Warto przeczytać

Łóżko dziecięce - jakie powinno być?

Zakup pierwszego samodzielnego łóżka dziecięcego ma wymiar nie tylko praktyczny, ale często również symboliczny. Niezależnie od tego, czy wiąże się z przeprowadzką do własnego pokoju czy oznacza jedynie generalne przearanżowanie jego wystroju, dla młodszych członków rodziny to duże przeżycie. Warto przy wszystkich tych zmianach kierować się nie tylko upodobaniami kilkulatka, ale także względami użytkowymi. Na co zwracać uwagę? Jak wybrać bezpieczne, wygodne i trwałe łóżko dziecięce?

1. Jakie wymogi powinny spełniać łóżka dziecięce?
2. Łóżko dziecięce - wymiary. Jak dopasować wielkość stelaża?
3. Łóżko dla dwulatka i łóżko dla pierwszoklasisty - potrzeby dzieci


W sklepach z meblami znajdziemy łóżka dziecięce w różnych wariantach, w tym łóżka drewniane, łóżka tapicerowane - tzw. łóżka kontynentalne, łóżka na nóżkach oraz praktyczne łóżka z pojemnikiem na pościel. Często w kolekcjach znajdują się podobne stylem łóżka dwuosobowe - małżeńskie, dzięki którym można urządzić w podobnym klimacie cały dom.

Jakie wymogi powinny spełniać łóżka dziecięce?


Wszyscy z pewnością zgodzimy się ze stwierdzeniem, że przeznaczone dla dzieci łóżka muszą być przede wszystkim bezpieczne. Co to jednak oznacza?

Każdy rodzic wie, że łóżka dla dzieci są intensywnie eksploatowane. Służą nie tylko do nocnego wypoczynku - są również miejscem spotkań z kolegami czy energicznych zabaw. Wybierz łóżko, które sprosta takiej aktywności, a więc wykonane z solidnych materiałów odpornych na uszkodzenia. Z pewnością lepszym pomysłem są łóżka jednoosobowe tapicerowane czy z litego drewna niż proste konstrukcje z płyty pilśniowej. Nie wybieraj najtańszego modelu - raczej wykorzystano w nim tańsze, mniej odporne materiały.

Do pokoju dziecka warto wybierać meble z zaokrąglonymi krawędziami. Szkraby i kilkulatkowie przeważnie są wulkanami energii i nie zawsze możemy liczyć na to, że ich szalone pomysły będą bezkolizyjne.

Łóżko dziecięce - wymiary. Jak dopasować wielkość stelaża?


Kolejnym ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, urządzając pokój dziecięcy, są wymiary łóżka. Tu osobno rozpatrzmy długość i szerokość posłania.

Jeśli chodzi o długość konstrukcji, przyjmuje się, że łóżko dziecięce powinno być przynajmniej o 20 cm dłuższe od wzrostu dziecka. Pamiętaj jednak, że dzieciaki szybko rosną, dlatego nie warto traktować tej zasady jako żelazną i zachować pewną elastyczność. Jeśli chcesz, aby wybrany model posłużył przez lata, możesz kupić droższy i solidniejszy wariant "rosnący" z dzieckiem. W niektórych przypadkach jest to najpierw łóżeczko dziecięce, później zaś dla starszaka, zaś w innych łóżka dla kilkulatka mogą zamienić się w łóżka młodzieżowe.

Ile powinna natomiast wynosić szerokość materaca? Często wystarczające są łóżka o szerokości 80 cm, jeśli jednak szukasz rozwiązania na lata, twoje dziecko wierci się przez sen, a przestrzeń w pokoju na to pozwala, warto wybrać model większy: 90 lub nawet 120 cm.

Łóżko dla dwulatka i łóżko dla pierwszoklasisty - potrzeby dzieci


Jak wspomnieliśmy już wcześniej, można kupić łóżko, które będzie odpowiednie i w pokoju malucha, i w królestwie nastolatka. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, aby model był dostosowany do potrzeb dziecka.

Dla młodszych dzieci wystarczą łóżka dziecięce o wymiarach 70 x 140 cm. Często są one dostępne w ciekawych formach, na przykład jako łóżka domki - taki mebel świetnie sprawdzi się przy budowaniu bazy w ciągu dnia. Później można już postawić na łóżka o wymiarach 80 x 200 cm, 100 x 200 cm lub nawet szersze. Jeśli ma to być łóżko piętrowe, sprawdź, czy schodki są wygodne, a barierka bezpieczna.

Łóżko do potrzeb dziecka możesz dostosować także, wymieniając materac, pościel oraz inne dodatki.

 

niedziela, 20 października 2024

Zaschnięty tusz w drukarce - co zrobić?

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.