Kultura i rozrywka

  • 11 komentarzy
  • 12786 wyświetleń

Lekarz z pasją


"Bo człowiek bez pasji nudzi swoją duszę."


        Ludzie z pasją nie zawsze są doceniani, zauważani. Człowiek, który ma pasję, to człowiek szczęśliwy, nie stoi wtedy w miejscu, ciągle się rozwija, dąży do perfekcji, stawia sobie cel. Do takich ludzi, trzeba zaliczyć Pana Jerzego Dmochowskiego. To człowiek, którego wszyscy w okolicy znają i cenią jako wspaniałego lekarza - pediatrę. W gminie Wąsosz przepracował ponad 34 lata, służąc społeczeństwu, ratując życie i zdrowie ludzkie. Niektórzy znajomi mówili, że oprócz medycyny, która była jego powołaniem, Pan Jerzy ma jeszcze takie pasje jak: haft krzyżykowy, szydełkowanie, kulinaria, rysunek.


Chciałbym przybliżyć jedną z pasji, a mianowicie haft krzyżykowy.

      Pierwsze spotkanie Pana Jerzego z haftem zaczęło się w szkole  podstawowej, gdzie nauczycielka od prac ręcznych nauczyła go pracować z igłą i szydełkiem. Uważała, że mężczyzna musi umieć przyszyć guzik i zacerować skarpetę. Wtedy już zaczął robić serwetki szydełkiem oraz wykonywać drobne hafty. W szkole średniej interesował się rysunkiem, szczególnie wykonywanym ołówkiem. Rysunkiem zajmował się również w czasie studiów. Zainteresowania haftem różnego rodzaju zaczęły się wraz z rozpoczęciem pracy zawodowej (jako lekarz rodzinny w Ośrodku Zdrowia  w Wąsoszu) w 1965 r. Jego dzieła przedstawiają różną tematykę: pejzaże, motywy kwiatowe, sceny rodzajowe oraz ikony.

    Dużym osiągnięciem Pana Dmochowskiego była wystawa jego prac w Muzeum Przyrody w Drozdowie (10.06.2010 r.), do której doszło dzięki pomocy Pani Jadwigi Solińskiej – twórczyni ludowej, która współpracuje od lat z muzeum. Prace artysty były również kilkakrotnie prezentowane w Wąsoszu: w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu  oraz w kościele parafialnym  pw. Przemienienia Pańskiego. Będąc na emeryturze nadal pracuje nad haftem gobelinowym i krzyżykowym, który stał się jego pasją.

    6 sierpnia 2013 r.  w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wąsoszu odbył się wernisaż  Pana Jerzego Dmochowskiego "Moje kwiaty”, na który przybyli: Pan Czesław Ołdakowski - wójt Gminy Wąsosz, Pani Danuta Modzelewska - sekretarz UG Wąsosz, twórczyni ludowa Pani Jadwiga Solińska, Pan Jacek Jaworowski – dyrektor Gimnazjum w Wąsoszu, Pan Romuald Borawski - nauczyciel historii, malarz, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi twórcy, młodzież, sympatycy twórczości Pana Jerzego. Uroczystość uświetniły występy uzdolnionej artystycznie młodzieży z Wąsosza.

    Pan Jerzy Dmochowski obdarował nas cząstką swojego szczęścia, a my jesteśmy szczęśliwi, że byliśmy uczestnikami uczty duchowej. Serdecznie dziękujemy i prosimy o więcej.
  
Zdzisław ChoroszKomentarze (11)

Gratulacje serdeczne

Haft krzyżykowy to prawdziwe arcydzieło. Pasje twórcy były mi znane ale, artyzm nie. Podziwiam, gratuluję i zazdroszczę. Pana Zdzisława Chorosz pragnę poinformować, że dr Dmochowski zanim podjął pracę w Wąsoszu pracował w Prostkach, Grajewie i Szczuczynie gdzie uzyskał specjalizację z pediatrii.

Nie wiedziałam, że Pan Doktor ma tak szerokie zainteresowania i różnorodne uzdolnienia. Piękne prace! Po prostu prawdziwa sztuka. Gratuluje i życzę zdrowia oraz kolejnych pięknych wytworów.

Czy jest mozliwosc zakupienia tych prac bo sa piekne

Niesamowite!!! al prawdziwe. Wielkie słowa uznania, naprawdę artyzm i precyzja wykonywania robótek ręcznych. Prosimy o tę wystawę w Grajewie? Czy jest to mozliwe? Mieszkancy chetnie by rownież obejrzeli dzieła.Dom Kultury ma sałe na takie wystawy.

Proszę o informacje czy można zakupic jakies dzieło dr Dmochowskiego są cudne. To jest coś niezwykłego chciałabym mieć chociaz jedno w domu.

Prawdziwa pasja i odpowiedzialny zawód -sama jeździłam do Wąsosza do dr z moją córeczka w tatach 80 -tych.Gratulacje i uznanie wspaniałemu Dr -Dużo zdrówka.

Gratulacje dla zdolnych ludzi ,ja tez bym chciala cos kupic z tych wspanialych prac doktora.Takie rekodzielo nie moze zaginac.Wielka brawa dla pracowitych ludzi. Pozdrawiam z USA.

Piękne prace, tylko pozazdrościć talentu. Chętnie bym obejrzała je na wystawie w Grajewie

a czy pan doktor jest na enaryturze czy pracuje

Doktor Dmochowski ma talent, którego można tylko pozazdrościć.Jest do tego wspaniałym człowiekiem, ciepłym i kochającym swój zawód. Miałam okazję się o tym przekonać wielokrotnie. Prace widziałam i jestem pełna podziwu.Życzę doktorowi z całego serca 100 lat w zdrowiu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.