niedziela, 3 lipca 2022

Wiadomości

  • 21 komentarzy
  • 4261 wyświetleń

Kto żeruje na wojnie? Wysokie marże ma Orlen oraz PGNiG

Temat szalejącej drożyzny na stacjach benzynowych ciągnie się jak brazylijski serial. I trudno się dziwić. Wystarczy podjechać na dowolną stację paliw, aby przekonać się, że ceny, szczególnie oleju napędowego, osiągają już absurdalny poziom i, niestety, na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała w najbliższym czasie wrócić do normy.

 

W Polsce rekordowe marże notują m.in. PGNiG, Orlen i Lotos.

Rzeczniczka Orlenu w odpowiedzi na  zarzuty dotyczące nieuzasadnionego windowania cen, co stoi w sprzeczności z niższym kursem dolar-złoty i spadkiem cen baryłki ropy w porównaniu z tymi sprzed miesiąca, podała, że "na cenę paliw składają się również inne czynniki niż ceny ropy i kursy walut". Wśród nich wymieniła m.in. koszty energii i gazu używanych przy produkcji, frachtu, biododatków, itp.

 

Daniel Obajtek zapewnia, że Orlen "nie łupi kierowców", ale nie chce prognozować, jak będą kształtować się ceny paliw w najbliższych miesiącach. Mówi też o zdywersyfikowanych źródłach dostawy ropy naftowej, choć przyznaje, że 30 proc. surowca wciąż pochodzi z Rosji, bo koncern nie może zerwać długoterminowych kontraktów.

Ceny paliw 12.05.2022 

Komentarze (21)

e-grajewo to niedługo będzie jak gazeta wyborcza i tvn 24 !

Szanowni Państwo zbliża się potężny cykl wyborczy czyli wybory parlamentarne i samorządowe. Spółki skarbu Państwa zbierają pieniądze na wybory jak również chwalą się bezwstydnie swoimi dochodami żerując na sytuacji międzynarodowej. Wystarczy spojrzeć w raporty spółek giełdowych za 1 kwartał 2022 r. Grupa ORLEN - 11 mld zł zysku, PGNiG - 4 mld. zł zysku, banki państwowe jak PKO BP i PKO S.A. 6-7 miliardów zysku. Jak widać wojna, pandemia, kryzys nie wszyscy muszą odczuwać jako zło i zaciskanie pasa. Są branże szczególnie te należące do skarbu państwa w sektorze bankowy i szeroko rozumianym paliwowym, którym ta sytuacja nadzwyczaj służy i nie zrezygnują z wysokich marż. Spójrzcie Państwo na sytuację z węglem, rząd wprowadził embargo na rosyjski surowiec i brawo, natomiast nie poszły przed tą decyzją żadne działania rządu w kwestii podpisania umów z innymi dostawcami z innych krajów celem zapełnienia wyrwy powstałej z ilości ok 11 milionów ton rocznie. W związku z powyższym nie tylko domy jednorodzinne, lecz całe chociażby Grajewo gdzie ciepła woda użytkowa i centralne ogrzewanie dostarczane jest z ciepłowni opalanej głównie węglem już wkrótce odczujecie do Państwo na własnej skórze i z tego co wiem otrzymacie naprawdę bardzo wysoki podwyżki w czynszach, a ciepłe mieszkanie zimą stanie się nie lada luksusem. Miłego dnia mimo wszystko

Cena ropy od kilku tygodni jest stabilna 105-115$ a ceny na stacjach cały czas w górę. Benzyna w ciągu 1,5 tygodnia o 70gr/l! To jest tylko i wyłącznie marża Orlenu. Obajtek twierdzi, że mamy jedną z najtańszych cen w Europie... Po przeliczeniu na złotówki to może i tak, ale w stosunku do wynagrodzeń mamy jedną z najdroższych. Przez wysokie ceny paliw reszta produktów i usług również szybuje w górę. Mamy też najwyższą inflację w całej UE i nie jest to wina wojny, bo już przed nią była bardzo wysoka. To wina ostatnich dwóch lat zamknięcia gospodarki, nieograniczonego dodruku pieniądza oraz wszechobecne rozdawnictwo socjalne! Za obecne ceny w 95% odpowiada rząd!

Janek- Teraz są tony złota w NBP jest 500+ jest 13 i 14 emerytura wyprawki dofinansowania. Za złotych czasów tuska i po złoto było w amber gold był szczaw mirabelki zakupy na zeszyt dzieci w szkole bez śniadania praca za 7 zł za godzinę rewaloryzacja emerytur 5 zł Tylko karuzele kręciły się jak nigdy ! Nawet kolejkę na kasprowy sprzedali !

Dokładnie Emigrant zgadzam się w 200% . A co do postu w Grajewie mamy takie ceny byłam ostatnio w Białymstoku i wszystkie paliwa na litrze o 20 gr tansze

Gaizka Mendieta, miliony monet to są ale na koncie żony Mateusza, Glapińskiego, Obajtka i innego partyjnego planktonu mniej i więcej zaangażowanego w działania aparatu władzy. Nie pisz niemądrych rzeczy bo to nie przystoi inteligentnemu mężczyźnie, a na pewno takim jesteś. Pieniądze zawsze powinny być za pracę pamiętaj o tym, za darmo w zyciu to można dostać tylko w twarz, rozdawanie pieniędzy powoduje utratę ich wartości, wzrost inflacji i zubożenie. Nie mam nic przeciwko 500+ tylko troszkę obiektywizmu, jeśli zarabiałeś w zeszłym roku załóżmy 3500 zł na rękę, a masło kosztowało 5 zł, olej rzepakowy 5 zł, a dziś oba produkty kosztują ok 10 zł, a Ty dostałeś 100 zł podwyżki, to ja wolę zarabiać nadal 3500 zł i żeby ceny nie szalały. Miłego dnia

Tusk dobrze chciał trzeba było sprzedać ruskim i nie było problemu

Jak PO dojdzie do władzy to zrobi porządek z tą kasą

DO gaizka mendieta Wejdz na stronę ZUS i sprawdz walorizacje z ostatnich 20 lat i nie kłam ,i się nie ośmieszaj .

Niestety, rolują naród na różne sposoby. Zostało zadłużone państwo z powodu 500+, 13 emerytura i innych. Dzisiaj celowo podnosi się ceny paliw i prądu, aby inflacja była wysoka. Dzięki temu zabiegowi realnie maleje zadłużenie państwa z powodu wszystkich tych plusów. Dodatkowo Orlen, lotos i inne państwowe spółki mają duże zyski. Te zyski trafią do skarbu państwa i będą nowe pieniądze na wyborcze 500+ . I tak całe społeczeństwo złoży się (poprzez płacenie wysokich cen) na PiS owska korupcję wyborczą. Oszustwo - majstersztyk. A Pinokio będzie kłamał.

No i co z tego że za podwyżki odpowiada rząd a ty mimo to cały czas głosujesz i będziesz głosował na tych samych ludzi czyli PiS i po.

Niższy VAT spowodował wyższą marżę a zatem podatek dochodowy. Rachunkowo wszystko się zgadza :) Ale "dali" bo VAT obniżyli.

Mam pytanie czy Panstwo ma jeszcze jakies Spolki, bo te spolki to sa juz spolkami Kaczynskiego, Morawieckiego, Sasina, Obajtka i Polskiej Zjednoczonej Parti RadioMaryjnej. Polacy juz nic nie maja zostala tylko modlitwa i miska ryzu.

BRAWO Poldek , tak właśnie jest!

Poldek, pisz dalej wiersze, bo ekonomia nie jest twoja mocną stroną

qaw, oj mocno byś zdziwił się gdybyś mnie poznał. Możliwe, że cofnalbys te swoje słowa.

PiS wygra następne wybory bo słucha ekonomistów lepiej rozumiejących współczesną rzeczywistość niż tkwiąca w niemieckim austerity opozycja. Państwo jest po to aby obywatelom żyło się lepiej a nie aby zaspokajać oczekiwania rynków biznesowych ślepo patrzących w tabelki. A dlaczego Orlen i PGNiG mają rekordowe zyski? Są dwa wytłumaczenia, 1 budują kapitał pod zakupy droższego surowca, 2 chcą wpłacić dywidendę na koniec roku do budżetu państwa na obietnice przedwyborcze. 1 w połączeniu z interwencją na rynku walutowym zapewni nam drogie ale akceptowalne koszty ogrzewania, prądu i paliwa.

qaw, kilka przykładów rolowania Polaków i potwierdzenia moich też.
1. Zysk netto Orlenu za I kwartał w 2022 r. 2845 mln zł, a w 2021 1872 mln zł.
2. Zysk Lotosu w tych samych okresach odpowiednio: 1215 mln zł i 353 mln zł,
3.PGNiG 4093 mln zł i 1747 mln zł.
Wniosek - państwo obniżyło VAT, a te spółki (państwowe) podniosły ceny i kreują swoje zyski. Wystarczy obniżyć ceny mediów sprzedawanych przez te firmy i inflacja zmaleją, bo przecież wszystkie drożejące paliwa są inflacjogenne. qaw pozdrawiam Ciebie jeszcze raz, napisz swój telefon to zadzwonię i zdziwisz się. No i będziesz zażenowany.

W jakiej ruinie musi znaleźć się państwo żeby wyborcy PiS wreszcie otworzyli oczy.

Qaw - prosze wytlumacz. Chetnie poczytam. Moze sie dowiem czegos nowego.

Nie długo będzie jak za granico za litr paliwa, złodzieje? Do kaca roku dobije paliwo do 10 zł za litr ,a gaz będzie kosztował 7.25gr. Państwo w państwie smutne w jakich czasach żyjemy i jak nas kroją wcześniej pandemio się podpierali teraz Wojna? Chleb po wakacjach najtańszy osiągnie cenę 6.5 gr a razowy i tp to powyżej 10 zł. A wiem to wszystko i wy mieszkańcy Grajewa i całej Polski przekonacie się? Szkoda emerytów będą umierać z głodu i z braku leków na kture nie będą mieć. A długo Polski my wszyscy będziemy spłacać i nasze dzieci przez 80 lat. Nie długo co nie który będą zazdrościć umarłym ze maja święty spokój?? A nasz inflakcja dobije do ziemi pomału. 2022 to będzie najgorszy rój w tej dekadzie? Tak że jak jeszcze mieszkasz w tym kraju czy pracujesz UCIEKAJ??

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.