Kraj

  • 8 komentarzy
  • 8263 wyświetleń

Marsz Niepodległości 2012

"MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI", który według szacunków zgromadził ponad 20 tys. osób przed godz. 16 wyruszył z ronda Dmowskiego w Warszawie. Wśród uczestników prawicowego Marszu Niepodległości są członkowie ONR i Młodzieży Wszechpolskiej oraz środowiska związane z Gazetą Polską, Radiem Maryja oraz kibole. Od początku panuje dość nerwowa atmosfera, nie jest spokojnie. Na ulicy Marszałkowskiej przez pewien czas trwały zamieszki i starcia z policją. Marsz ma zakończyć się pod Pomnikiem Dmowskiego.

 

Roman Stanisław Dmowski (ur. 9 sierpnia 1864 w Kamionku, zm. 2 stycznia 1939 w Drozdowie) – polski polityk, publicysta polityczny, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Współzałożyciel Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego), główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec). Związany z ruchem neoslawistycznym. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego planów rozszerzenia granic II RP zbyt daleko na wschód od linii Curzona poprzez stworzenie państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej za tą linią.

Po niedzielnych zajściach w Warszawie podczas Marszu Niepodległości SLD chce w ciągu dwóch tygodni złożyć wniosek o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Argumentuje, że mają one charakter faszystowski i łamią konstytucję.

Komentarze (8)

przyszlosc polski......

Roman Dmowski wyzwoliciel Polski!

Było świetnie, Grajewo też miało reprezentację!

dla mnie ONR i Młodzież Wszechpolska to poglądy "nazistowskie" i "faszystowskie" pod ładną nazwą "nacjonalizm" kpina z konstytucji RP.

coś niebywałego! ONR i MW - to ludzie którym nalezy tylko współczuć ! i trudno jest żyć w społeczenstwie - a tak naprawdę - rozwiązać i zakazać

komunistyczne e-grajewo?

po pierwsze nie 20 tysiecy a ponad sto tysiecy,po drugie zaloze nia maja słuszne .Obalic rzady po okrąglostolowe .Te rzady sa i byly obce .Wyprzedali majatek narodowy ,uwlaszczyli bylych kacykow PZPR ,teraz uwlaszczaja nastepna grupe spole lekarzy .Ludzie ci powinni byc pociagnieci do odpowiedzialnosci

nacjonalisci i skrajni prawicowcy - jeszcze na Polskę - jakiś problem stworzą! przez takich ludzi zawsze cierpią normalni ludzie!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.