Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 3958 wyświetleń

Materiał informacyjny Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury

Ciepłe kierunki na wyciągnięcie ręki. Antalya i Albania w wakacje a Kenia zimą. Loty czarterowe z lotniska Olsztyn-Mazury.


Błękitne niebo, piękne plaże, krystalicznie czysta woda, bogactwo aromatycznej kuchni i ciepły śródziemnomorski klimat. Jednym słowem wakacje nad ciepłym morzem w Turcji (Antalya) i Albanii. Za sprawą czarterów z lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach, mieszkańców regionu od tych pereł Morza Śródziemnego dzielą mniej niż 3 godziny lotu z ITAKĄ.

Antalya, czyli miasto, które Turcy nazywają rajem na ziemi

 

Antalya i jej okolice słyną z wielu malowniczych plaż, a w krystalicznie czystych wodach tutejszego morza zakochała się ponoć nawet egipska królowa Kleopatra. Złociste, szerokie wybrzeże rozgrzane promieniami tureckiego słońca zaprasza do ucieczki od codzienności, a ciepły piasek i szum morza kuszą wizją relaksu. Nic więc dziwnego, że od czerwca do września, turyści z całej Europy przyjeżdżają tu na wakacje, żeby spędzić je pod błękitnym niebem na jednej z licznych plaż. W szczycie sezonu wakacyjnego są zatłoczone, dlatego warto pomyśleć o zaplanowaniu wakacji w czerwcu lub we wrześniu. Można wówczas spodziewać się pięknej słonecznej pogody, ciepłego morza, ale bez tłumów turystów.

Skąpane w słońcu nadmorskie uliczki, turkusowe morze otoczone z trzech stron wysokimi górami, gwarantującymi zachwycające widoki, tworzą tu niepowtarzalny klimat. Zewsząd płyną aromaty tureckich specjałów, na ulicach panuje radosna atmosfera i gwar, a lokalne bazarowe stragany kuszą kolorami i smakami.

 

Nie tylko plaże

 

Antalya zachwyca nie tylko swoimi plażami, ale także zabytkami, gwarnymi wąskimi uliczkami bazarów oraz serdecznością i gościnnością mieszkańców. Wędrując po historycznych uliczkach, można odnaleźć starożytne ruiny, takie jak majestatyczny Teatr Aspendos czy Muzeum Archeologiczne – jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Turcji. 

Z kolei amatorzy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na wycieczki w Góry Taurydzkie, ciesząc się zapierającymi dech w piersiach widokami.


Albania, nieokryta perła Bałkanów

 

Zaletą Albanii są piękne plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste. Są one ponadto znacznie mniej zatłoczone niż te w Chorwacji i we Włoszech. Z tej przyczyny, wybierając ten kierunek, można liczyć na większy spokój i intymność. Dodatkowo Albania jest rajem dla nurków. Pod wodą można znaleźć wiele ciekawych okazów flory i fauny. Nawet jeśli plażowanie nie jest ulubionym zajęciem danej grupy turystów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić ciekawe pod względem przyrodniczym miejsca. Zachwycają przede wszystkim takie cuda natury jak Błękitne Oko oraz malowniczy wąwóz, przez który płynie rzeka Osumi.

Na terenie Albanii jest też sporo zabytków. Warto zwiedzić chociażby Kruję – jej dawną stolicę. Główną atrakcją tego miasta jest Zamek Skanderbega. Można wybrać się również do Beratu, nazywanego „miastem tysiąca okien” (ze względu na znajdujące się na stoku wzgórza domy z ciemnobrązowymi oknami). Jeśli chodzi o bierny wypoczynek, dobrym wyborem będą miasta Saranda i Durres, a równie piękne są miejscowości Ksamil, Wlora i Dhermi.
Bałkany słyną z doskonałej kuchni, a Albania szczyci się wieloma restauracjami. To właśnie tutaj można odkryć ciekawe połączenia smaków ukryte we włosko-grecko-tureckich potrawach. Warto skosztować ryb i owoców morza, dań mięsnych i deserów. Albańczycy są ponadto miłośnikami kawy, dlatego bez problemu można znaleźć klimatyczną kawiarnię i spędzić tam poranek bądź popołudnie. Co ciekawe, kawa podawana jest tu ze szklanką zimnej wody.

 

Zaplanuj wakacje marzeń

 

Od tego roku atrakcje Antalyi są na wyciągnięcie ręki dla podróżnych z Warmii i Mazur, którym Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach proponuje loty czarterowe z ITAKĄ. Czartery oferują nie tylko wygodę i komfort podróżowania, pozwalają uniknąć przesiadek i długich kolejek na lotniskach, umożliwiając podróżnym szybsze i bardziej efektywne dotarcie do celu.

W tym sezonie letnie czartery odbywają się od połowy czerwca. Z kolei osoby planujące wypoczynek z dużym wyprzedzeniem zainteresuje zapewne informacja, że ruszyła już sprzedaż lotów na zimę do Kenii Planowane są one w okresie od początku stycznia do połowy marca.

Więcej informacji na stronie: www.mazuryairport.pl

 

piątek, 19 lipca 2024

Weekend w Rajgrodzie

Komentarze (1)

Już nie długo każdy będzie miał swój ak nam Andrzej obiecał i latał gdzie chcial

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.