sobota, 13 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 15314 wyświetleń

Modernizacja krok po kroku

Około stu siedemdziesięciu tysięcy złotych na remont Oddziału Rehabilitacji Szpitala Ogólnego w Grajewie dali radni grajewskiego starostwa powiatowego.
Remont  kosztował około stu czterdziestu tysięcy złotych. Trzydzieści tysięcy dyrekcja szpitala przeznaczy na zakup nowego sprzętu.
- Udało się wyasygnować z kasy rady powiatu te pieniądze bo taka jest konieczność – zapewnia Jarosław Augustowski, starosta grajewski. – Społeczeństwo starzeje się i rehabilitacja schorowanych narządów jest niezbędna. Jest to ten rodzaj usług, na które czeka społeczeństwo.
- Nie jest to jakiś szczególny remont, lecz kolejny etap modernizacji szpitala w miarę pozyskiwanych środków – dodaje Grzegorz Dembski, dyrektor grajewskiej placówki. – Krok po kroku dostosowujemy nasz szpital do wymogów unijnych. Powoli wymieniamy też wyposażenie oddziałów. Wszystko zależy od pieniędzy jakie zdobędziemy. Przewidujemy, że remont oddziału zakończymy w sierpniu.

Co jest a co będzie
Przypomnijmy. Szpital wspierany jest przez Fundację na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego, dzięki której pozyskiwany jest najpotrzebniejszy sprzęt medyczny, który doposaża oddziały szpitalne.
W październiku 2007 roku zakończono Inwestycję pn. „Termomodernizacja budynku Szpitala Ogólnego w Grajewie w celu zmniejszenia zużycia energii cieplnej”, dzięki której Szpital nie tylko poprawił warunki pobytu pacjentom i pracownikom, a także zyskał „nową szatę”. Ku wygodzie pacjentów i personelu od niedawna w szpitalu funkcjonuje też nowoczesna winda.
Przed Szpitalem obecna Dyrekcja postawiła kolejne wyzwania.  W niedługim czasie planowana jest  budowa systemu badań diagnostycznych na odległość przy użyciu środków teleinformatycznych oraz platformy edukacyjno – informatycznej, informatyzacja szpitala, modernizacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z blokiem operacyjnym z wyposażeniem, Oddziału Położniczo – Ginekologicznego z blokiem porodowym, Chirurgicznego i Internistyczno – Kardiologicznego oraz przeniesienie Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego do głównego budynku.


NFZ blokuje modernizację
- Wszystkie plany realizowane byłyby szybciej gdyby Narodowy Fundusz Zdrowia nie blokował naszych pieniędzy za nadwykonane usługi – twierdzi Grzegorz Dembski. – Przychodzą do nas pacjenci ze schorzeniami, których leczenia nie możemy odwlekać, a tym bardziej odesłać ich z kwitkiem, aby schorowani szukali pomocy w innych placówkach.
Szpital w Grajewie zdecydował się na drodze sądowej dochodzić od NFZ pieniędzy za nadwykonania usług medycznych. Proces, z powództwa grajewskiej placówki rozpoczął się w kwietniu, ale na razie jest odroczony bezterminowo, m.in. z powodu kontroli w szpitalu, zarządzonej przez NFZ. Szpital w Grajewie domaga się ponad 1,8 mln zł za świadczenia wykonane poza umową na oddziałach: dziecięcym, zakaźnym, wewnętrznym i chirurgii ogólnej.
Jak twierdzi NFZ, kontrola dotyczy realizacji umów na świadczenia medyczne w 2009 roku i jest to analiza dokumentacji medycznej. Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego Oddziału NFZ przyznał, że fundusz ma prawo do przeprowadzenia takiej kontroli zawsze, ale te kontrole są konsekwencją pozwów. Fundusz chce być przygotowywany do rozpraw w sądzie i dysponować materiałem, analizą poszczególnych przypadków medycznych, bo takich danych nie ma, gdyż dostaje ze szpitala jedynie ogólne sprawozdania.

Janek Kalinowski

fot.e-Grajewo.pl

Komentarze (9)

a może uda się wyasygnować z kasy starostwa pieniądze dla pracowników by móc "godnie" przeżyć miesiąc. Chyba czas najwyższy o tym pomyśleć nie chcemy być w czołówce" najoszczędniejszych". Dajcie ludziom zarobić bo bieda aż piszczy.

prac .star jedz na zachód tam sie dorobisz........droga wolna ....... to tylko Grajewo wiec nie wymagaj. bieda piszczy jak wszedzie nie tylko w szpitalu . skończ ze dwa kierunki a potem wymagaj......

co maja kierunki do tego jak nie ma pracy i nic sie w tym kierunku nie robi,zachod to nie wyjscie ,H.

"Około stu siedemdziesięciu tysięcy złotych na remont Oddziału Rehabilitacji Szpitala Ogólnego w Grajewie dali radni grajewskiego starostwa powiatowego" - Chciałbym wiedzieć po ile dał każdy z radnych i kto dał najwięcej.

kto wezmie oddzial po remoncie????

W trakcie procesu kontrola to moim zdaniem zastraszanie przez NFZ wszystkich szpitali którym NFZ winny jest kasę.[Do prawników napiszcie czy takie postępowanie jest karalne]

Należy szpital sprywatyzować - nikt nie będzie musiał nic nikomu dawać. Obok MEDIKUS. Nieźle sobie radzi, bo prywatny.

A po co ta rehabilitacja,skoro ciężko tam się dostać jak nie masz znajomego lekarza,leżą ciągle te same osoby :(

biorca ma racje:)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.