poniedziałek, 29 maja 2023

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 10301 wyświetleń

List Otwarty do Starosty

Szpital Ogólny w Grajewie podobnie jak większość szpitali w kraju ma duże kłopoty finansowe.

Związki Zawodowe działające w szpitalu uważają, że obecnie, aby sprostać tym trudnościom konieczna jest zamiana naszych zobowiązań finansowych z krótkoterminowych na długoterminowe. Niestety do tego niezbędna jest pomoc Organu Założycielskiego. Próbowaliśmy zrobić to sami. W działalności bieżącej bilansujemy się.
Uzyskaliśmy to dzięki wyrzeczeniom pracowników, którzy wyrazili zgodę na :
- Obniżenie płacy o 7,5%
- Zawieszenie funduszu socjalnego w roku 2003 i 2004.
- Zrezygnowali z ustawowej podwyżki od XI 2003r
- Podpisali ugody w sprawie wypłaty ustawowych 203
- Pracują w minimalnej obsadzie, gdyż w ramach oszczędności były zwolnienia.

Żałujemy tylko, że w ślad za naszymi wyrzeczeniami nie poszła konkretna pomoc ze strony państwa i NFZ ( kontrakt został w 2004 obniżony w porównaniu do 2003r). Wiemy, że sami z narastającym problemem nie uporamy się.
Organ założycielski przedstawił nam propozycje zmian, które muszą nastąpić, aby szpital mógł nadal funkcjonować. Nie ukrywamy, że budzą one w nas wiele obaw, niepewności i trudno uwierzyć, że wszystkie będą korzystne dla pracowników i naszej placówki.

Uważamy, że jeśli organ założycielski odpowiada za zabezpieczenie opieki zdrowotnej w powiecie, to niech działania te idą w kierunku, aby szpital był zawsze dostępny dla wszystkich mieszkańców powiatu, rozwijał swoją działalność, był przyjazny pacjentom, aby zostały zapewnione właściwe warunki pracy i płacy zatrudnionym tam pracownikom. Prosimy mieć na uwadze, że jest to zakład pracy dający zatrudnienie wielu ludziom i dlatego też należy je utrzymać, gdyż bezrobocie w powiecie jest duże.
Związki zawodowe niżej podpisane nie są związane z żadnymi partiami politycznymi. Interesuje nas wyłącznie dobro pracowników i szpitala.
Jeśli ktoś ma pomysł w jaki sposób można poprawić sytuację finansową naszej placówki prosimy o kontakt. Niech za słowami krytyki wszystkiego co się dzieje w szpitalu pójdą też propozycje sensownych rozwiązań.

Grajewo, 24.11.2004

Podpisali :

1. Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia – Henryka Jagielska
2. Związek Zawodowy Chirurgów Polskich – Krzysztof Nikliński
3. Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych – Jadwiga Dembińska
4. NSZZ SOLIDARNOŚĆ Komisja Zakładowa – Krzysztof Piekarski
5. Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii -
Janina Wieszczycka
6. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa KNSZZ SOLIDARNOŚĆ 80 –
Władysław Czerwiński


Konkurs - wygraj nagrodę...

poniedziałek, 29 maja 2023

19 Podlaski Rajd Moto Retro w Grajewie

niedziela, 28 maja 2023

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Komentarze (12)

O tak szpital i pracownicy powinni być przyjaźni pacjentom!!! a jak jest to każdy kto widzi kto musi odwiedzić nasz szpital i ich pracowników!!

szkoda tylko tego średniego i najniższego personelu, bo stracą pracę. lekarzy nie - rozgonć do domu. Albo najniższe wynagrodzenie i policjanta, żeby ich polnował jak sie zachowują w szpitalu w stosunku do chorych. Pozaszywać kieszenie.Tym sposobem uzdrowi Pan Szpital Panie Starosto.

szpital zamknąć, do tej pory byłam innego zdania, ale teraz jestem za zamaknięciem. Albo iine rozwiązanie nasuwa mi się na myśl - zwolnic, odesłaćna emeryturę doychczasowych lekarzy- dosyc tego dobrego. To oni doprowadzili do upadku ten szpital. Dać nową kadrę, ktora będzie dbała i dobrze zarządzała w dobrze pojętym interesie w sensie społecznym, a nie jak do tej pory było i jest - o włsną kieszeń. Bardziej opłaca się odesłac na emerytury - strych lekarzy, niż ich odzwyczjać od ..................

Popieram cię Elu w całej rozciągłości

Dlaczego miasto ma tonąc w długach przez tych nieudaczników ze szpitala i ze starostwa Rozwiązać i rozgonić w cholere jednych i drugich.

Augustowski szpital wraca do świetności... ?


Nie będzie strajków i pikiet w augustowskim szpitalu. Przynajmniej na razie. Tak uważa Jarosław Tałałaj, dyrektor placówki. Jego zdaniem sytuacja finansowa szpitala poprawia się z dnia na dzień.
- Część pracowników zrezygnowała z roszczeń komorniczych. Dzięki temu odblokowano konta szpitala i możliwa jest wypłata bieżących pensji. Część załogi odzyskała zaległe pieniądze za marzec i czerwiec.
Dyrektor nadal zabiega o kredyt na wypłatę reszty zaległych wynagrodzeń.
- Nawet jeśli bank nie udzieli nam pożyczki, zaproponuję załodze wypłatę zaległości w ratach - dodał Tałałaj.

W piątek pracownicy spotkają się z dyrektorem, aby ustalić kiedy i na jakich zasadach szpital wypłaci pieniądze.


W ciągu ostatnich miesięcy augustowskim szpitalem wstrząsnęły pikiety i strajki. Zadłużenie placówki sięgnęło 14 milionów złotych. Załoga nie otrzymywała pensji. Pracownicy nie mogli dojść do porozumienia z dyrekcją placówki. Po ostatniej fali protestów nowy dyrektor obiecał wypłatę zaległości. Dlatego ciągle zabiega o kredyt.

Myślicie że Starosta ze Szczuczyna będzie dbał o Grajewo?? czekam na opinie

Jesli chodzi o lapowki dla ordenatorow,to prawda, biora nadal.Jak nie dasz nie poloza do szpitala.Oddzial rehabilitacji tezz tego slynie.Leza tam pacjenci udajacych chorych a dla tych naprawde chorych nie ma miejsc .bo nie dali w lape.

A może zrobimy cennik jaki lekarz ile bierze i za co. Dobrze jest wiedzieć jakie są obecne stawki.

popieram niezorientowanego:
1.chui.....ile
2.wew.....ile

Związki Zawodowe Pielęgniarek i Położnych działające przy Szpitalu Ogólnym w Grajewie dołączają komentarz do listu skierowanego do Pana Starosty podpisanego przez wszystkie związki , w tym nasze również.List ten jest to ponowny kredyt zaufania złożony przez nas ,związkowców reprezentujących załogę szpitala na ręce Pana Starosty - aby wyprowadził Pan jako osoba odpowiedzialna (która zarządza szpitalem przez 6 - lat , 4-lata jako wice starosta i 2 lata jako starosta ) szpital z kryzysu .Doszły do nas informacje ,że pismem tym posiłkuje się Pan Starosta jako zgodą związkowców na przekształcenie Szpitala Ogólnego w spółkę użyteczności publicznej . Związki Zawodowe Pielęgniarek i Położnych nie wyraziły w tym liście zgody na przekształcenie szpitala w spółkę , myślimy że inne podpisane związki również tej zgody nie dają . Może jest inaczej , wypowiadamy się w imieniu naszego pielęgniarskiego związku .Interpretuje Pan to pismo we właściwy dla Pana sposób,czyta Pan pomiędzy wierszami, znajduje Pan to,co chce znależć.W liście tym mówimy o tym , że bilansujemy się w bieżącej działalności m.in. dla tego że jako załoga ponieśliśmy wiele wyrzeczeń . Prosimy o pomoc Organ Założycielski w restrukturyzacji naszych długów - zamianie ich z krótko terminowych na długo terminowe abyśmy mogli normalnie funkcjonować , aby nie rządził nami komornik . Nie ma w liście tym nigdzie naszego przyzwolenia na przekształcenie naszego szpitala w S.U.P. .
Wracając do planowanego przez Organ Założycielski przekształcenia szpitala w spółkę , chcemy dodać że Związki Zawodowe pomimo kilkakrotnych pytań kierowanych do Pana Starosty i przedstawicieli firmy Finrayan :


- w jakiej formie organizacyjnej będzie funkcjonował szpital po przekształceniu w spółkę , jakie będą funkcjonowały oddziały , z iloma łóżkami , z jaką obsadą personelu ? Jest to bardzo ważne pytanie, nie tylko postawione przez nas pracowników , ale powinno być postawione przez całą społeczność lokalną .Chodzi przecież nie tylko o miejsca pracy dla personelu szpitalnego , ale przede wszystkim o zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych społeczeństwa naszego powiatu w zakresie opieki stacjonarnej . Jeśli liczba łóżek zmniejszy się , zmniejszy się ilość świadczeń medycznych , gorsza więc będzie dostępność dla pacjenta .
- na jakich warunkach personel przejdzie do nowej firmy , chodzi o warunki pracy i płacy ?Na te bardzo ważne pytania nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi . Zawsze tłumaczono nam że, jest jeszcze za wcześnie na konkrety . Więc jak możemy się zgadzać na coś , o czym nic nie wiemy .Przecież w referendum ,które było przeprowadzone w naszym zakładzie za przekształceniem w spółkę opowiedziało się 7 osób , a przeciw było 245osóby .Jesteśmy świadomi tego, że nie mamy żadnego wpływu na decyzje co do przekształcenia szpitala.O tym zdecydują: Pan Starosta wraz z Zarządem oraz Radni Powiatu.Niepokoi nas tylko to ,że w swoich działaniach Organ Założycielski wskazuje nam i Radnym tylko jedno właściwe rozwiązanie-spółkę,że nie ma żadnych innych pomysłów. Nie chce dokonywać zmian wewnętrznych w naszym szpitalu, takich , które usprawniłyby jego funkcjonowanie.Opieka Medyczna za 3-5 lat będzie opłacalna .Kto na tym zarobi: zarząd, rady nadzorcze,właściciele akcji.Pracownicy spółki utracą świadczenia gwarantowane przez ustawe o Z.O.Z.,utracą zbiorowy układ wynagrodzeń,nie wejdą do'' budżetówki '.Będą zdani na łaskę'zarządu,będą pracować za najniższe z możliwych prawnie uposażeń Zakład publiczny raz przekształcony nie ma możliwości powrotu do swojej poprzedniej formy,natomiast spółki mogą się zmieniać,łączyć,upadać.Zarząd Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Ogulnym w GrajewieJeżeli jesteście za zamknięciem szpitala to wyobrażcie sobie moment gdy karetka nie zdąży przyjechać i umrze wam ktoś bliski .Myślę że naszemu szpitalowi potrzebny jest dobry i uczciwy ekonomista.A najważniejsza rzecz to poparcie mieszkańców Grajewa.Jeżeli zaś chodzi o personel to wszędzie jest tak samo czy to w urzędzie ,banku czy szpitalu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.