niedziela, 1 października 2023

Wiadomości

  • 30 komentarzy
  • 4181 wyświetleń

Matki co najmniej 4 dzieci też mają prawo do emerytury

Mamy, którym  nie udało się wypracowały nawet minimalnej emerytury, a wychowały co najmniej czwórkę dzieci mogą liczyć na rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Przysługuje ono po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i jest potocznie nazwane emeryturą „Mama 4 plus”. Maksymalna wysokość świadczenia to kwota minimalnej emerytury - od marca 1588,44 zł brutto. Nie wszystkim jednak przysługuje pełna wysokość świadczenia.

 

- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić podstawowe środki do życia kobietom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, aby wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci. Tym samym pracowały za krótko i nie nabyły prawa do gwarantowanej minimalnej emerytury. O świadczenie to mogą ubiegać się nie tylko panie po 60 roku życia, które urodziły i wychowały lub jedynie wychowały, co najmniej czworo dzieci, ale po spełnieniu określonych warunków również mężczyźni – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskiego.

 


Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć matki po 60 roku życia, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci, o ile spełniają łącznie kilka warunków ustawowych. Jednym z nich jest brak dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Przy ocenie prawa do świadczenia są brane pod uwagę tylko źródła dochodu osoby, która się o nie ubiega. 


Maksymalna kwota świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1588,44 zł brutto. Nie każdy jednak otrzyma całą wysokość świadczenia. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do kwoty 1588,44 zł brutto. Na przykład, jeśli obecnie wypłacane jest świadczenie w wysokości 1000 zł i nie przysługują inne dochody,  to świadczenie Mama 4 plus  zostanie przyznane w kwocie 588,44 zł brutto.


W województwie podlaskim 1 269 osób dostaje z ZUS-u tzw. matczyną emeryturę.  376 osób otrzymuje pełną wysokość świadczenia, a 893 otrzymuje uzupełnienie do kwoty gwarantowanej emerytury minimalnej.


Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane przez ZUS automatycznie. Aby je otrzymać trzeba złożyć wniosek (formularz ERSU). Należy dołączyć do niego m.in. oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz  inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie prawa do świadczenia. 


O czym należy zawiadomić ZUS, jeśli pobiera się Mama 4 plus

Osoba, która pobiera rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów, czy też prawie do innego świadczenia.

 

ZUS

 

Komentarze (30)

Pytam czemu inne mamy ,które urodziły mniej niż 4 dzieci nie dostaną do emerytury dodatku.Kto bronił tym osobom iść do pracy .To ja pracowałam całe życie płaciłam podatki urodziłam dwójkę dzieci i nie mam żadnego dodatku a taka paniusia też mogła iść do pracy ,ale po co skoro państwo daje bezrobociu

Zgadzam się z panią Kasią. To jest dyskryminacja mam które wychowały lub wychowują mniej niż 4 dzieci. Ciężko pracujemy a nie tylko rodzimy dzieci ! Nam już nic się nie należy nawet zasiłek rodzinny po dochód przekracza !!!!!

No właśnie dlaczego mamy trójki dzieci nie mogą mieć też emerytury ,przecież też pracowały i nikt im nie dał darmo. Gdzie tu jest sprawiedliwość. Pracuje się całe życie a tu matki od czwórki dzieci co nie pracowały dostaną emerytury. W tym rządzie to robią co chcą.

a co z matkami które urodziły i wychowały min. czworo dzieci i pracowały cały czas? dziś dostają powiedzmy 1600 emerytury i nie dostaną złamanego grosza a patusiarstwo jak najbardziej!

do Kasi,Twoj wybor.To czemu nie urodziłas czwórki dzieci?

Zgadzam się z Panią. Inne mamy pracowały, wychowywały dzieci i dla nich nie ma żadnych bonusów. Tym bardziej powinny być docenione i wynagrodzone odpowiednio.

Zgadzam się z Kasią,mam 3 dzieci, jestem gorsza, niż ta z 4 czy więcej.?!

a skad ona miala wiedziec 30 lat temu ze bedzie jej kiedys przyslugiwac emerytura ?? stupid baba

Polska bardziej dba o bezrobotnego niż pracującego. Ktoś ambitny nie idący po zasiłki tylko szuka pracy to co się dzieje ?częstuje się go najniższą krajową. Bo trzeba dać bezrobotnym którzy żyją na koszt Państwa. Przynajmniej jeden z rodziny żeby pracował i odprowadzał podatki a nie siedzą nic nie robią tylko znają ścieżki po zasiłki,chory kraj

Kasiu było sobie zrobić jeszcze 2

wszyscy chcecie dodatki benefity a pozniej placz i lament ze wszystko drozeje !

Która kobieta, matka lepsza ta która urodziła do 4 dzieci i pracowała (na kilka etatów), czy ta która urodziła 4 dzieci i więcej i nigdy w życiu nie podjęła żadnej pracy i nie ukończyła żadnych szkól z wyjątkiem podstawówki?

Ja urodziłam 4 dzieci i pracowałam 40 lat i dopiero czuje się pokrzywdzona.Dałam radę wychować dzieci i pracować i co mam teraz za to, powinno się właśnie takie matki nagrodzić, ja nawet nie dostanę 14 emerytury bo wypracowałam ciężka pracą za dużą emeryturę.

Moja Mama miała nas 4, pracowała na gospodarstwie w czasach, gdy nie bylo maszyn i trzeba bylo naprawdę pracować. Współczuje, tym które pracowały i dały rade a są jak zwykle pomijane i podziwiam szczerze.

Moja mama urodziła siedmioro dzieci i pracowała a dzisiaj ma emeryturę 2500 po 40 latach . Obecnie leserów lepiej się opłaca jak pracujących

Do tych co piszą że Kasia mogła więcej dzieci robić to jest dopiero żenada. Zauważcie że niektórzy mają inne wartości w życiu a nie tylko rodzenie jak najwięcej dzieci. Praca i odpowiednie wychowanie z chłodną głową dzieci (czyt. mniejsza ilość, więcej poświęcony czas na edukację jak i wpajanie wartości) to jest cel w życiu.

MATA CO CHCETA - dalej glosujcie na pis, emerytury dla tych ktore sie w zyciu zadną pracą nie skalały, 800 plus nierobów, co jeszcze? na co pis przeznaczy moje podatki?

Chory kraj, przecież państwo nie ma żadnych pieniędzy. Wszystko jest finansowane z naszych podatków, czyli od ludzi pracujących. Ktoś na jakimś forum napisał że to jedna wielka zrzutka plus. Komuś trzeba zabrać żeby dać innym. Nie mają kasy na leczenie chorych dzieci czy remonty szpitali ale na wszystkie plusy są fundusze tylko skąd...

Do osób ,które twierdzą ,że powinnam dorobić sobie jeszcze dwójkę dzieci.Wystarczy mi tą dwójką ,która mam.Tylko czemu mam pracować ,płacić podatki a taka paniusia nigdy nie pracowała a dostanie taka samą emeryturę jak ja.Pytam gdzie tu jest sprawiedliwosc

Oooo właśnie....w tym tkwi problemem....Zgadzam się z panią... matką... Ona pracowała wychowywała.....i mam emeryture pewnie taka sama albo za że 40 lat mało wyższa niż.....matką wychowująca 4 dzieci i siedząca w domu.....gdzie tu sprawiedliwość

Chcą po prostu zlikwidować klasę średnią sztucznie napompowują nierobów , wykończą ludzi pracujących.

No to Plaga się rozplemi.

Kobieta, która na wsi urabiała ręce po łokcie świątek piątek i niedziela ma na starość minimalną emeryturę z KRUSu, która jest wyrównywana od niedawna przez państwo, bo - uwaga - była poniżej wszelkich progów minimalnego życia (to było poniżej 1000 zł). I taka kobieta oprócz pracy, o jakiej większości państwu z miast nawet się nie śniło, miała 4 dzieci lub nawet więcej. I bardzo dobrze, że dostanie teraz jakiś dodatek, żeby jej chociaż na leki starczyło.

A co z tymi co pracowali i wychowywały czworo a może więcej to rząd nie raczy dać dokładki do emerytury tylko tym co się nie chciało robić

Mam czwórkę dzieci , cały czas pracowałam . 52 lata staż 30 lat pracy . Dlaczego oprócz wypracowanej emerytury nie dadzą mi dodatku za wychowanie 4 dzieci . Czy mniej pracy włożyłam w wychowanie dzieci jednocześnie pracując i płacąc podatki ? CHORE TO WSZYSTKO

Matki zawsze rodzą małe dzieci ...odchowana i idą do pracy .Niby dlaczego te leniwe dostaną emeryturę z naszych składek .

Pewnie że to jest chore. Przecież dzieci nie są cały czas małymi dziećmi. Przychodzi czas, że dorastają i taka matka (Jak wiele matek pracujących) może iść do pracy, a nie czekać na darmowe pieniądze. Tacy ludzie to po prostu pasożyty. Ja urodziłam i wychowałam 3 dzieci, po odchowaniu dzieci szły do przedszkola, (w razie potrzeby wynajmowalam nianię) A ja wracałam do pracy. Należy dać dobry przykład dzieciom, że trzeba pracować, A nie żerować na pracy innych.

Do Adam 1. Ok zgodzę się z tobą ,że kobiety z gospodarstwa miały ciężko .Tylko jest jedna sprawa ,że osoby które prowadzą gospodarstwo płacą składkę raz na 3 miesiące co osoby będące na ZUS płacą ja co miesiąc i to bardzo wysoką kwotę.Wiec myślę ,że osoby płacące ZUS powinni mieć dużo wyższą emeryturę .Fakt ,że bym nie chciała się zamienić z panią ,która pracuje na gospodarstwie.Wiec gdzie tu sprawiedliwosc

Ludzie, nie rozumiecie tego, że te pieniądze nie pochodzą z żadnych podatków. One pochodzą z drukarki i z kredytów zagranicznych. PiS przejmował władze po PO było zadłużenie coś około 800 miliardy. Teraz jest już prawie 1800 miliardy. Ten rząd Polskę po prostu sprzeda za długi. Dalej będziecie się kłócić o te marną emeryturę. Drukarka chodzi na okrągło, dlatego mamy wielką inflację. A rząd po prostu Was kupuje tymi marnymi ochłapami, żebyście oddawali na nich głosy, czy to nie widzicie tego ?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.