Zbliżająca się wiosna dla wielu będzie czasem wzmożonych prac remontowych. Cieplejsze dni to idealny moment na odświeżenie wnętrz, przeprowadzenie gruntownych remontów czy drobnych napraw.
Naprawy i odbudowy to nie tylko odczuwalne wydatki i bałagan, ale także odpady. Część z nich można przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Grajewie, wjazd od ul. Ekologicznej. Mieszkańcy miasta i gminy Grajewo mogą dostarczać nieodpłatnie bez limitu m.in.: chemikalia (farby, rozpuszczalniki, oleje), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble, szkło bezbarwne i kolorowe. Odpady pochodzące z rozbiórek i remontów podlegają jednak ograniczeniu wagowemu. Mieszkańcy mogą przekazać nieodpłatnie do 100 kg odpadów remontowo – budowlanych miesięcznie (w tym np. gruzu), 1200 kg rocznie.
Co do zasady materiały rozbiórkowe nie są odpadami komunalnymi, jednak za takie można uznać niewielkie ilości, które powstają w gospodarstwach domowych. Gmina odbierze je jako odpady komunalne, gdy pochodzą z prac remontowo-budowlanych przeprowadzonych samodzielnie w gospodarstwie domowym. W przypadku, kiedy remont prowadzony jest przez firmę, wówczas ona staje się wytwórcą odpadów i jest odpowiedzialna za zebranie oraz wywóz na swój koszt. Zagospodarowanie odpadów powstałych podczas remontu leży w gestii przedsiębiorcy świadczącego tego typu usługi. Zdarzało się, że brak limitów był wykorzystywany przez firmy budowlane, które dostarczały odpady na konto właściciela nieruchomości - przerzucano tym samym koszty działalności na innych.
W 2016 r. zebrano ponad 800 ton śmieci rozbiórkowych. Od 1 stycznia br. Miasto za zagospodarowanie odpadów ponosi opłaty. W trosce o miejski budżet określono limit wagowy – wyjaśnia Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo.
W Grajewie mieszkańcy mają problem z pozbyciem się m.in. papy. Póki co nie jest przyjmowana do PSZOK. - Kiedy remont dachu prowadzony będzie przez specjalistyczną firmę proponuję w treści umowy zawrzeć zapis o obowiązku wykonawcy dotyczącym zagospodarowania odpadu papy powstałego podczas prac budowlanych. W przypadku, gdy remont wykonujemy sami, pozostałości trzeba zutylizować we własnym zakresie – dodał p. Bogdan Wojsławowicz.
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Grajewie podjęło już rozmowy mające na celu ułatwienie mieszkańcom pozbywania się papy. Warto zaznaczyć, że utylizacja wymienionego materiału jest płatna. Do tematu wrócimy.
e-Grajewo.pl
zobacz też:
PUK wywiezie nasze śmieci
niedziela, 25 maja 2025
piątek, 23 maja 2025
To jest wszystko chore,stawiają na ekologię a ograniczają ze to można a tego nie sam miałem problem z wywozem starej poprutej plandeki nikt tego nie chciał przyjąć poradzili żeby spalić albo zakopać w lesie ot ekologia...
"utylizacja papy we własnym zakresie" - czytaj spalić w kominku.
Może właśnie z powodu "limitów" tyle śmieci po lasach.
Co to za po****ny kraj... we własnym zakresie...