czwartek, 7 grudnia 2023

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 11825 wyświetleń

Krzyże Sybirakom

Uroczysta XXXV Sesja Rady Miasta Grajewo - 5 grudnia 2005r.Obrady Sesji RM rozpoczął jej Przewodniczący. Uroczyście powitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek.

Część uroczystą Przewodniczący opatrzył krótkim wstępem mówiąc, że w imieniu Prezydenta RP, zostaną wręczone ponad 70 osobom z Grajewa i okolic, ustanowione przez Sejm odznaczenia "Krzyże Zesłańców Sybiru" jako symboliczny hołd złożony ludziom za lata spędzone na zesłaniu. Wielu z nich nie doczekało. Następnie Starosta Grajewski, Burmistrz Grajewa oraz Przewodniczący Rady Miasta przystąpili do wręczania "Krzyży".

W imieniu Sybiraków, podziękowanie za zorganizowanie uroczystości wygłosił odznaczony - przewodniczący Związku w Grajewie - p. Niesiobędzki. Podniosłą część artystyczną zaprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Grajewie, które nosi imię Sybiraków. Jego dyrektor p. Krystyna Żyła w swoim wstępie zacytowała prof. T.Kotarbińskiego: "Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości". Młodzież zaprezentowała kilka wierszy (m.in. Modlitwę Sybiraków) i pieśni patriotycznych (m.in. Pieśń Legionów, Czerwone Maki), które nawet zebrani goście nieśmiało nucili. Jeszcze jedno podziękowanie zarówno władzom jak i młodzieży złożyła również odznaczona p. Lenkowska, która zaprosiła młodzież do współpracy i wspólnych spotkań.


Galeria zdjęć   e-Grajewo.pl

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (3)

a tym co już nie żyją, nie nalezy się krzyż sybiracki? przecież mógł odebrać go ktoś z rodziny.. tyle te osoby czekały na docenienie.. i nie dostały Krzyża za życia.. to niech teraz go dostanął.. choć tam , gdzie teraz spoczywają, cieszą się z tego krzyża.. ale napewno nikt tego zauważy.. nikt nie wspomnie o tym.. nie ruszy sprawa w tym kierunku.. to bardzo smutne :(

Chwała Sybirakom...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.