Kultura i rozrywka

"Lekcja czytania" w LO

Wspaniała "Lekcja czytania"  z "Tygodnikiem Powszechnym"!


19 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie miało miejsce niecodzienne spotkanie z literaturą, którym była lekcja czytania z "Tygodnikiem Powszechnym".

Lekcję prowadził Michał Olszewski – dziennikarz, pisarz, reportażysta. Zachęcając licealistów do rozmowy na temat literatury, prowadzący podkreślił, że książka nie musi być nudna, przeciwnie, czytanie i rozmawianie o lekturze może być zajęciem interesującym, ale też czasami niebezpiecznym i ryzykownym. Takie też są nowe książki, które poruszają młodych ludzi, a "lekcje czytania" mogą być kluczem do ich zrozumienia.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o "Heroinie" T. Piątka, książce radykalnie niebezpiecznej, nawet wywrotowej, zastanawiając się na początku, czy nie jest ona zbyt hardcorowa jak na naszą współczesność (?) Licealiści rozważali wielość interpretacji ,,Heroiny”, koncentrując się na doświadczeniach życiowych bohaterów, ludzi uzależnionych od narkotyków, oraz na sposobie przedstawiania przez autora "szczerości życia". Rozmówcy doszli do wniosku, iż "Heroina" to książka o człowieku niezwykle egoistycznym, który szukając antidotum na nudę, nie liczy się z nikim i z niczym,. Ale czym jest nuda? Czyż dobre rozumiana monotonia nie buduje tego świata?

W ,,lekcji czytania” zorganizowanej przez polonistki- Lucynę Bagińską (koordynatorkę spotkania) i Beatę Lachowicz aktywnie uczestniczyli uczniowie uczęszczający na zajęcia fakultetu z języka polskiego oraz pasjonaci literatury z klasy III f , I d, II d i III d

Dziękujemy p. dyrektorowi Grzegorzowi Curyle za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia, p. Eulalii Chaponik za przekazanie do biblioteki kilku egzemplarzy “Heroiny”, a wszystkim dyskutantom za dojrzałe, przemyślane wypowiedzi, poprzedzone wnikliwą lekturą utworu
- informują Lucyna Bagińska i Beata Lachowicz


wtorek, 9 sierpnia 2022

Karaoke w GCK

wtorek, 9 sierpnia 2022

Warsztaty "Wakacyjna biżuteria"

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.