sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 13708 wyświetleń

Mleczarnie czeka konsolidacja?

Portal spozywczy.pl udowadnia, iż konsolidacja mleczarstwa jest koniecznością. Musi za nią jednak iść rachunek ekonomiczny. W gospodarce wolnorynkowej o przetrwaniu firmy decyduje umiejętność taniego produkowania i temu musi służyć konsolidacja. Gdy połączone spółdzielnie nie redukują zatrudnienia, nie grupują produkcji, konsolidacja nie prowadzi do niczego.

Kryzys
To słowo nie schodzi z ust mleczarzy od końca 2007 roku. Ceny produktów mleczarskich na światowych rynkach radykalnie spadły, przez co zatrzymał się eksport, a wewnętrzne spożycie mleka nie wzrasta.

Wydawałoby się, że taka sytuacja ekonomiczna sprzyjać powinna fuzjom i przejęciom.Jednak, jak pokazał 2008 rok, nie jest tak do końca.

Jako przykład można przytoczyć planowane połączenie OSM Piątnicy i OSM Kurpie z Baranowa. Po zapowiadanej latem fuzji, jesienią 2008 roku rada nadzorcza spółdzielni z Piątnicy zaleciła zarządowi wstrzymanie połączenia z OSM Kurpie. - Przyczyną takiej decyzji jest fatalna sytuacja rynkowa. Nikt nie wie, jak ten kryzys się rozwinie, w którą stronę będzie ewoluował.

Najlepszy moment już minął
Proces konsolidacji zależy również od tego, ile środków wypracowały firmy w czasie dobrej koniunktury. Nikt nie chce przejmować zakładów, do których trzeba tylko dokładać. - Znacznie łatwiej rozmawiać o konsolidacji ze spółdzielnią, która odnotowuje choćby niewielkie zyski. Najgorszymi połączeniami są te, kiedy spółdzielnia przejmowana boryka się z ogromnymi kłopotami finansowymi - uważa Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol (na zdjęciu)

Jednak konsolidacja będzie w Polsce postępowała, gdyż jest to nieuniknione. Wymusi to na polskim mleczarstwie ekonomia światowa.

Nie możemy zapominać, że nie jesteśmy gospodarką hermetycznie zamkniętą, lecz prosperujemy w globalnej, światowej gospodarce. SM Mlekpol połączył się na zasadach prawa spółdzielczego z radomskim Rolmleczem. - Było to ogromne przedsięwzięcie, którego efekty będą rozłożone na lata. - Mlekpol jako jeden z pierwszych rozpoczął w Polsce proces konsolidacji i taka polityka będzie kontynuowana - zapowiada prezes Borawski. W 2008 roku Mlekpol przeprowadził dwie fuzje: ze spółdzielnią Somlek oraz z Rolmleczem. Obecnie w skład Grupy wchodzi 12 zakładów: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu i Gorzowie Wielkopolskim.
Także Polmlek i Mlekovita planują kolejne akwizycje. Ta druga prowadzi zaawansowane negocjacje w Czechach, na Słowacji oraz na Litwie, w Rumunii i Bułgarii.

Komentarze (15)

a rolinik kryzysów zadnych niema
ile litr mleka od rolnika kosztuje z 70gr
a jeszcze trzeba nakarmic te wszystkie dodatki dla krow i plyny ile to kosztuje??czas pomyslecc

zgadzam sie z tym ze mleczarnie sie powinny laczyc tylko wtedy gdy przynosza chociaz minimalne dochody ale na ten temat prezes borawski niepowinien sie wypowiadac.Jest tu ladnie opisane ze mlekpol polaczyl sie w 2008 roku z radomiem ale dlaczego niejest opisane z jakimi dlugami zaklad ten zostal przejety suma zadluzenia Sm Radom wyniosla 23 mln zl co musielismy pokryc my rolnicy z Grajewskiego Mlekpolu

my rolnicy??!!! a ludzie w miastach? ile kosztuje nabiał?Aż wstyd.Mieć swoją mleczarnię na miejscu i płacić za wszystko drożej niż w sąsiedzkich miastach.

niech grajewo przejmuje do siebie mleczarnie przynoszace zyski a nie długi które są spłacane kosztem ceny mleka!!! grajewskich rolników

to co sie dzieje w tym Grajewie to jest jedna wielka porażka a najgorsze jest to ze naszi szanowni wyzszsi nadzorcy nic w tym kierunku nierobia moze ktos w koncu zajal by sie pozadnymi sprawami

rolnicy dojcie krowy i patrzcie zeby wasze firmy "krowy" przynosily wam wiecej mleka, a zarzad mlekpolo i szanowny PAN PREZES przez tyle lat tak rzadzil ze teraz moze cie sie tylko chwalic ze jestescie dostawcami mlekpolu a jak wam sie nie podaoba to przejdzcie gdzie indziej, nikt was na sile nie trzyma

A w CIEMNOSZYJACH ci dostawcy co dolewali po kilaset litrow wody do mleka,a kase braki jak za mleko .dalej dajo niby mleko,czemu tego nie podadzo do publicznej wiadomosci

popieram mleczarza. do narzekania to są wszyscy. gdyby nie ta firma i Borawski, ciekawe co by było, puste pole. kkiedys wszyscy sie zachwycali jak to dobrze w płytach i jak niedobrze w mlekpolu. nie chce krakac, ale za chwile na pierwszy z zakladow nic nie bedzie mozna powiedziec, bo go nie będzie

a może by tak się zastanowić do czego służą samochody służbowe w MLEKPOLU? wykorzystywane są do celów typu :wyjazd do Kościoła w niedzielę, wszelkie wycieczki prywatne itp. itd. .... ..Dlaczego internauta w poprzednim komentarzu odsyła rolników w diabły, może niech wszyscy dyrektorzy dojeżdżający do Mlekpolu z Mrągowa, Kolna i okolic wykorzystują do tych celów prywatne auta, a nie służbowe, może będzie taniej?

DOLEWACZ ALE TY CWANIAK JESTEŚ TYLKO TYLE ŻE W GĘBIE GUZIK WIESZ A MĄDRZYSZ SIE JAK KAPELAN NA AMBONIE NIE WYPOWIADAJ SIE WOGÓLE BO TO PORTAL DLA LUDZI INTELIGETNYCH A NIE DLA BANDZWOŁÓW. JAK DOLEWASZ PRZYZNAJ SIE PODAJ IMIE I NAZWISKO SKORO TAKI ODWAŻNY JESTEŚ . TAKICH JAK TY LIKWIDUJĄ W 10 MIN. ALE POWODZENIA CI ŻYCZE I DOLEWAJ DALEJ ZOBACZYMY JAK DALEKO DOJEDZIESZ NA TEJ WODNEJ KROWIE

LUDZIE MÓDLCIE SIE ABY TEN ZAKŁAD FUNKCJONOWAŁ TAK DALEEJ MAMY PRACE ZAWSZE JAKIEŚ TAM PIENIĄDZE SĄ A CO BY BYŁO GDYBY KRYZYS KOPNĄŁ ZAKŁAD POMYŚLAL KTOŚ

kirowniczka hurtowni w ełku jezdzi do pracy jak prawdziwa szefowa ..

ronik ja myslalem ze to szefowa naprawde

Szanowni Rolnicy rozumiem i doceniam waszą cięzką pracę ale prawda jest taka że to co macie zawdzięczacie stabilnym comiesiecznym dochodom z dostaw do Mlekpolu - gdyby nie przewidujące posunięcia Prezesa Borawskiego skończyli byśmy wszyscy jak Radom czy Zambrów. Dlatego trochę szacunku gdy piszecie o tej firmie i tym człowieku bo dzięki niemu wy i waszw rodziny macie na chleb!! Czy myślicie że Mlekovita płaci za mleko tak samo dla wszystkich członków spółdzielni jak to ma miejsce w SM MLEKPOL - nie tylko rolnicy z Wysokiego dostają godziwe pienidze reszta ma tyle za mleko ile wypracuje spółka do której dostarczają...droga wolna. Straciłem szacunek do zdrowego roządku ludzi z grajewa i okolic po tym jak Prezes Borawski nie przeszedł do sejmu - czy gryzie się ręke która was karmi? czy Pan Kamiński z Suwałk na którego głosowaliście i który wszedł do sejmu zrobił coś dla was?....Dlatego trochę POKORY!!!!!!

pracownik 2 - takich mądrych wypowiedzi to chce sie czytac i w pełni Ciebie popieram.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.