W sobotę 9 maja 2015 roku, podczas gali zaaranżowanej dla uhonorowania osób zasłużonych w rozwoju rolnictwa, wykreowaną przez lata gwiazdą był Zespół „Kłosek”. Tego dnia, dla Szkolnego Ludowego Zespołu, na ręce jego założycielki Marii Ostrowskiej i jej kontynuatorki Ewy Hanc – wręczono Medal Św. Izydora Oracza. Motywem uzasadniającym dla przyznania wyjątkowego odznaczenia przez Kapitułę Medalu Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza za Szczególne Zasługi w Rolnictwie jest niezaprzeczalna, bo systematyczna i efektywna pracowitość znanego nam zespołu artystycznego.
Uroczystość wręczenia medalu dla Szkolnego Ludowego Zespołu „Kłosek” za animację kultury odbyła się w 35- lecie jego nieprzerwanej i prężnej działalności przy Zespole Szkół w Niećkowie.
Zespół Kłosek powstał w 1980 roku, a jego celem było kształtowanie osobowości przez działalność estradową w sensie muzyki, śpiewu i tańca podczas uroczystości gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Zaszczyt dla zespołu i środowiska stanowił niejednokrotnie emitowany jego dorobek w mediach regionalnych TV, w programie II TV i Polskim Radiu. W 90-tych latach Zespół prezentował własny repertuar na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i innych miejscach w kraju oraz na gościnnych występach w Czechach, Niemczech i na Litwie.
Choć każdy przeżywany dzień i każdy rok nowy rozpoczyna coraz lepszy rozdział uzupełniający i tak już bogatą historię tej szkoły – szkoły z przyszłością – to rok 2015 jest kolejnym rokiem szczególnym dla placówki oświatowej w Niećkowie przez zaszczytne ukoronowanie jej zespołu artystycznego – Medalem.
Impreza starannie przygotowana przez dyrekcję ZS, Stowarzyszenie Św. Izydora Oracza w Białymstoku, Starostwo Grajewskie, Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców, etc. okazało się wydarzeniem niezwykłym, promującym idee kultury w lokalnym środowisku, oświatę własnej szkoły oraz Gminę Szczuczyn i Powiat Grajewski.
Mimo skromności członków i opiekunów Zespołu, trzeba zdecydowanie przyznać, że wieści o „Kłosku”, jego szkole i gminie odbijają się przyjaznym echem w środowisku nam najbliższym.
WIEŚ NIEĆKOWO
Początki dzisiejszej dużej, podmiejskiej wsi Niećkowo datowane są na pierwszą połowę XV wieku, jako że 2 marca 1439 roku Stanisław Niecikowski przez nabycie ziemi nad rzeką Skietowsk dał początek tej wsi i nazwę od swojego nazwiska.
W czasie II w. św. niemiecki okupant nazywał Niećkowo – Galindenhoff, które stanowiło dla zaborcy siedzibę starostwa powiatu grajewskiego. Zapewne ta dwuczłonowa nazwa nawiązywać miała do plemienia Galindów, zamieszkujących od V wieku p.n.e. do XII wieku obszar Wielkich Jezior Mazurskich, które po spustoszeniu przez polskie wojska, a ograbione przez Jaćwingów, przestało istnieć.
Po zakończeniu działań II w. św. pozostawiony majątek przez ostatnich właścicieli – Gromadzkich, uległ parcelacji.
ZESPÓŁ SZKÓŁ W NIEĆKOWIE
W październiku 1946 roku na rozdrobnionym majątku ziemskim i w jego budynkach utworzono w Niećkowie 11. miesięczną Szkołę Rolniczą, która dała początek historii współczesnej szkoły. Cztery lata później w roku 1950 zlikwidowano Szkołę Rolniczą, a utworzono Państwową Szkołę Praktykantów Specjalistów, której specjalizacją była hodowla bydła. Jednak i ten kierunek kształcenia trwał krótko, bo już w roku 1953 został zlikwidowany.
Po pieczołowitej trosce przez lata, zmianie kilku dyrektorów i objęciu jednostki oświatowej przez wysoce specjalistyczną kadrę pedagogiczną, dzisiejszy Zespół Szkół w Niećkowie jest kombinatem oświatowym.
Po przejściu byłego dyrektora Artura Kuczyńskiego na stanowisko Burmistrza Szczuczyna, aktualnym dyrektorem szkoły, z 68 letnią historią jej rozwoju, jest Dariusz Koniecko.
Szkoła systematycznie przystosowuje kształcenie młodzieży w zawodach, na które oczekuje rynek, a kształci aż w ośmiu specjalnościach, którymi są:
- technik rolnik
- mechanizator rolnictwa
- hodowca koni
- pszczelarz
- technik informatyk
- technik ekonomista
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- technik przetwórstwa mleka.
W roku 2014/2015 naukę pobiera 306 uczniów na kierunkach dziennych i około 150 słuchaczy szkół dla dorosłych oraz KKZ. Przy szkole mieści się internat na 120 wygodnych miejsc z mediami.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele adekwatnych bądź zainteresowanych instytucji z całego województwa podlaskiego, co dokładnie dokumentują zamieszczone fotografie.
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Niećkowie przekazuje podziękowania dla prezesa Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza pana Witolda Karczewskiego za szczególną aktywność oraz dla wszystkich mówców i uczestników uroczystości i wyraża nadzieję na kolejne tak miłe spotkania.
Tekst, film i zdjęcia: Stanisław Orłowski
niedziela, 27 kwietnia 2025
sobota, 26 kwietnia 2025
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna oraz młodzież ZS w Niećkowie składa serdeczne podziękowania Panu Stanisławowi za relację z uroczystości