Warto przeczytać

Lekarz rodzinny online - nowoczesna forma opieki zdrowotnej w POZ

W dobie cyfryzacji i rozwoju telemedycyny, konsultacje z lekarzem rodzinnym online stały się realną alternatywą dla wizyt w tradycyjnych placówkach. Przychodnia POZ Medunit, działająca w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, oferuje taką możliwość dorosłym pacjentom, którzy złożyli deklarację wyboru lekarza POZ.


Na czym polega wizyta u lekarza online?

Lekarz rodzinny online, podobnie jak w tradycyjnym modelu opieki, zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem chorób i kierowaniem pacjenta na dalsze badania. Konsultacja odbywa się za pośrednictwem telefonu lub łącza internetowego – wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub kontakt z rejestracją placówki.

W trakcie e-wizyty lekarz może:

  • wystawić e-receptę,
  • skierować na badania laboratoryjne i obrazowe,
  • wystawić e-skierowanie do specjalisty,
  • udzielić porady medycznej i zalecić leczenie,
  • wystawić e-zwolnienie lekarskie (L4).


Placówki Medunit w Warszawie i Gdańsku

Przychodnie POZ Medunit działają stacjonarnie w Gdańsku (ul.M.Skłodowskiej-Curie 5) oraz w Warszawie (al. Jana Pawła II 45A/lokal 40A). Placówki przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00.

Innowacją przychodni Medunit jest to, że pacjenci mają możliwość wyboru konsultacji online (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań) z lekarzem za pomocą aplikacji mobilnej Medunit. Dzięki temu nie ma potrzeby udawania się do przychodni, aby otrzymać leczenie. Ważne - to lekarz podejmuje decyzję, czy konsultacja online jest wystarczającą formą badania danego przypadku pacjenta.


Kto może skorzystać z porady lekarza online?

Z konsultacji online mogą skorzystać osoby, które złożyły deklarację wyboru lekarza POZ w przychodni Medunit – można to zrobić elektronicznie, poprzez IKP, lub w formie papierowej. Oferta dotyczy pacjentów pełnoletnich, posiadających numer PESEL.

Konsultacja online sprawdza się szczególnie w przypadku:

  • infekcji sezonowych (np. przeziębienie, grypa),
  • kontynuacji leczenia chorób przewlekłych,
  • potrzeby uzyskania recepty na stale przyjmowane leki czy na antykoncepcję,
  • omówienia wyników badań.


Czy lekarz online może odmówić pomocy?

Tak, jeśli stan pacjenta wymaga bezpośredniego badania fizykalnego lub nie jest możliwe postawienie diagnozy na podstawie rozmowy, lekarz może zaproponować wizytę stacjonarną. W niektórych przypadkach konieczne jest także skierowanie do specjalisty lub na badania, które nie mogą być przeprowadzone zdalnie.


Telemedycyna w ramach POZ

Rozwiązania takie jak konsultacje online wpisują się w szerszy trend transformacji systemu ochrony zdrowia, który dąży do poprawy dostępności usług. Lekarz POZ w formie zdalnej umożliwia szybszy kontakt z medykiem, co ma szczególne znaczenie w kontekście codziennych trudności z dostępem do specjalistów czy ograniczonej mobilności niektórych pacjentów.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.