wtorek, 27 lutego 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 11764 wyświetleń

Mundurkowe referendum ?

Z dyrektorem ZS nr 1 w Grajewie Andrzejem Jasińskim o bezpieczeństwie uczniów w szkole, rozmawia Adam Mazurek.  

 - Czy Pana zdaniem ZS nr 1 jest placówka bezpieczną, czy często dochodzi do bójek i kradzieży ? Czy nauczyciele mają problemy wychowawcze z młodzieżą ?  

A.J. - Zależy, jak rozumieć pojęcie bezpieczeństwo- jeśli uznać, że przebywanie w zadymionej toalecie sprawia dyskomfort- to jest niebezpieczna. Jeśli mierzyć to ilością bójek, kradzieży , wymuszeń - to albo występują sporadycznie, albo o nich nie jesteśmy informowani, a szkoda bo w takich wypadkach jestem zdecydowanie za informowaniem policji.

- W jaki sposób szkoła „walczy” z nieproszonymi gośćmi, czy w szkole są ochroniarze, którzy legitymują obce osoby wchodzące do szkoły ?  

A.J. - W szkole nie ma ochroniarzy, w przypadku wtargnięcia do szkoły informujemy policję. Jeśli zauważymy, że osoby z zewnątrz zaczynają stanowić zagrożenie - szkoła będzie zamykana. Od grudnia możliwe, że wprowadzimy obowiązek rejestrowania osób wchodzących do szkoły, a nie będących jej uczniami - na razie nie widzę takiej potrzeby, ale to odczucia uczniów są ważniejsze.

- Czy prywatnie jest Pan zwolennikiem wprowadzenia do szkoły obowiązkowych mundurków ? Kiedy w tej sprawie odbędzie się referendum ?

A.J. - Moja prywatna opinia nie ma tu znaczenia. Mundurki w LO mogą być wprowadzone najwcześniej od września 2007 - referendum może się więc odbyć na przykład przy okazji wyborów do samorządu uczniowskiego (styczeń).

 - Co Pan sądzi o zakazie noszenia telefonów komórkowych do szkoły oraz czy jest Pan  zwolennikiem monitoringu w szkole ? Czy może rozważa Pan wprowadzenie tych pomysłów ?

A.J. - Problem nie w posiadaniu telefonu, a w umiejętnym korzystaniu z niego. Na lekcjach powinny być te urządzenia wyłączone, a zadaniem nauczycieli jest konsekwentne egzekwowanie tego obowiązku - jeśli ktoś tego nie robi - powinien mieć pretensje tylko do siebie. Projekt monitoringu zrobiliśmy w ubiegłym roku - szacunkowy koszt to ok. 30 tys. złotych. Nie mam takich pieniędzy, a gdybym je miał - wolałbym wydać na remont toalet. Jeśli będzie to finansowane centralnie - na pewno nie zaszkodzi, tyle że u nas musi to być min. 8-12 kamerek.

- Dziękuję za rozmowę.

A.J.Dziękuję.

e-Grajewo.pl

Komentarze (2)

znam większe problemy LO niż bójki, czy kradzieże telefonów. Na dzień dobry należałoby wypier. kilku nauczycieli. Liczę na brak cenzury...

Legitymowanie wchodzących jest nie potrzebne, tylko by utrudniało i tak ciężki życie... A ubikacje są rzeczywiście zadymione! A ja jestem za mundurkami...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.