Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 10848 wyświetleń

Mieszkanie się "należy"?

Własne mieszkanie to towar bardzo pożądany, ale trudny do zdobycia. Alternatywą dla tych, których nie stać za zakup lokalu na wolnym rynku, jest mieszkanie komunalne lub socjalne.

Mieszkanie komunalne (dawniej w ustroju komunistycznym: kwaterunkowe) jest własnością gminy i przydzielane osobom, które o nie wnioskowują zgodnie z określonymi przez gminę kryteriami jako specyficzna forma pomocy społecznej.

W Polsce mieszkania komunalne były wielokrotnie przedmiotem przestępstw korupcyjnych, w których urzędnicy pobierali łapówki za przyspieszenie przydziału "poza kolejką". Szacunkowo ok. 10% mieszkań jest również wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem – np. wynajmowanych osobom trzecim, podczas gdy uprawniony najemca przeniósł się do domu lub nowego mieszkania.

Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli  gospodarka mieszkaniami komunalnymi w większości samorządów w Polsce jest nieracjonalna i chaotyczna[9]:

  • w 60% gmin brakuje przejrzystych zasad przyznawania mieszkań, co sprzyja korupcji,
  • brak jest rzetelnej ewidencji lokali komunalnych,
  • brak racjonalnej polityki wobec stawek czynszowych skutkuje ustawianiem ich na poziomie, który nie pozwala na utrzymanie lokali w dobrym stanie technicznym,
  • brak jest długoterminowych planów gospodarki zasobem komunalnym,
  • gminy w żaden sposób nie monitorują czy w trakcie najmu sytuacja finansowa najemców nie poprawiła się, ani czy z lokali w ogóle korzystają osoby uprawnione,
  • egzekucja zaległości czynszowych jest nieskuteczna i spóźniona, co prowadzi do narastania zadłużenia lokali komunalnych 

 

Mieszkanie komunalne a socjalne

Mieszkania socjalne to mieszkania przyznawane wyłącznie osobom bez praw do innego lokalu – spółdzielczego, własnościowego czy komunalnego. Są to więc o osoby najbiedniejsze (ale najczęściej zdolne do zapłaty choćby minimalnej stawki czynszu) lub po sądowym wyroku eksmisyjnym, które spełniają kryteria dochodowe ustalone przez gminę (niższe niż w przypadku mieszkań komunalnych).

 

Komentarze (16)

Sprawa prosta.Zrobić kontrolę dochodów o lokatorów mających prawo zamieszkiwać w zasobach komunalnych. Jak okaże się, że jest coś kombinowane czy od lat niepłacony czynsz to takiego lokatora eksmitować. A gdzie? Ustawić na obrzeżu miasta kontenery mieszkalne o standradzie minimum gwarantowanym przez prawo i niech tam im "się należy".

Urzad powinien zapewnic,kazdemu mieszkancowi lokal spcjalny czy komunalny.Nikt nie powinien mieszkac na ulicy.Miasto by zarobilo,bo ludzie wynajmuja mieszkania od osob prywatnych i placa 700-1200zl,a zamiast zlodziejom placic to mogli by dla Panstwa po 500zl.placic i by bylo dobrze.

Do - czekająca na mieszkanie - uważasz , ze urząd powinien zapewnić każdemu mieszkańcowi lokal socjalny lub komunalny . Ok - a co ma powiedzieć małżeństwo z 1 dzieckiem , czyli bez 500+ bo oboje pracują na prawie najniższej stawce , przez co nie otrzymują pomocy z państwa i wzięli kredyt na mieszkanie , który będą spłacać 20 lat ? .

Jak ktoś kupił za cięźko zarobione pieniądze i wynajmuje to złodziej najlepiej za darmo pomyśl czekająca

Szanowna Czekająca! Jeśli ktoś odnajmuje mieszkanie, to go nie ukradł, tylko kupił! I dlaczego bronisz na tym zarobić? Przy Twoim sposobie myślenia: idź, ukradnij chatę i sama będziesz wynajmować...

W Grajewie jest duzo stancji do wynajecia za 1000 to niedrogo.Pracy tez pod dostatkiem,żyć nie umierać

Niestety, jeden pracuje, dąży do realizowania celów a drugi nazwa go złodziejem tylko dlatego że osiągnął ciężką pracą coś więcej. Każdy jest kowalem swojego losu. Uczciwie do pracy a będzie was stać na własne :-)

A Kierownik z MLEKPOLU dostał za darmo mieszkanie, i co? I ch...!!!!! Tak wygląda grajewski samorząd!!!

Czekająca na mieszkanie - a dlaczego wynajmujący to złodziej? Czy pani by chciała, żeby ktoś kto sam kupił mieszkanie o jakiejś tam wartości miałby je za darmo pani wynająć albo za sam czynsz? To już lepiej sprzedać, bo każdy wynajmujący w pewien sposób mieszkanie zniszczy więc płacenie odstępnego to w pewien sposób pójdzie na przyszłe ewentualne remonty. No ja wiem, że ludzie czasem przesadzają z odstępnym ale 200 zł odstępnego czy 300 to nie jest wielki zarobek a dla Pani aż taka wielka strata. Ja na mieszkanie sama zarobiłam, to teraz je uczciwie wynajmuję, a nie czekam aż państwo mi coś da...

Sprawdźmy kto dostał takie mieszkania wyjdzie nie jeden przekręt

Dawać i pomagać to można chorym. Mający dwie zdrowe ręce niech sobie sami radzą! Ja ze swoich podatków nie mam ochoty zdrowym leniom utrzymywać mieszkań!

Te bloki nie są własnością gminy,bo grunt na którym stoją jest gruntem rolnym skarbu państwa.Gmina co najwyżej może przejąć to wszystko w zarządzanie od właściciela,czyli Agencji Rolnej.To wszystko.

Dobrze że nie 1000+ Nieroby tylko czekacie na kasę z państwa.A później chleją albo się stroją za tą kasę a dla dzieci nic.Powinni znieść jak najszybciej te 500+ bo i tak na emerytury już prawie nie ma.A jak ktoś bierze 500+ i ma więcej dzieci to nigdy do pracy nie pójdzie,bo po co a my podatnicy za to płacimy.podobnie jest z mieszkaniami.I ja nie wierzę że ktoś ciężką pracą zarobi na mieszkanie w naszym mieście heh

Ludzie przeważnie Ci miastowi to by chcieli,zby państwo mieszkanie dało,zapłaty nie chciało i łaskę zrobi ,że wyremontuje.A opieka musi kase płacić,bo nie ma na życie,a znam takie osoby co ani jednego dnia nie przepracowały,bo państwo im da,bo jak mówią należy im się. Młodzi ludzie z miast żyją tak jak ich rodzice,bo niczego w życiu innego nie doświadczyli.A priorytetów niestety nie mieli . Oczywiście nie wszystkich to się tyczy. A my ze wsi musimy napier...sć,a gmina dla naszych młodych nie ma nic,żadnego wsparcia,a o lokalach mieszkalnych jakichkolwiek musimy zapomnieć. Ale my ze wsi lepiej sobie radzimy,i nawet na wynajem nas stać,nie stoimi nie prosimy o jałmużnę,tylko los w swoje ręce bierzemy. Młodzi bierzcie się do pracy,a jeśli coś osiągniecie sami to będzie ogromna satysfakcja,powodzenia.

Pracownicy socjalni mieli sprawdzac czy 500 + jest przeznaczane na dzieci a to sie nie dzieje mamuski stroja sie lepiej niz dzieci remonty robia samochody kupuja przeciez to porazka co sie dzieje a jak glowy do gory nosza z pala nie podchodz szokk

Sorry ja ze swoją kobietą pracujemy mamy łącznie 2300 miesięcznie i mamy dwójkę dzieci i sory ale mnie nie stać ani na stancje ani na własne i co kurwa mac mam zrobić? Czy mieszkanie w lokalu socjalnym to źle? Bo nie zarabiam 5000 tysięcy złotych miesięcznie?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.