piątek, 22 września 2023

Wiadomości

Kształtowanie postaw patriotycznych przy dobrej zabawie

Materiały edukacyjne i patriotyczne, książki i ulotki oraz rozmaite gadżety w biało-czerwonych barwach - to wszystko trafiło w ostatnim czasie do Szkół Podstawowych nr 1 i 4 w Grajewie. Uczniowie wzięli udział w projekcie „Patriotyzm do szkół. Kampania edukacyjna w województwie podlaskim”, zorganizowanym przez Fundację Przyszłość Podlasia. W ramach tego zadania, wraz z dziećmi i młodzieżą z kilkunastu szkół z województwa podlaskiego, promowali postawy patriotyczne przy okazji majowych świąt. 


Edukacja mieszkańców regionu w duchu patriotycznym jest jednym z celów Fundacji Przyszłość Podlasia, która działa aktywnie w naszym województwie od końca 2021 roku. Od tego czasu zrealizowała już wiele projektów, a najnowszy z nich to wspomniany wcześniej „Patriotyzm do szkół”. W ramach zadania uczniowie z 12 szkół podstawowych i jednego przedszkola otrzymali paczki 

z kilkoma tysiącami gadżetów i materiałów edukacyjnych. Znalazły się w nich m.in. książki i ulotki, przybory szkolne, chorągiewki i flagi, naklejki i wiele innych przedmiotów. Wszystkie przypominają 
o polskiej historii, bohaterach, sukcesach narodowych i tradycyjnych wartościach. 


Z prośbą o komentarz do projektu zwróciliśmy się do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
i Posła na Sejm RP z okręgu podlaskiego, Adama Andruszkiewicza, który często wspiera podobne wydarzenia i pochodzi z Grajewa.


Zdaniem Ministra szczególnie ważne w tym kontekście jest budowanie postaw patriotycznych opartych na pozytywnych skojarzeniach i dumie z naszych dokonań, nie zaś przesadnej martyrologii, która nierzadko towarzyszy edukacji historycznej. Dalej ocenił, że co prawda nie powinniśmy zapominać o naszych porażkach narodowych, ale przede wszystkim warto podkreślać nasze sukcesy i umieć wspólnie cieszyć się nimi. Te chwalebne wydarzenia musimy natomiast umieć pokazywać całemu światu i budować w ten sposób uznanie na arenie międzynarodowej. Minister Andruszkiewicz wyraził na koniec podziękowania dla Fundacji Przyszłość Podlasia za realizację całego zadania oraz dla dyrekcji i kadr pedagogicznych obu szkół za chęć szerzenia patriotyzmu i organizację udanych apeli, połączonych z otwarciem paczek. 


Wzmacnianie postaw patriotycznych poprzez zabawę i pozytywne skojarzenia z polskością były właśnie głównym celem całego projektu. To bardzo ważne, by przedstawiać młodzieży naszą historię w sposób atrakcyjny i miły do przyjęcia. Dzięki temu chętniej ją przyswajają, a z racji na bogactwo dziejów Rzeczpospolitej, ilość faktów wartych poznania jest naprawdę imponująca. Szczególne podziękowania w tym miejscu należą się kadrze pedagogicznej Szkół Podstawowych nr 1 i 4 w Grajewie, które zaaranżowały otwarcie paczek w tak wesołej atmosferze. 


Projekt jest finansowany ze środków Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.