Szczuczyn

Leśne Skrzaty - Równać Szanse

“Możesz pokonać prawie każdy strach, jeśli tylko zdecydujesz się to zrobić. Pamiętaj, że strach nie istnieje nigdzie poza umysłem.” – Dale Carnegie

 

W styczniu br. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie uzyskała dofinansowanie w kwocie 12000 zł na realizację projektu „Natura bez tajemnic  - survivalowe eskapady młodych” w ramach Konkursu Małe Granty Programu Równać Szanse.

 

Grupa młodzieży Leśne Skrzaty Równać Szanse rozpoczęła swoją przygodę z survivalem. Krok po kroku, działania projektowe nabierały rozpędu i tak…

… 10.01.2024r. odbyło się pierwsze spotkanie projektowe całej grupy, na nowo otwartej Wirtualnej Strzelnicy w Szczuczynie. Między instruktażem i poszczególnymi wyzwaniami strzelniczymi Leśne Skrzaty Równać Szanse omówili wiele szczegółów na temat: nazwy grupy, opracowania loga, podział innych ważnych zadań jak promocja czy zakupy itp. 

 

…kilka dni później Leśne Skrzaty zakupili sprzęt niezbędny do działań projektowych, m.in. namioty i zestawy survivalowe

…w lutym br. mając na uwadze swoje bezpieczeństwo Leśne Skrzaty Równać Szanse spotkali się  z Panem Hubertem Dąbkowskim - strażakiem ratownikiem z OSP Szczuczyn, który dostarczył im wiedzę popartą praktyką w zakresie udzielenia pierwszej pomocy, złamań, skaleczeń, oparzeń, zakładania opatrunków. Pan Hubert bardzo ciekawie o wszystkim opowiadał, prezentował i odpowiadał na wszelkie pytania. 

…kilka dni później Leśne Skrzaty Równać Szanse spotkali się z Panem Leszkiem Maciejewskim, żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej na warsztatach z wiedzy o lesie. Pan Leszek zaprezentował przydatny ekwipunek do wypraw leśnych, pozytywnie ocenił zakupione projektowe zestawy survivalowe, podrzucił informacje o przydatnych aplikacjach do wykorzystania w terenie, zaprezentował kilka trików dotyczących rozpalania ogniska, udzielił rad i wskazówek dotyczących ubioru na wyprawy, szykowania miejsca na obozowisko w terenie. Podzielił się opowieściami z życia wziętymi, dotyczącymi bezpiecznego obozowania w plenerze. Przećwiczono też maskowanie. 

 

…kilka dni później Leśne Skrzaty Równać Szanse spotkali się z Panią Żanetą Łebkowską na warsztatach z teorii o survivalu. Dzięki życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół w Niećkowie – internat szkolny był bazą warsztatową i wypadową grupy projektowej.

Po warsztatach Leśne Skrzaty Równać Szanse udali się w pobliskie las. Ich zadaniem ( z podziałem na grupy) było znalezienie w lesie idealnego miejsca na szałas i ognisko, budowa szałasu, wyznaczenie miejsc sanitarnych. Każda z grup poradziła sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Wieczorem przyszedł czas na wspólną kolację, odpoczynek i integrację w internacie.

…w marcu Leśne Skrzaty odwiedzili Pana Artura Kuczyńskiego Burmistrza Szczuczyna oraz Pana Mirosława Rainko Prezesa Banku Spółdzielczego w Szczuczynie, którzy oprócz wsparcia finansowego udzielili grupie kilka cennych rad  i wskazówek dotyczących finansów jak i planów na przyszłe działania projektowe.


…w marcu Leśne Skrzaty Równać Szanse zorganizowali też wieczór survivalowy dla dzieci i młodzieży na Hali Sportowej w Szczuczynie! Były dzikie tańce i tory przeszkód . Nie zabrakło ogniska i kiełbasek. Wszyscy zgodzili się, że każdy uczestnik poradził sobie na 6 i przeżyłby survival. Gdy już uczestnicy się rozeszli, grupa Leśnych Skrzatów, została na noc na hali  i omówiła kilka ważnych tematów projektowych...

 

Wiosna nadchodzi dużymi krokami!

To czas kiedy Leśne Skrzaty Równać Szanse wyruszą w plener!

Program Równać Szanse jest programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanych przez Fundację Civis Polonus.

 

Z survivalowym pozdrowieniem,

Andrzej Kosmowski – koordynator projektu wraz z Julią Łaguną, Julią Saniewską, Joanną Skrodzką, Piotrem Danowskim, Łukaszem Pogorzelskim, Piotrem Randzio, Tomaszem Gałeckim, Danielem Piaseckim, Damianem Piaseckim, Natanielem Ornowskim, Dawidem Łopuszyńskim, Patrykiem Danowskim, Szymonem Załuska.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.