sobota, 29 stycznia 2022

Kultura i rozrywka

Lekcja "Mleko z klasą"

Do białostockich szkół podstawowych trafiły materiały do poprowadzenia lekcji prozdrowotnej na temat walorów picia mleka i spożywania produktów mleczarskich. Białystok jest pierwszym w Polsce miastem, gdzie lekcja jest prowadzona pilotażowo.

         „Mleko z klasą” to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka oraz firmy Tetra Pak. Celem programu jest stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci. Jest to doskonałe uzupełnienie programu „Szklanka Mleka” realizowanego przez Agencję Rynku Rolnego .
Zadaniem programu „Mleko z klasą” jest zachęcenie dzieci do picia mleka poprzez zabawę i szereg aktywności - m.in. przez konkursy, zabawy i program edukacyjny. Na potrzeby „Mleka z klasą” metodycy stworzyli specjalny program dla uczniów klas III i IV szkół podstawowych. Jego zadaniem jest pokazanie dzieciom jak ważne jest picie mleka
i spożywanie produktów mlecznych w wieku szkolnym. Podczas jednej godziny lekcyjnej dzieci dowiadują się skąd się bierze mleko, jaką przechodzi drogę od krowy do szkolnego kartonika mleka, który codziennie otrzymują. Uczniowie są współtwórcami lekcji, bowiem program daje możliwości aktywnego i kreatywnego uczestniczenia uczniów w tej lekcji - zabawie. 
        Pierwsze miasto w Polsce, gdzie pilotażowo prowadzona jest lekcja to Białystok. Do białostockich szkół podstawowych trafiły materiały do poprowadzenia lekcji prozdrowotnej na temat walorów picia mleka i spożywania produktów mleczarskich. W szkole podstawowej nr 5, z udziałem mediów i przedstawiciele Urzędu Miejskiego odbyła się pierwsza lekcja „Mleka z klasą”. 
        Białostocki Urząd Miejski ma nie mały udział w propagowaniu lekcji. Edukacyjny program „Mleko z klasą” spotkał się z tak dużym uznaniem władz Białegostoku, że Uchwałą Rady  Miejskiej wpisany został do Miejskiego Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki na 2008 r.
Program „Mleko z klasą” został doskonale opracowany wizerunkowo. Na opakowaniach producentów uczestniczących w programie umieszczone są postaci dzieci, będących bohaterami akcji. Zuzia, Tymon, Ada i Filip to sympatyczna czwórka  zachęcająca dzieci do poznawania świata, zdobywania wiedzy i ciekawej zabawy. Dzieci chętnie utożsamiają się ze swoimi bohaterami.  

        W grudniu Polskę wizytowali Przedstawiciele Komisji Europejskiej – Węgierka Cecilia Kosa oraz Portugalczyk Jose Paixao wraz z przedstawicielem Agencji Rynku Rolnego (instytucji nadzorującej w Polsce system dopłat do mleka szkolnego) przyglądali się realizacji mechanizmu „ Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych” w Polsce. Podczas wizyty zapoznali się także z programem „Mleko z klasą”, który ocenili bardzo wysoko zarówno pod względem merytorycznym jak też marketingowym.
Więcej informacji o programie na stronach www.mlekozklasa.pl lub tel. 602 10 30 35, Agnieszka Maliszewska

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.