie zamykana. Od grudnia możliwe, że wprowadzimy obowiązek rejestrowania osób wchodzących do szkoły, a nie będących jej uczniami - na razie nie widzę takiej potrzeby, ale to odczucia uczniów są ważniejsze.

- Czy prywatnie jest Pan zwolennikiem wprowadzenia do szkoły obowiązkowych mundurków ? Kiedy w tej sprawie odbędzie się referendum ?

A.J. - Moja prywatna opinia nie ma tu znaczenia. Mundurki w LO mogą być wprowadzone najwcześniej od września 2007 - referendum może się więc odbyć na przykład przy okazji wyborów do samorządu uczniowskiego (styczeń).

 - Co Pan sądzi o zakazie noszenia telefonów komórkowych do szkoły oraz czy jest Pan  zwolennikiem monitoringu w szkole ? Czy może rozważa Pan wprowadzenie tych pomysłów ?

A.J. - Problem nie w posiadaniu telefonu, a w umiejętnym korzystaniu z niego. Na lekcjach powinny być te urządzenia wyłączone, a zadaniem nauczycieli jest konsekwentne egzekwowanie tego obowiązku - jeśli ktoś tego nie robi - powinien mieć pretensje tylko do siebie. Projekt monitoringu zrobiliśmy w ubiegłym roku - szacunkowy koszt to ok. 30 tys. złotych. Nie mam takich pieniędzy, a gdybym je miał - wolałbym wydać na remont toalet. Jeśli będzie to finansowane centralnie - na pewno nie zaszkodzi, tyle że u nas musi to być min. 8-12 kamerek.

- Dziękuję za rozmowę.

A.J.Dziękuję.

e-Grajewo.pl

środa, 5 października 2022

100. urodziny Pana Stanisława

Komentarze (2)

znam większe problemy LO niż bójki, czy kradzieże telefonów. Na dzień dobry należałoby wypier. kilku nauczycieli. Liczę na brak cenzury...

Legitymowanie wchodzących jest nie potrzebne, tylko by utrudniało i tak ciężki życie... A ubikacje są rzeczywiście zadymione! A ja jestem za mundurkami...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.