Warto przeczytać

Leasing operacyjny - poznaj atrakcyjne finansowanie od podszewki

Inwestycje w działalność firmy są niezbędne, aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać i osiągnąć sukces. Wydatkami, których nie da się pominąć, są firmowy sprzęt lub samochód, które ułatwiają codzienną realizację zadań. W przypadku przedmiotów, których pokrycie może być dużym obciążeniem, warto rozważyć leasing. Jest to atrakcyjna forma finansowania, która odciąży budżet Twojego biznesu. Poznaj zasady działania i zalety skorzystania z leasingu operacyjnego.


Czym jest leasing operacyjny?

Leasing to rodzaj umowy dzierżawy zawieranej między finansującym (leasingodawcą) a przedsiębiorcą. W ramach porozumienia leasingobiorca zobowiązuje się do spłacania regularnych rat w określonym przedziale czasu, w zamian za możliwość korzystania z przedmiotu. Na koniec umowy sprzęt lub samochód może zostać wykupiony za część pierwotnej kwoty – nawet 1%, wrócić do leasingodawcy lub zostać wymieniony na nowy. Zasada działania leasingu operacyjnego przypomina najem, gdyż przedmiot umowy pozostaje częścią majątku leasingodawcy.


Czym się różni leasing operacyjny od leasingu finansowego

Dla większości przedsiębiorców leasing operacyjny jest korzystniejszy od finansowego. Główna przewaga tej formy finansowania polega na tym, że firma leasingowa pozostawia przedmiot umowy w swoich aktywach i ponosi odpowiedzialność za dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorca może wliczyć:

  • opłatę wstępną,
  • całe raty leasingowe,
  • koszty eksploatacji przedmiotu (np. paliwo).


W przypadku leasingu finansowego przedmiot lub samochód zostanie zaliczony do majątku firmy. To umożliwi leasingobiorcy samodzielne dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu okresu leasingu dany przedmiot przechodzi na własność korzystającego. W takiej sytuacji kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa są:

  • odpisy amortyzacyjne,
  • część odsetkowa raty leasingowej,
  • codzienne koszty użytkowania przedmiotu.


Leasing operacyjny a korzyści dla firmy

Leasing to korzystna forma finansowania, która pozwala na dokonanie firmowej inwestycji bez konieczności utraty elastyczności finansowej. Koszty transakcji zostają rozłożone na raty - co odciąża firmę i ułatwia zarządzanie firmowym budżetem. Leasing operacyjny nie wymaga wniesienia wkładu finansowego, dzięki czemu nie trzeba zwlekać z nabyciem potrzebnych przedmiotów.


Na jakie korzyści może liczyć przedsiębiorca, który zdecyduje się na leasing operacyjny?

  • Brak konieczności angażowania własnych środków w całość inwestycji - zachowanie płynności finansowej w firmie;
  • Rozłożenie płatności za użytkowanie przedmiotu na raty, dzięki czemu nie trzeba ponosić dużych jednorazowych kosztów;
  • Niskie koszty użytkowania przedmiotu, który pozostaje własnością leasingodawcy;
  • Wola wykupu leży po stronie użytkownika;
  • Podatek VAT zostaje wliczony w ratę leasingową - nie ma potrzeby opłacania całości podatku przy podpisywaniu umowy leasingowej;
  • Optymalizacja podatkowa, czyli możliwość wliczenia prawie wszystkich wydatków związanych z leasingiem w koszty uzyskania przychodu.

Wybierając bezpieczną i elastyczną umowę leasingu operacyjnego, możesz zyskać szereg dodatkowych rozwiązań. Takie możliwości gwarantuje oferta w mLeasing. W ramach umowy można zdecydować się na kompleksowy pakiet ubezpieczeń dla przedmiotu leasingu, w tym OC, Autocasco i assistance dla samochodów lub ubezpieczenie majątkowe dla maszyn i przedmiotów wyposażenia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.