niedziela, 26 czerwca 2022

Kraj

Mleczarska mapa Polski

Nakładem Polskiego Portalu Mleczarskiego www.mleczarstwo.com ukazała się mleczarska mapa Polski, przedstawiająca rozmieszczenie wszystkich 317 zakładów mleczarskich na teranie całego kraju. Jest to już biały kruk, ponieważ nakład jest znikomy. Tym bardziej jest to wydarzenie godne odnotowania.

Na mapie zaznaczone są łąki i pastwiska, które decydują o kosztach produkcji mleka. Teraz można dokładnie określić, które mleczarnie korzystają z mleka taniego czyli wytworzonego na trwałych użytkach zielonych. One powinny mieć zawsze najlepsze wyniki ekonomiczne. Widać także, że zachodnia Polska to mleczna pustynia. A szkoda. W województwach tych panują naprawdę bardzo dobre warunki przyrodnicze do produkcji mleka. Przedstawiono rozmieszczenie krów w poszczególnych gminach Polski.

Loga pozwalają na szybką identyfikację zakładów. Nie wszystkie mleczarnie zdecydowały się je zamieścić. Na mapie widać dokładnie rozłożenie wszystkich obiektów Mlekovity. To jest naprawdę potężna i ekspansywna firma. Wyróżnia się logo Łowicza. Słusznie kiedyś wybrane jako Miss marek mleczarskich.

Cieszy wciąż, że rozlokowane jest w Polsce wiele małych i średnich zakładów. To one tworzą różnorodność towarową firm. Musi zostać wiele zakładów mlecznych inaczej stanie się to co jest już w Nowej Zelandii. Nową Zelandię określam sloganem Potęga mleczna z ubóstwem towarów mlecznych w sklepach. Jedno masło, jedno mleko i wszystko po jednym. Żadnego wyboru.

Jeszcze wiele innych refleksji powstaje po przestudiowaniu mleczarskiej mapy Polski. Jest to gospodarcza mapa szczególnie przydatna dla zarządów firm, polityków gospodarczych a także dla rolników produkujących mleko.

Polski Portal Mleczarski

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.