wtorek, 27 lutego 2024

Wiadomości

MLEKPOL na liście

Grajewski MLEKPOL znalazł się w gronie 100 najcenniejszych prywatnych firm działających w Polsce. Ranking przygotowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową publikuje czerwcowy numer „Businessman Magazine”.
Na 39 pozycji znalazła się Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewa na liście 100 najcenniejszych firm prywatnych działających w Polsce. Lista prywatnych firm według wartości rynkowej opracowana została już po raz ósmy przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w oparciu o dobrowolne odpowiedzi na ankiety udzielane przez firmy. Na liście, oprócz grajewskiego MLEKPOLU znalazły się również inne firmy z regionu Podlasia – British American Tobacco (30 miejsce), SM Mlekovita (45), BOS S.A. (90), Zakłady Mięsne MAZURY S.A. (99).
Pierwsze miejsca na liście zajęły Telekomunikacja Polska, ITI Holdings oraz Polkomtel S.A. Jak podają autorzy rankingu – zsumowana wartość pierwszych 10 firm z listy wyniosła ponad 53 mld. zł. wobec około 25 mld. w poprzedniej edycji. Wrosła również znacząco kapitalizacja całej pierwszej setki najcenniejszych w Polsce przedsiębiorstw nienotowanych na giełdzie – podaje „Businessman Magazine”. O ile w końcu 2002 roku wyniosła ona około 36,3 mld. zł, o tyle w ostatnim dniu 2003 roku przekroczyła wartość 80,8 mld.
MLEKPOL jest największą polską spółdzielnią pod względem ilości skupowanego i przetwarzanego mleka. W 2003 roku spółdzielnia pozyskała ponad 595 mln l białego surowca. Prezes MLEKPOLU szacuje, iż skup w 2004 roku wzrośnie do około 725 mln litrów, co stanowić będzie 10% pozyskiwanego surowca w skali kraju. Grajewski MLEKPOL osiągnął w ubiegłym roku 850 mln zł. ze sprzedaży.
Obecnie w skład MLEKPOLU wchodzi sześć zakładów produkcyjnych w: Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie. Spółdzielnia liczy ponad 16 tys. dostawców mleka. Jest producentem popularnej i cenionej na rynku marki „łaciate” i “Milko” oraz liderem w produkcji mleka UHT, posiadając około 40% udziału w rynku tego mleka w kraju. 35% produkcji MLEKPOLU trafia na eksport.

Więcej informacji o SM Mlekpol na stronach www.firstcommunications.pl
lub pod tel. 85/743-68-56, 653-75-70

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.